Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
گزارش اجتماعی

«زنان ایرانی و هیولای پوکی استخوان»

2012 May 03

سایه کوثری/ رادیو کوچه

یک کارشناس تغذیه اعلام کرده است که 90 درصد مردم ایران کم‌تر از میزان لازم لبنیات مصرف می‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 طبق آماری که انستیتو تحقیقات و صنایع غذایی ایران اخیرا جمع‌آوری کرده 90 درصد مردم به اندازه کافی لبنیات مصرف نمی‌کنند و کمبود کلیسم دارند.

 مرتضی صفوی، کارشناس تغذیه می‌گوید: «متاسفانه گاهی اوقات سیاست‌های مختلف تنظیم بازار روی سلامت تاثیر می‌گذارد، از جمله تغییر و تحولاتی که روی قیمت شیر به وجود آمده است.»

به گفته وی قیمت علوفه‌ دام‌داری‌ها به شدت افزایش ‌یافته که سبب می‌شود هم صنعت دام‌داری خوب رشد نکند و هم قیمت شیر بالا برود. از طرفی افراد یارانه را نقدی می‌گیرند و اگر برخی فرهنگ استفاده از یارانه را نداشته باشند از نیازهای اصلی تغذیه مانند شیر غافل می‌شوند.

سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند افراد روزانه 4 واحد لبنیات دریافت کنند و طبق آماری که انستیتو تحقیقات صنایع غذایی کشور جمع‌آوری کرده بیش از 90 درصد مردم به اندازه کافی لبنیات مصرف نمی‌کنند و کمبود کلسیم دارند.

به گفته این کارشناس تغذیه شاید پوکی استخوانی که اخیرا در 35 سالگی در خانم‌ها گزارش می‌شود از همین مسئله نشات می‌گیرد و از طرفی مصرف نوشیدنی‌های گازدار هم جذب کلسیم را مختل می‌کند که به تدریج مرگ خاموش یا استئوپروز را ایجاد می‌کند.

مدیرکل سابق دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت در مورد این‌که آیا جای‌گزینی برای لبنیات وجود دارد نیز گفته که اخیرن دانش‌گاه‌ هاروارد آمریکا تحقیقاتی انجام داده که لزوما لبنیات منبع اصلی کلسیم نیستند و خوراک‌های گیاهی مانند کلم، گل کلم، کلم بروکلی، کرفس و تا حدودی اسفناج و برگ تربچه سرشار از کلسیم هستند و البته مصرف گروه غلات شامل گندم، نان کامل و استفاده از مغزها و نیز گروه پروتئین‌ها و مواد گوشتی برای جلوگیری از بروز مشکل سو‌ تغذیه‌ای ضروری است.

آمار نشان می‌هد که اکنون 90 درصد ایرانی‌ها دچار کمبود کلسیم هستند و سن پوکی استخوان نیز در کشور ما به 45 سالگی رسیده، در حالی که این سن در دنیا 70 سالگی است.

در واقع این آمار نشان‌دهنده این است که میزان ابتلا به پوکی استخوان در ایران به مرحله بحران رسیده است.

گزارش‌های وزارت بهداشت هم اکنون حاکی از آن است که میزان مصرف سرانه شیر در اروپا 300 تا 400 کیلوگرم در سال است، اما سرانه مصرف شیر در ایران برای هر نفر 90 کیلوگرم تعیین شده است و سرانه پایین مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی در کشور باعث شده تا در حوزه سلامت، هزینه بالایی برای رفع پوکی استخوان صرف شود.

از سویی پزشکان می‌گویند که با توجه به این‌که پوکی استخوان یک بیماری بدون علامت است و تا منجر به شکستگی نشود علامتی ندارد، نمی‌توان زود متوجه آن شد.

در حال حاضر 4.5 درصد زنان و 2.3 درصد مردان بالای 50 سال مبتلا به پوکی استخوان هستند. هم‌چنین در همین گروه سنی 35 درصد مردان و 40 درصد زنان ضعف استخوانی دارند.

متخصصان توصیه می‌کنند که برای پیش‌گیری از پوکی استخوان باید از سنین پایین اقدام کرد، چون استخوان‌ها در دهه سوم زندگی یعنی 20 تا 30 سال به حداکثر قدرت استحکام خودشان می‌رسند و در زنان بعد از سنین یائسگی به‌دلیل کاهش هورمون‌های جنسی افت پیدا می‌کنند.

طبق پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی، این بیماری در سراسر دنیا در حال افزایش است، در حالی که پوکی استخوان تا 20 سال پیش نادیده گرفته می‌شد که دلیل آن نداشتن راهی برای اندازه‌گیری دانسیته استخوان و درمان بیماری بود.

آمارها می‌گوید در ایران در طول یک سال، شاهد از دست‌دادن 36 هزار و 761 سال از عمر کل جامعه به‌علت این بیماری هستیم.

کارشناسان تغذیه مناسب، نوشیدن حداقل 2 لیوان شیر در روز، ورزش کردن و استفاده از نور خورشید را مهم‌ترین راه جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان می‌دانند.

به گفته پزشکان 30 درصد دختران نوجوان کم‌تحرک در آینده دچار پوکی استخوان می‌شوند.

آمارها در ایران می‌گویند 50 درصد افراد مبتلا به پوکی استخوان، شکستگی ران داشته‌اند که پس از این اتفاق، 20‌ درصد از نظر زندگی وابسته به دیگران شده‌اند و 20 درصد دیگر زندگی‌شان به خطر افتاده است. طبق این آمار، در یک‌سال، 5 هزار شکستگی در استخوان ران در زنان و 500 مورد شکستگی در ستون فقرات و 2 هزار شکستگی در ناحیه مچ اتفاق می‌افتد.

 اطلاعات در مورد شیوع پوکی استخوان در مناطق مختلف دنیا هنوز محدود است؛ به‌ ویژه در کشورهای در حال توسعه، آمار دقیقی وجود ندارد. شیوع این بیماری از کشوری به کشور دیگر یا حتا در مناطق مختلف داخل یک کشور متفاوت است و بستگی به نژاد، وضعیت تغذیه، فعالیت بدنی، سبک زندگی، بیماری‌ها، مصرف داروها، سابقه ابتلا به این بیماری در خانواده و مصرف دخانیات دارد.

با این حال، بعضی مطالعات در سطح محدود انجام شده است که می‌تواند تا حدودی وضعیت کشور ما را در مقایسه با کشورهای دیگر روشن کند.

مطابق آمار موجود، متوسط تراکم استخوان افراد سالم کشور ما در مقایسه با افراد ژاپنی حدود 3.9 ‌درصد بالاتر و در مقایسه با آمریکا 4.6 درصد کم‌تر است. این در حالی است که آمارها در کشور آمریکا نشان می‌دهد حدود 55‌ درصد آمریکایی‌ها به‌ ویژه زنان، در معرض خطر شکستگی و پوکی استخوان هستند و حدود 8 میلیون زن و 2 میلیون مرد در آمریکا پوکی استخوان دارند.

و در آخر این‌که از هر 4 زن ایرانی بالای 50 سال، یک نفر به پوکی استخوان مبتلاست. این در حالی است که آمارهای جهانی، فاصله معنی‌داری با آمار کشور ما دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,