Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
دیده‌بان حقوق بشر:

«ارتش سوریه مرتکب جرایم جنگی شده است»

2012 May 03

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 2 مه، دیده‌بان حقوق بشر، از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری، ارتش سوریه را به ارتکاب جرایم جنگی پیش از اجرای توافق‌نامه آتش‌بس در ۱۲ آوریل امسال متهم کرده است.

این سازمان که در نیویورک مستقر است، در گزارشی گفته است که درگیری‌های اطراف استان ادلب در شمال سوریه را می‌توان طبق قوانین بین‌المللی یک «مخاصمه مسلحانه» خواند.

تمام نیروهای درگیر در یک مخاصمه مسلحانه باید به حداقل ضوابطی که در قوانین بین‌المللی پیش‌بینی شده، عمل کنند.

این گزارش در حالی منتشر شده که فعالان مخالف دولت سوریه گفته‌اند که پانزده نفر از نیروهای دولتی در حمله مخالفان مسلح کشته شده‌اند.

حمله به نیروهای دولتی در استان حلب در شمال سوریه روی داده و به گفته فعالان مخالف، دو تن از مهاجمان که از ارتش آزاد سوریه بودند، نیز کشته شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید شواهد آشکاری وجود دارد که نشان می‌دهد سوریه، هم‌زمان با ادامه مذاکراتی که منجر به توافق‌نامه آتش‌بس شد، قوانین بین‌المللی در باره مخاصمات مسلحانه را با اعدام‌های بدون طی مراحل قانونی و نابود کردن منازل نقض کرده است.

این سازمان حقوق بشری می‌گوید ارتش سوریه در دو هفته عملیات نظامی خود در استان ادلب در اواخر ماه مارس و اوایل آوریل، دست‌کم ۹۵ غیرنظامی را کشته و صدها خانه را سوزانده و یا تخریب کرده است.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر که ۳۸ صفحه است، به ده‌ها مورد اعدام و کشتار شهروندان و تخریب اموال غیرنظامیان اشاره کرده که از آن‌ها با عنوان جرایم جنگی یاد کرده است.

این نهاد حقوق بشری در گزارش خود همچنین به بازداشت‌های بدون محاکمه و شکنجه افراد اشاره کرده است.

در این گزارش به اعدام کودکان توسط نیروهای دولتی اشاره شده است.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید نیروهای دولتی به بازداشت خودسرانه ده‌ها نفر دست زده و آن‌ها را بدون هیچ پایه و اساس حقوقی، نگه داشته‌اند.

طبق گزارش این سازمان، دو سوم افراد بازداشت شده به رغم وعده‌های بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، برای آزادی زندانیان سیاسی، هنوز در زندان‌ها هستند.

در همین حال ناظران صلح سازمان ملل در سوریه گفته‌اند که هر دو طرف با نقض تعهدات خود، کماکان به استفاده از سلاح‌های سنگین در مناطق مسکونی ادامه می‌دهند.

دولت سوریه هنوز واکنشی نسبت به گزارش دیده‌بان حقوق بشر نشان نداده است.

مقام‌های رسمی دولت بشار اسد می‌گویند گروه‌های «تروریستی» مورد حمایت خارجیان، مسوول خشونت‌ها و کشتار بیش از 2450 غیرنظامی و 1340 سرباز از زمان آغاز تظاهرات ضد دولتی در این کشور در ماه مارس 2011 هستند.

سازمان ملل نیز می‌گوید بیش از 9 هزار تن تا کنون در خشونت‌های این کشور کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«نزدیک به ده کشته در بمباران شهر ادلب»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,