Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای سوم مه ۲۰۱۲»

2012 May 03

لیگ قهرمانان آسیا،

«امید به صعود استقلال با برتری برابر الریان قطر»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

در هفته پنجم لیگ قهرمانان آسیا، روز چهارشنبه، دوم مه، سومین نماینده ایران در این رقابت‌ها در ورزشگاه آزادی میزبان الریان قطر بود. استقلال با پیروزی 3 بر صفر مقابل الریان شانس صعود به مرحله بعد را افزایش داد.

استقلال که برای زنده نگه داشتن امید خود برای صعود به مرحله بعد نیازمند پیروزی بود، با ارایه یک بازی تهاجمی و با گل‌های آرش برهانی 23 پنالتی و 94 و اسماعیل شریفات 77 سه بر صفر بر حریف قطری غلبه کرد.

استقلال با این پیروزی 8 امتیازی شد و بالاتر از الریان 6 امتیازی، در رده دوم گروه آ مسابقات جای گرفت.

الجزیره امارات هم در بازی دیگر امروز مقابل نسف قرشی 4 بر یک پیروز شد و با 13 امتیاز، موقعیت خود را در صدر این گروه تثبیت کرد.

نسف قرشی ازبکستان با یک امتیاز از 5 بازی، در انتهای جدول جای گرفته و امیدی برای صعود ندارد.

استقلال در بازی آخر خود با نسف قرشی روبه‌رو خواهد شد که در صورت پیروزی به مرحله بعد صعود خواهد کرد.

………………………………..

در گفت‌وگو با مقام‌های چینی،

«تاکید آمریکا بر ادامه فشار بر ایران»

خبر / رادیو کوچه

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا که در پکن به سر می‌برد، خواهان افزایش فشار جهانی بر برنامه اتمی ایران شده است.

خانم کلینتون هم‌چنین از چین خواست به کره شمالی درباره خودداری از ادامه اقدام‌های تحریک‌آمیز هشدار دهد.

هیلاری کلینتون روز پنج‌شنبه، 3 مه، در افتتاحیه گفت‌و‌گوهای سالانه استراتژیک و اقتصادی میان آمریکا و چین در پکن صحبت می‌کرد.

به گفته خانم کلینتون هدف مشترک آمریکا و چین در رابطه با ایران ممانعت از دست‌یابی این کشور به تسلیحات اتمی است.

هیلاری کلینتون تاکید کرد: «ادامه فشار بر ایران برای اجرای تعهدات بین‌المللی این کشور، شرکت جدی در مذاکرات و اثبات صلح آمیز بودن برنامه اتمی آن کاملا حیاتی است.»

علاوه بر موضوع‌هایی مانند ایران، سوریه، کره شمالی، تجارت دو جانبه و وضع اقتصاد جهانی نیز در این گفت‌و‌گوها مورد بحث قرار خواهد گرفت.

………………………………..

چهار روز مانده به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری،

«مناظره تلویزیونی سارکوزی و اولاند در انتخابات فرانسه»

خبر / رادیو کوچه

نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه و فرانسوا اولاند رقیب او، شام‌گاه چهارشنبه، 2 مه و چهار روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری، در تنها مناظره رو در روی تلویزیونی شرکت کرده‌اند.

آقای سارکوزی از کارنامه اقتصادی خود دفاع و تاکید کرده است که فرانسه از سال ۲۰۰۹ تحت رهبری او شاهد رکود نبوده است.

اما آقای اولاند گفت که فرانسه در یک «بحران جدی» قرار دارد و با رشد کم دست و پنجه نرم می‌کند.

آقای اولاند در نظرسنجی‌ها هفت درصد از آقای سارکوزی پیش است.

فرانسوا اولاند اظهار داشت می‌خواهد به نیازمندان کمک کند، چرا که به گفته او افراد ثروت‌مند در دوران آقای سارکوزی تحت حفاظت بوده‌اند.

