Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
اراضی آذربایجان برای ایران مهم است نه انسان آذربایجانی

«آذربایحان مستعمره ایران»

2012 May 02

تذکار از رادیو کوچه: یکی از سیاست‌های کاری در رادیو کوچه انتشار نظرها و نامه و ایده‌های خوانندگان است. بی‌شک رادیو کوچه تایید و یا تکذیبی بر این مطالب ندارد. اما با توجه به روش این رسانه، اگر منطبق با اصول کاری رادیو باشد -که در بخش‌هایی به این نکات اشاره شده است- آن را منتشر خواهد کرد. مخاطب این مطالب در هر شرایطی حق دارند که نوشته‌ای در پاسخ به این نامه‌ها به رادیو ارسال کنند. بی‌شک این نوشته بی‌کم و کاست در پایگاه اینترنتی رادیو کوچه منتشر خواهد شد. برای هر نوع پاسخ به این نوشته شما می‌توانید با آدرس پست اکترونیکی: contact(at)koochehmail.com در تماس باشید.

واحید قاراباغلی / روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر

چه حاکمیت، چه اپوزوسیون و چه اکثریت جامعه روشن‌فکری ایران هیچ ارزشی برای انسان آذربایجانی قائل نیستند. آن‌چه که آن‌ها همواره از آن یاد می‌کنند و نگران آن هستند؛ تنها آن اراضی و خاک (ثروت‌ها) آذربایجان است. آذربایجان در واقع مستعمره ایران است. زبان و فرهنگ میلیون‌ها انسان آذربایجانی در ایران نه تنها قدغن است بلکه در معرض شدیدترین تحقیرها و توهین‌هاست. آن‌ها پخش اتفاقی شعر خوانی یک کودک آذربایجانی به مدت سی ثانیه به زبان مادری‌اش از صدا و سیما را هم برنمی‌تابند و آن را تهدیدی برای امنیت ملی و تمامیت ارضی ایران می‌دانند؟ این چه حکایتی است که با شعر یک کودک شش ساله به زبان مادری‌اش ایران در معرض تجزیه قرار می‌گیرد؟ این همان سیاست استعمارگرانه ایست که با استعمار مستعمره خود و قدغن کردن زبان و فرهنگ او از بیداری ملی و آشنایی مردم تحت مستعمره با زبان و فرهنگ خود سخت هراسان است.

خدای نکرده اگر کسی خلیجی را که در چهار گوشه آن اعراب زندگی می‌کنند را خلیج عربی و نه فارس بنامد، دولت ایران و جامعه ایرانی یک دل و یک صدا کمپین‌های امضای یک میلیونی به راه می‌اندازند تا ثابت کنند که اسم آن خلیج، خلیج فارس است. این روزها هم در راستای همین کمپین‌ها بیش‌تر ایرانی‌ها، عکس پروفایل فیس‌بوک‌اشان را خلیج‌ فارس گذاشتند. ‌برای  این جماعت و حکومت انگار‌نه‌انگار که قاجعه‌ای حیاتی به‌نام دریاچه اورمیه وجود دارد و کاری برای آن بکنند.  ولی همین ایرانی‌ها و روشن‌فکر ایرانی وقتی یک آذربایجانی و یا عرب در خصوص فارسیزه کردن نام‌هایشان و تغییر اسامی جغرافیایی، اسم شهرها، روستاها، کوه‌ها، رودها، و … خودشان اعتراض می‌کنند، زود پیدایشان می‌شود و آن تورک و عرب را به قوم‌گرایی، تجزیه‌طلبی و … متهم می‌کنند. در ایران نه تنها اسم‌های مرا قدغن کرده‌اید بلکه کل فرهنگ، زبان و هویت ام را ممنوع کرده‌اید.‌ هویت ائتنیکی و ملی‌ام را هدف گرفته‌اید. استعمار و نژادپرستی این‌چنین بر غیرفارس‌ها در ایران سلطه خود را اعمال کرده و هر صدایی را با چماق‌های مختلف سرکوب می‌کند.

موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد، موقع بررسی وضعیت دریاچه اورمیه در مجلس، ضمن  مخالفت با طرح دو فوریتی انتقال آب با بیش‌رمی گفت‌: «دریاچه اورمیه خشک خواهد شد، مردم آذربایجان ساکن در منطقه از اطراف دریاچه بروند و کار دیگری بکنند!‌»

دولت ایران با اقدامات خود موجب خشک شدن دریاچه اورمیه شده و نه تنها به فکر چاره‌ای نیست بلکه اصرار دارد تا ضمینه آوارگی و بی‌خانمانی بیش از سیزده میلیون انسان اطراف دریاچه را هم فراهم آورد.

آن‌ها به جای این‌که صدای اعتراض ملت آذربایجان را شنیده و نگرانی‌های آن‌ها را برطرف کنند، با سرکوب هر اعتراضی و صدور حکم‌های زندان فله‌ای در مقابل از دریای خزر به استان‌های مرکزی و کویری  ایران  (فارس‌نشین) ‌آب انتقال می‌کنند.

سیاست تبعیض‌گذار و بی‌توجهی مرکز به آذربایجان و مشکلات آن، در واقع چیزی جز اعمال همان سیاست استعمارگرانه نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱۵ Comments


 1. دختر اورمیه - مالزی
  1

  سلام رادیو کوچه
  واقعا خوشحالم که در مورد شما اشتباه فکر نکرده بودم، وجود رسانه هایی مانند شما، منِ ترک آزربایجانی را کمی بیشتر به ایجاد ایرانی آزاد و فدرال در آینده امیدوار میکند… متاسفانه اکثریت جامعه فارس ایران به خصوص جوانانشان از چاه اسلام نتایج پیدا نکرده در باتلاق نژادپرستی و آریاگرایی افتاده است… لعنت بر انگلیس و نوکرش رضا … که این تفکرات و تئوریهای مسموم را وارد کشور ایران کرد و تبلیغ و اجرایش کرد


 2. آذری
  2

  مسئولین رادیو کوچه باید شرم کنن از اینکه چنین فحشنامهء نژادپرستانه علیه ایرانی ها و فارسی زبانها رو منتشر کردن! این مقاله نویسِ پان ترک بجای اینکه حقوقش رو از حکومت دیکتاتور جمهوری اسلامی طلب کنه با بیشرمی تمام “مردم مظلوم ایران” و فارسی زبانها رو هدف حملاتِ خودش قرار داده! درکجای دنیا تبلیغ عقاید فاشیستی و نژادپرستانه رو مجاز میدونن که شما به بهانهء دفاع از “آزادی بیان” چنین مطلب فاشیستی رو منتشر میکنین؟! اگه من در مقاله ای اشعار قطران تبریزی رو بنویسم که بعنوان یک شاعر تبریزی به ترک های مهاجم به آذربایجان توهین کرده، شما اون رو منتشر میکنین؟ یا فقط مقالاتِ توهین آمیز به ایرانیها و فارسی زبانها رو شامل اصل آزادی بیان میدونین؟! برای اینکه صداقت شما در ادعای حمایت از آزادی بیان رو محک بزنم در کامنت بعدی اشعار قطران تبریزی علیه ترک ها رو مینویسم تا ببینم منتشر میکنین یا نه! ضمنآ حالا که قراره مقالات خوانندگان رو منتشر کنین، از این به بعد سلسله مقالاتی رو برای شما ارسال خواهم کرد درمورد هجوم ترک های مغول به ایران و آذربایجان و تحمیل زبان ترکی به آذری ها. اگه ریگی درکفش نداشته باشین قائدتآ باید از آزادی بیان امثال من هم حمایت کنین. این بازی ایه که خودتون برای “نفرت پراکنیِ قومی” راه انداختین و باید منتظر عواقبش هم باشین. درصورت سانسور مطالبم، اقدام شما مستند خواهد شد و به اطلاع عموم خواهد رسید.

