Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
سیزدهم اردی‌بهشت- دوم مه

«تقویم تاریخ سیزدهم اردی‌بهشت»

2012 May 02

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1860 میلادی- «تئودور هرتسل» (Theodor Herzl)، روزنامه‌نگار، نویسنده‌ و بنیان‌گذار جنبش سیاسی صهیونیسم در شهر بوداپست، مجارستان زاده شد.

تئودور هرتسل به عنوان یک روزنامه‌نگار، جریان دادگاه یک سروان یهودی افسر ستاد در ارتش فرانسه، به اتهام جاسوسی برای آلمان را از نزدیک دنبال می‌کرد که با توجه به یهودستیزی در میان افراد جامعه، به این نتیجه رسید که یهودیان باید برای خود کشوری مستقل در سرزمین اسراییل داشته باشند. وی پس از انتشار کتابی تحت عنوان «کشور یهود» برای رسیدن به این هدف جنبش «صهیونیست» را تاسیس کرد. در سال 1897 میلادی، اولین کنگره سازمان جهانی صهیونیسم در سوییس آغاز به کار کرد و از آن‌پس به صورت یک سازمان پیوسته و متشکل درآمد که تئودور هرتسل ریاست آن را عهده‌دار بود.

1941 میلادی- جنگ عراق و انگلستان آغاز شد. با پایان یافتن جنگ جهانی اول و تجزیه امپراتوری عثمانی، عراق تحت سرپرستی بریتانیا قرار گرفت. احزاب سیاسی در عراق فعال شدند و تلاش‏هایى برای استقلال عراق صورت گرفت. در جریان جنگ جهانی دوم، «رشید عالی گیلانی» که از استقلال‌طلبان عراق بود، مبارزه با استعمار انگلیس را هدایت کرد اما انگلیس پس از شکست دادن استقلال‌طلبان، بار دیگر عراق را اشغال کرد.

1975 میلادی- «دیوید بکهام» (David Beckham) از ستارگان فوتبال انگلستان در لندن متولد شد.

او فوتبال حرفه‌ای خود را از جوانان منچستر آغاز کرد، چند ماه پس از حضور او در این تیم برای بازی در جام اتحادیه انگلیس به تیم بزرگ‌سالان دعوت شد و پس از دوسال برای اولین بار حضور در لیگ برتر را تجربه کرد.

بکهام در سال 1997 به هم‌راه منچستر به عنوان قهرمانی لیگ برتر انگلیس دست یافت و به عنوان بازیکن برتر انگلیس در این سال برگزیده شد.

از سال 2000 تنش‌های دیوید بکهام و الکس فرگوسن سرمربی منچستر آغاز شد. پس از آن بود که بارسلونا درخواست خود را مبنی بر تمایلش جهت جذب دیوید بکهام به منچستر یوناتید ارسال کرد اما در 2003 دیوید بکهام با یک قرار داد چهار ساله به تیم رئال مادرید قهرمان باش‌گاه‌های اسپانیا و سپس با قرادادی پنج ساله به تیم گالکسی لس‌آنجلس پیوست.

1982 میلادی- در جریان جنگ انگلستان و آرژانتین بر سر جزایر فالکلند، نبردناو سنگین «ژنرال بلگرانو» (Belgrano) متعلق به نیروی دریایی آرژانتین براثر اصابت دو اژدر غرق شد. گفته شده ساخت زیردریایی‌های کوچک از زمان غرق شدن این نبردناو مورد توجه قرار گرفت.

این نبردناو بزرگ قبلن به نام رزم‌ناو «فینکس» متعلق به نیروی دریایی آمریکا در حمله ژاپنی‌ها به «پرل هاربور» بوده که چند سال پس از جنگ جهانی دوم، آمریکا پس از نوسازی، آن را به دولت آرژانتین فروخته بود. نیروی دریایی آرژانتین این ناو را مامور غرق کردن کشتی‌های نیروبر انگلستان کرده و با دو ناوشکن به آب‌های فالکلند فرستاده بود. در نهایت جنگ فالکلند پس از چهل روز با تسلیم باقی‏مانده نیروهای آرژانتینی در ژوئن پایان یافت.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1519 میلادی‌- سال‌روز درگذشت «لئوناردو داوینچی» یکی از بزرگ‌ترین نقاشان و مجسمه‌سازان ایتالیایی امروز است‌. این مهندس‌، نقاش و دانش‌مند معروف ایتالیایی در «فلورانس» متولد شد. وی مجسمه‌سازی را از استادان فن آموخت و سپس به «میلان» رفت. پس از بازگشت به فلورانس در مدت چهارسال تابلوی معروف «مونالیزا» را خلق کرد. «شام آخر» نیز از دیگر آثار مشهور او است‌. او هم‌چنین برای نخستین‌بار در تاریخ پلان اولیه هواپیما را طراحی کرد‌. از او آثار و نقشه‌های معماری نیز باقی مانده است‌.

1945 میلادی‌- روز سقوط «برلین» پایتخت آلمان در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم چنین روزی است.

1994 میلادی- در چنین روزی «نلسون ماندلا» پس از برگزاری اولین انتخابات ریاست‌جمهوری چندنژادی در آفریقای جنوبی، اعلام پیروزی کرد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

Iranian History

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,