او تصریح کرد: «من رییس جمهوری برای حفظ عدالت خواهم بود، زیرا درحال گذر از یک بحران جدی هستیم که به خصوص به ندارترین ما ضربه می‌زند، به سخت‌کوش‌ترین‌ها ضربه می‌زند، کسانی که بیش از دیگران آسیب پذیرند.»

او آقای سارکوزی را متهم کرد مسوولیت مشکلات اقتصادی که فرانسه از آن‌ها رنج می‌برد را نپذیرفته، و در عوض آن را به بحران اقتصادی جهانی نسبت داده است.

آقای اولاند گفت که میزان بیکاری «یک رکورد» ثبت کرده و به کاهش اعتبار مالی فرانسه توسط موسسات اعتبار سنجی اشاره کرد.

آقای سارکوزی در واکنش گفت که فرانسه در مقابله با فضای بد اقتصادی، نسبت به سایر کشورهای اروپایی وضع بهتری داشته است.

او گفت: «کدام کشور است که از سال 2009 حتی ربع رکود را تجربه نکرده؟ فرانسه.»

نیکلا سارکوزی هم‌چنین رقیبش را متهم کرد که فقط اتحادیه‌های کارگری را نمایندگی می‌کند، نه همه فرانسوی‌ها را.

او تاکید کرد: «صحبت از متحد کردن مردم خیلی خوب است، اما باید آن را جامه عمل پوشاند.»

گفتنی است دور دوم انتخابات در ششم ماه مه برگزار خواهد شد.

………………………………..

تنها دو نماینده جمهوری‌خواه باقی ماندند،

«انصراف گینگریچ از رقابت‌‌ انتخابات دورن‌حزبی آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

نیوت گینگریچ، از روسای پیشین مجلس نمایندگان آمریکا که برای نامزدی ریاست جمهوری حزب جمهوری‌خواه داوطلب شده بود، روز چهارشنبه، 2 مه، به وقت آمریکا، از ادامه رقابت‌ها انصراف داده است.

آقای گینگریچ چهارشنبه گذشته از کناره‌گیری از رقابت‌های درون حزبی خبر داده بود.

آقای گینگریچ در حالی از ادامه رقابت با بخت نامزدی حزب جمهوری‌خواه، میت رامنی انصراف داد که ستاد انتخاباتی او چهار میلیون دلار بده‌کار است.

نیوت گینگریچ تنها در دو ایالت آمریکا موفق شد دیگر رقبای خود را در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان شکست دهد.

نیوت گینگریچ که در ابتدای رقابت‌های درون حزبی به شدت گذشته سیاسی آقای رامنی را زیر سوال برده بود، در سخنانی گفت آقای رامنی در برابر باراک اوباما که «تندروترین و چپ‌گراترین» رییس جمهوری آمریکا است، به اندازه کافی محافظه‌کار است.

با کناره گیری آقای گینگریچ، تنها رقیب باقی مانده برای میت رامنی، ران پال، نماینده جمهوری‌خواه تگزاس است.

نامزد حزب جمهوری‌خواه برای رقابت در برابر باراک اوباما در ماه نوامبر، به طور رسمی در کنوانسیون ملی حزب این حزب در ماه آگوست انتخاب می‌شود.

آقای رامنی از زمان کناره‌گیری ریک سنتوروم از رقابت‌ها در ماه آوریل به عنوان نامزد بالقوه حزب جمهوری‌خواه شناخته می‌شود.

………………………………..

توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت یکی دیگر از دراویش گنابادی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه منسوب به دراویش گنابادی، محمد‌علی شمشیرزن، از دراویش نعمت‌الهی ساکن شهرستان کوار استان فارس، صبح روز یک‌شنبه، 29 آوریل، توسط نیروهای امنیتی و افرادی موسوم به لباس شخصی در محل کارش بازداشت شد.

این در حالی است که از اتهام بازداشت این درویش گنابادی گزارش منتشر نشده است.