  رادیو کوچه :با احترام به کامنت گذار لازم است اشاره شود هیچ کامنتی در کوچه بر اساس سیاست آن سانسور و یا حذف نمی شود مگر بخشی که فحش و توهین مستقیم باشد. به استحضار شما می رساند نیازی به ابزار جنبی برای ایجاد فضا برای انتشار کامنت نیست و بدون تهدید به رسوایی نیز کامنت منتشر می شود.
  رادیو کوچه امیدوار است در راستای رعایت دموکراسی و حق انسانی هر فرد برای ابراز نظر، شما نیز نسبت به تهیه مطلب یا پاسخی کارشناسانه اقدام کنید و نه «تهدید».
  از همراهی شما با کوچه سپاس مندیم


  1. احمد
   3

   کامنت گذار محترم، کجای این نوشته به فارس ها توهین شده؟ نویسنده این مقاله بی توجهی و تبعیض نسبت به سیاست های نژاد
   پرستانه بر علیه آذربایجانیها و سکوت روشنفکران و
   اکثریت بخش جامعه در این خصوص را به چالش کشیده است. آن هم نگفته همه بلکه کلمه اکثریت را بکار برده است. . کجای این شد نژاد پرستی؟ اصلا” میدونید تعریف نژاد پرستی رو؟ در کجای دنیا به چالش کشیدن حرکت سفیدها و بی توجهی جامعه سفید به حقوق سیاهان نژاد پرستی گفته می شود؟بله در مکتب پان ایرانیستی شما هر کس از آذربایجان حرف زد، هر کس از حقوق خود حرف زد، هر کس سیستم ناعادلانه را به چالش کشید. میشود خائن، دشمن، ضد ایرانی% تجزیه طلب، پان تورک، و… بیشرمی و نژاد پرستانه این نوع نگاه است.


  2. Farzin
   4

   یک عده متاسفانه فارس بودن رو با پان ایرانیست (پان فارس) بودن یکی میدونند… جوانان توسری خورده ای که با افسانه های حضرت کوروش(ع) به خودارضایی تاریخی میپردازند، آینده ای بسیار تاریک برای ایران آماده میکنند


 3. آذری
  5

  نویسنده فرمودن «اراضی آذربایجان برای ایران مهم است نه انسان آذربایجانی» خدمت این طنزپرداز هنرمند باید عرض کنم که این سلطان الهام علیف و مزدوران پان ترکش هستن که چشم به اراضی آذربایجان ایران دوختن و تنها موضوعی که براشون مهم نیست انسان آذربایجانیه، بطوریکه استبداد و فقر و فلاکت تمام مردم جمهوری آذربایجان اِشغالی رو عاصی کرده (به استثناء باکوئی های مرکز نشین) و اقلیتهای تالشی و.. هم توسط عوامل الهام علیف سرکوب میشن. این درحالیه که در آذربایجانِ ایران، تبریز بعداز پایتخت (تهران) مرفه ترین و ثروتمندترین شهر ایرانه، اون هم به لطف نفتِ جنوب و به قیمتِ فقیر نگه داشته شدنِ مناطق نفت خیزِ عرب نشین و فارس نشین! (خوزستان و بوشهر و فارس و هرمزگان)
  درقسمت دیگه ای هم فرمودن «آذربایجان مستعمرهء ایران»!. درمورد این بذله گویی هم باید بگم فعلآ این آذربایجانِ اشغالی (اران) هست که توسط نیروهای اشغالگرِ روسیه از ایران جدا شده و هم اکنون تبدیل به “مستعمرهء الهام علیف” شده! مطمئنآ این مستعمره هم به زودی آزاد شده و به وطن اصلی خودش (ایران) ملحق خواهد شد.


  1. جم
   6

   رئیس جمهور کشور آزربایجان عجب ترسی در دل آریاپرستان اهورایی! انداخته است که هر موضوع بی ربطی را به او ربط میدهند… آزربایجان شمالی برای پان ایرانیست ها مساوی است با اسرائیل برای آخوند جماعت. اما باید بدانند برای همیشه این حس ترس و حسادت آرامش را از چشم وارثان هیتلر آریایی خواهد گرفت

   اگر قرار است این افراد به قدرتی در این کشور برسند، روی جمهوری اسلامی سفید خواهد شد

   رادیو کوچه:
   کامنت گذار محترم ضمن تشکر به جهت رعایت قاعده انتشار کلیه نظرها در رادیو کوچه کامنت شما منتشر شد اما لازم است اشاره کنیم بر روی نقشه فعلی جغرافیا جایی به نام «آذربایجان شمالی» وجود ندارد.


