Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«تحصیل علی خامنه ای در دانش‌گاه روسی رخداد تازه ای نبود»

2012 May 02

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

احمد باطبی

منبع: نشریه هفت

در روزهای میانی زمستان ۱۳۹۰ شبکه تلویزیونی RT، راشا تودی گزارشی را در خصوص پنجاه‌مین سال‌گرد تاسیس دانش‌گاه دوستی جوامع روسیه (پاتریس لومامبا) منتشر کرد که در آن ادعا می‌شود، علی خامنه‌ای یکی فارغ‌التحصیلان این دانش‌گاه روسی است. این گزارش بی‌فاصله در فضای وب فارسی مورد توجه قرار گرفت، اما ادعای تحصیل ولی فقیه جمهوری اسلامی در این دانشگاه، موضوعی نیست که به تازگی کشف شده باشد و پیش از این نیز بسیاری از منابع به آن پرداخته بودند. گزارش گر شبکه تلویزیون روسی RT هیچ توضیحی درباره رشته تحصیلی، زمان حضور و سایر موارد مربوط به علی خامنه ای در این دانشگاه ارائیه نکرد، تماس های نگارنده و برخی دیگر از روزنامه نگاران با این دانشگاه نیز بی جواب ماند.

در سال های پیش منابع دیگری نیز از ارتباط علی خامنه ای با روسیه و همین طور تحصیل او در این داشنگاه سخن به میان آورده بودند، اما به دلیل عدم فراگیری ابزار اینترنت در آن روز ها، این موضوع مانند امروز و تا این اندازه پرسش برانگیز نشد. از جمله منابع معتبر طرح کننده این ادعا روزنامه کامرسانت روسیه است. این روزنامه در مقاله ای به تاریخ بیست و پنجم نوامبر دو هزار و سه نوشته است: «در پی تصمیم شورای وزیران اتحاد جماهیر شوروی در تاریخ پنجم فوریه ۱۹۶۰. دانشگاه دوستی جوامع (PFU) به عنوان یک موسسه آموزش عالی تاسیس شد. درتاریخ بیست و دوم فوریه ۱۹۶۱ نام اولین وزیر جمهوری کنگو پاتریس لومومبا برای این دانشگاه انتخاب و در سال ۱۹۷۵ هیات رییسه شورای عالی اتجاد جماهیر شوروی نشان افتخاری دوستی جوامع را به آن اعطا کرد. این دانشگاه در سال ۱۹۶۴ به عضویت انجمن بین المللی دانشگاه ها و انجمن اوراسیایی دانشگاه ها پذیرفته شد. پنجم فوریه ۱۹۹۲ به دنبال تصمیم دولت فدراسیون روسیه این دانشگاه، به دانشگاه دوستی جوامع روسیه (PFUR)تغییرنام داد. در رده بندی وزارت آموزش فدراسیون روسیه این دانشگاه در رتبه سوم و پایین تر از دانشگاه دولتی مسکو و دانشگاه دولتی سن پتربورگ قرار دارد. ریاست این دانشگاه را پرفسور دمیتری بیلیبین، دکتر علوم پزشکی برعهده دارد. از ۱۹۵۰ استاد مشغول در این دانشگاه، ۳۰۰ نفر داری مدرک دکترا به تقریب ۱۰۰۰ نفر نیز مدرک کارشناسی ارشد دارند.

این دانشگاه در ۹رشته علوم انسانی و اجتماعی، ادبیات، حقوق، اقتصاد، پزشکی، مهندسی، فیزیک و ریاضی، اکولوژی، کشاورزی دانشجو تربیت می کند. بیش از ۳۰ هزار فارغ التحصیل دانشگاه دوستی جوامع روسیه در بیش از ۱۶۰ کشور جهان فعال هستند که از جمله می توان به نام های باهات جاگدو رییس جمهوری گویان، علی خامنه ای رهبر معنوی ایران، ایرینا خاکامادا معاون دومای دولتی (پارلمان) روسیه، ولادیمیر پلاتونف رییس دومای دولتی مسکو، ولادیمیر فیلیپف وزیر آموزش فدراسیون روسیه اشاره کرد. گفتنی است که «ایلیچ رامیرس سانچز» تروریست متخلص به «کارلوس شغال» نیز در دوره پیش دانشگاهی PFUحاضر بوده است.

دانشگاه PFUR هم اکنون بیش از ۱۷۵۰۰ دانشجو دارد که در حدود ۳۳۰۰ نفر از آن ها ۴۵۰ قوم و ملت از ۱۱۶ کشور دنیا را نمایندگی می کنند. دانشگاه در شهرکی اختصاصی با ۲۰ ساختمان قرار دارد و دارای امکاناتی هم چون کتاب خانه، چاپ خانه، پلی کلینیک، مرکز تجاری، موسسه حمل و نقل، کلوب و مجموعه ی ورزشی است. هر چند که در تارنمای رسمی علی خامنه ای و یا دیگر منابع مربوط به او هیچ اشاره ای به حضور او در این دانشگاه نشده است، اما برخی از افراد آشنا به تاریخ چه زندگی علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در اظهار نظرهای غیر رسمی گفته اند که اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد، به احتمال زیاد به سال های دهه چهل خورشیدی باز می گردد. به جز روزنامه معتبر روسیه کامرسانت، منابع دیگری نیز تحصیل او را در این داانشگاه روسی تایید کرده اند.

از جمله این منابع می توان به موارد زیر اشاره کرد: کتاب تروریسم از نگاه آمریکا، صفحه ۲۹۹، سال ۱۹۷۹ نشریه نگاهی به ترکیه، جلد اول، چاپ مرکز مطالعات سیاست های ترکیه، صفحه ۶۲، سال ۱۹۹۹ نشریه روابط بین الملل، جلد نهم، چاپ دانشگاه براون در آمریکا، صفحه ۲۰۵، سال ۲۰۰۲ کتاب ایران قدرت مند چالش جدید آمریکا، صفحه ۱۲، سال ۲۰۰۵ کتاب آماده شدن برای ایران مجهز به بمب هسته‌ای، صفحه ۱۲۸، سال ۲۰۰۵ کتاب ایران و چین دو شریک قدیمی در جهان پس از امپریالیسم ، صفحه ۱۰۰، سال ۲۰۰۶ روزنامه آمریکایی «آبزرور ریپورتر» در مقاله ای با عنوان «انقلاب خمینی با مرگش زنده می ماند» ۱۳۶۸ کتاب تروریسم از نگاه آمریکا منتشر شده در سال ۱۳۵۷ در صفحه ۲۲۹

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,