به گزارش مجذوبان نور، تاکنون 17 تن از دراویش گنابادی شهرستان کوار به «محاربه و فساد فی‌الارض و حمل سلاح غیرمجاز» متهم شده‌اند.

طبق این گزارش، رویه‌ی بازداشت‌های اخیر در شهرستان کوار همگی با اعمال خشونت نیروهای امنیتی و لباس شخصی هم‌راه بوده است.

مصطفی دانشجو، وکیل دراویش گنابادی، نیز بیش از ۶ ماه است در بند ۳۵۰ زندان اوین در بازداشت به‌سر می‌برد.

………………………………..

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران:

«ایران، کره شمالی و سوریه ناقضان آزادی مطبوعات»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 2 مه و در آستانه گرامی‌داشت روز جهانی آزادی مطبوعات، ایران‌، سوریه و کره شمالی در ردیف کشورهای ناقض این آزادی قرار گرفته‌اند.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران (CPJ) که مقر آن در نیویورک است هم‌چنین در گزارش خود ایران، سوریه و کره شمالى را باعث بی‌ثباتی ژئوپولیتیک و هسته‌ای منطقه معرفی کرد.

هم‌چنین این کمیته پیش‌تر، در گزارش سالانه خود که سه‌شنبه 21 فوریه، منتشر کرده، ایران را «بدترین زندان روزنامه‌نگاران» در سال 2011 نامیده بود.

در فهرست تازه این کمیته، نام کشورهایی چون اریتره، گینه استوایی‌، ازبکستان، میانمار، عربستان سعودی، کوبا و بلاروس نیز دیده می‌شود.

از سویی دیگر مایکل پوزنر، دست‌یار وزیر امور خارجه آمریکا در امور دموکراسی، حقوق بشر و کار از دولت ایران خواست همه روزنامه‌نگاران زندانی را آزاد کند.

مایکل  پوزنر  هم‌چنین تصریح کرده است که دولت ایران علاوه بر سانسور مستقیم یا غیرمستقیم رسانه‌ها و فیلتر کردن و نظارت بر رسانه‌های سنتی، در حال ایجاد یک «اینترنت ملی» است که ارتباط شهروندان ایرانی را با بقیه جهان کاملن قطع می‌کند.»

گفتنی است روز جهانی آزادی مطبوعات، پنج‌شنبه، 3 ماه مه است.

………………………………..

در دیداری تدارکاتی رقم خورد،

«پیروزی تیم ملی فوتبال ایران برابر موزامبیک»

خبر / رادیو کوچه

دیدار تدارکاتی تیم‌های ملی فوتبال ایران و موزامبیک در ورزش‌گاه انقلاب کرج با برتری سه بر صفر سفیدپوشان ایران به پایان رسیده است.

در این بازی چند بازیکن برای نخستین‌بار برای تیم ملی ایران به میدان رفتند. در بازی دوستانه قبلی مقابل موریتانی هم 10 بازیکن، نخستین بازی ملی خود را تجربه کردند.

با برتری ایران در این مسابقه، کارلوس کی‌روش در مجموع شانزده بازی رسمی و غیر رسمی که روی نیمکت تیم ملی ایران نشسته است، رکورد بی‌شکستی خود را تداوم بخشید. او از پانزدهم فروردین 1390 هدایت تیم ایران را برعهده گرفت و حالا سیزدهمین ماه حضورش را سپری می‌کند.

موزامبیک در رده‌بندی فیفا در رتبه 106 قرار دارد و ایران پنجاه و یکم جهان است.

تیم ملی فوتبال ایران پس از پایان لیگ بر‌تر برای برپایی اردو راهی ترکیه خواهد شد. در این اردو که با حضور تمام بازیکنان برگزار خواهد شد، یک بازی دوستانه با تیم ملی فوتبال عراق نیز به انجام خواهد رسید.

………………………………..

شورای هم‌کاری خلیج فارس:

«ایران دست از  تحریک اعضای شورای هم‌کاری بردارد»

خبر / رادیو کوچه

عربستان سعودی‌، میزبان نشست شورای هم‌کاری خلیج فارس بار دیگر به ایران هشدار داد دست از تحریک کشورهای عضو این شورا بردارد.