   1. جم
    7

    رادیو کوچه عزیز ممنون به خاطر تذکر!
    اما مهم اینست که همگی متوجه میشویم از کجا حرف میزنیم. در روی نقشه ایران کلمه ای به اسم “شمال” هم وجود ندارد، اما من اگر اینجا بگویم: یادش بخیر سال پیش رفتیم شمال خیلی خوش گذشت. شما میدانید که منظور استانهای گیلان و مازندران است و نه قطب شمال! با اینکه در نقشه چنین چیزی اصلا موجود نیست!!! آذربایجان هم به دو بخش تقسیم میشود. بخش شمالی روز ارس و بخش جنوبی ارس. و در هر دو بخش آزربایجان، از همین واژه های جنوبی و شمالی برای اشاره به آن دو بخش استفاده میشود. اما با احترام به خواسته شما و جلوگیری از حمله عده ای، سعی میکنم از این پس خودسانسوری انجام دهم

    *وجود رسانه های هر چنداندک به زبان فارسی که آزادی خواه واقعی هستند مانند رادیو کوچه، به مانند نوری است که در ته تونلی تاریک دیده میشود


 4. سیاوش
  8

  آفرین به رادیو کوچه و جناب اردوان روزبه!
  خوب اعتبار سایت تان را با منتشر کردن مقالات بی ارزش و نژاد پرستانه به باد فنا دادید
  فقط صحبت از واژه های دستمالی شده مثل تکثر اندیشه را نکنید که پیشاپیش خواهم گفت تمامیت ارضی یک کشور در این مقوله نمیگنجد
  اگر خود را ایرانی میدانید که این رویه را پایان دهید… اگر هم به تفاله های جهان وطن تعلق خاطر دارید که هیچ!
  به کوری چشم همه ی بدخواهان:
  پاینده ایران


 5. ترکمن اوغلان
  9

  با سلام
  از انجا که بعضی در ایران جمهوری آذربایجان که در سازمان ملل به عنوان یک کشور مستقل شناخته میشود را به نام”ایران شمالی” میخوانندش، و از انجا که هر شمالی دارای یک جنوب می باشد، بنده پیشنهاد میکنم که از نام ” ایران جنوبی” برای آذربایجان ایران استفاده شود


 6. ترکمن اوغلان
  10

  در صورت تایید پیشنهاد بالای بنده، همچنین خواستار این هستم که تکلیف بقیه استانها به جزایران جنوبی، مانند
  فارس، اصفهان و … که در جنوب ایران جنوبی قرار میگیرند چیست؟


 7. Ziba
  11

  ما باید در تمام خاک اذربایجان یک حکومت یا تشکیلات خودمختار داشته باشیم که اینگونه مسایلها رو خودمون بدون تمنا کردن از ملتهای دیگر حل کنیم. بودجش هم خودمون تامین کنیم. اما متاسفانه برای تشکیل یک چنین حکومتی خیلی خیلی دیر شده و فرستها از دست رفته.


  1. Ziba
   12

   ما باید در تمام خاک اذربایجان یک حکومت یا تشکیلات خودمختار داشته باشیم که اینگونه مسایلها رو خودمون بدون تمنا کردن از ملتهای دیگر حل کنیم. بودجش هم خودمون تامین کنیم. اما متاسفانه برای تشکیل یک چنین حکومتی خیلی خیلی دیر شده و فرستها از دست رفته.


 8. tabriz
  13

  مرگ …مرگ بر اریای که اسم… هم از همین اسم نجس گرفته شده اگر ما میخوایم اذر بایجان وملتهای منطقه راحت وازاد زنگی بکنن باید…. رو از روی نقشه حذف بکنیم وگرنه با اعتراض این حرفها کاری از پیش نمره .مرگ بر …

  رادیو کوچه:
  با تاسف به دلیل توهین به عموم مردم در یک کشور بخش هایی از این کامنت حذف شده است


 9. سولماز دیزجلو
  14

  والله من از اول مخالف علی اف بودم از جمله به خاطر سرکوب ملی گراهای آزربایجانی که خواهان کمک به مردم آزربایجان جنوبی هستند.اما عکس العمل پان ایرانیست ها را که می بینم متوجه می شوم این علی اف هم کم ترس و هراس در دل تمامیت طلبان نگذاشته.دستش درد نکند


 10. nasrin
  15

  Everyone needs to stop with Turk versus Persian. There is no such thing as Persian, we’ve been mixing for thousands of year. We are all IRANIANS. If we divide now other countries like Turkey,Saudi, America,Israel, etc…is goning to take advantage of this situation and invade IRAN. WE have to be united!