Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
چهاردهم اردی‌بهشت- سوم مه

«تقویم تاریخ چهاردهم اردی‌بهشت»

2012 May 03

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1791 میلادی- روز ملی لهستان است. کشوری در اروپا و در شرق آلمان، که از نخستین کشورهای اروپای مرکزی است که یک نظام دمکراتیک را جای‏گزین نظام کمونیستی سابق خود کرده است. امروز سال‏روز تصویب قانون اساسی در این کشور است.

1919 میلادی- «پیت سیگر» (Pete Seeger) خواننده کهن‌سال موسیقی فولکلور آمریکا در روزی چون امروز زاده شد.  او ترانه‌های معروفی چون «چرخ چرخ چرخ» و «اگر یک چکش داشتم» را ساخته و هم‌چنین اجرای ترانه ملی به نام «این سرزمین، سرزمین من است» از ساخته‌های «وودی گوتیر» توسط سیگر به عنوان یک سرود ملی غیررسمی در آمریکا شناخته شده است.

این چهره موسیقی، نخستین بار در اوایل دهه 40 میلادی به عنوان یکی از اعضا و خواننده گروه «ویورز» (The Weavers) آغاز به کار کرد. او یکی از پایه‌گذاران جشن‌واره فولکلوریک «نیوپورت» محسوب می‌شود. سیگر می‌گوید: «اگر من احساس نمی‌کردم که موسیقی می‌تواند بشریت را نجات بدهد هرگز دست به کار آهنگ‌سازی و ترانه‌سرایی نمی‌زدم.»

1937 میلادی- «مارگارت میچل» نویسنده زن آمریکایی به خاطر رمان «بر باد رفته» برنده جایزه ادبی پولیتزر شد. او در سال 1926 شروع به نوشتن این رمان کرد که سرانجام در سال 1936 چاپ شد فیلم زیبای «بر باد رفته» شاه‌کار هنری سینما به کارگردانی «ویکتور فلمینگ» نیز بر اساس همین رمان ساخته شده است.

1340 خورشیدی- «جعفر شریف امامی» که در دوره دوم مجلس سنا به مدت دو سال نماینده تهران بود و با شکل‌گیری کابینه «منوچهر اقبال» تصدی وزارت صنایع و معادن را بر عهده گرفت و پس از دکتر اقبال به نخست وزیری رسیده بود، به دنبال اعتصاب معلمان در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و کشته شدن یکی از آنان به نام «ابوالحسن خانعلی» به دست پلیس و استیضاح وی در مجلس، از نخست‌ وزیری استعفا داد. گفته شده شریف امامی به هنگام استیضاح یکی از وکلای مجلس را توبیخ کرد و رییس مجلس از ادامه سخنان شریف امامی جلوگیری کرد و شریف امامی نیز با اعتراض از جلسه مجلس بیرون رفت و استعفا داد.

1381 خورشیدی- حادثه پارک شهر و غرق شدن قایق حامل دانش‌آموزان دختر رخ داد و 6 دختر داخل دریاچه مصنوعی پارک شهر جان خود را از دست دادند. این دانش‌آموزان با اتوبوس برای بازدید از موزه پست به آن‌جا رفته بودند.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

روز جهانی آزادی مطبوعات- سازمان فرهنگی یونسکو، وابسته به سازمان ملل متحد به هم‌راه سازمان گزارش‌گران بدون مرز سوم می‌ را «روز جهانی آزادی مطبوعات» نام‌گذاری کرد. این روز به پاس‌داشت تمامی کسانی است که برای آزادی بیان، قلم می‌زنند.

1469 میلادی- «نیکلو ماکیاولی» متفکر، سیاست‌مدار و نویسنده دوران رنسانس ایتالیاست که در فلورانس به دنیا آمد.

1387 خورشیدی- «اسماعیل داورفر» بازی‌گر ایرانی درگذشت. او در فیلم «گاو» ساخته «داریوش مهرجویی» و مجموعه‌های تلویزیونی «آژانس دوستی»، «آپارتمان شماره ۱۳»و «آقای دلار» ایفای نقش کرد. یکی از ماندگارترین بازی‌های وی در نقش دوستعلی خان در مجموعه تلویزیونی «دایی جان ناپلئون» بود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

صدای آمریکا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,