امیر نایف ولیعهد عربستان سعودی طی نشست شورای هم‌کاری خلیج فارس که در ریاض پایتخت این کشور برگزار شد از نقش جمهوری اسلامی در ناآرامی‌های بحرین انتقاد کرد.

امیرنایف گفت: «ما تاکید می‌کنیم که عربستان سعودی و بقیه کشورهای عضو شورای هم‌کاری به طور متحد در کنار بحرین و امارات برای حمایت از حق حاکمیت و ثبات این دو کشور ایستاده‌اند و امنیت آنان را بخشی از امنیت کل کشورهای شورا می‌دانند».

شاهزاده سعودالفیصل وزیر امور خارجه عربستان نیز چند روز پیش گفته بود کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برنامه‌هایی برای اتحاد سیاسی درزمینه‌های سیاست خارجی و دفاعی در دست اجرا دارند.

لازم به اشاره است درپی سفر استانی اخیر محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی به جزیره ابوموسی در خلیج فارس دور تازه از اختلاف نظر و تنش بین ایران و امارات متحده عربی بر سر حاکمیت جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک بالا گرفت.

………………………………..

هم‌زمان با برگزاری تظاهرات در دمشق،

«حمله به دانش‌گاهی در شهر حلب سوریه»

خبر / رادیو کوچه

درحالی که خشونت‌ها در سوریه هم‌چنان ادامه دارد و تنها در 24 ساعت گذشته 30 تن بر آمار قربانیان حوادث این کشور افزوده شده است، روز پنج‌شنبه، 3 مه، دمشق، پایتخت این کشور شاهد تظاهرات گسترده‌ای بوده است.

هم‌چنین کمیته هماهنگی انقلاب سوریه از حمله 300 تن از نیروهای امنیتی بشار اسد، رییس جمهوری این کشور به کوی دانش‌گاهی شهر حلب گزارش داد.

این درحالی است که کمیته هماهنگی انقلاب سوریه از برگزاری تظاهرات گسترده در منطقه صالحیه دمشق درمنطقه واقع بین اداره امنیت سیاسی و اداره امنیت اطلاعات وزارت کشور خبر داده است.

در همین حال کمیته هماهنگی انقلاب سوریه از وقوع دو انفجار مهیب در منطقه «زملکا البلد» در حاشیه دمشق خبرداده است.

هم‌چنین نیروهای امنیتی هم‌زمان با بازدید ناظران از مناطق مشاع الاربعین و «رستن از توابع حمص، اقدام به محاصره و گلوله باران این دو منطقه کردند.

از سوی دیگر ژنرال روبرت مود رییس هیت ناظران سازمان ملل در سوریه از شکنندگی وضعیت آتش‌بس‌ در سوریه خبر داده است.

ژنرال مود می‌گوید: «نقض آتش‌بس و اعمال خشونت آشکارا مشاهده می‌شود وکسی تقریبن به آتش‌بس پایبند نیست، ولی با این حال وجود ناظران سازمان ملل از شدت خشونت‌ها می‌کاهد و مناطقی که مورد بازدید ناظران قرار می‌گیرد از آرامش نسبی برخوردار می‌شوند.»

………………………………..

دیده‌بان حقوق بشر:

«ارتش سوریه مرتکب جرایم جنگی شده است»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 2 مه، دیده‌بان حقوق بشر، از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری، ارتش سوریه را به ارتکاب جرایم جنگی پیش از اجرای توافق‌نامه آتش‌بس در ۱۲ آوریل امسال متهم کرده است.

این سازمان که در نیویورک مستقر است، در گزارشی گفته است که درگیری‌های اطراف استان ادلب در شمال سوریه را می‌توان طبق قوانین بین‌المللی یک «مخاصمه مسلحانه» خواند.

تمام نیروهای درگیر در یک مخاصمه مسلحانه باید به حداقل ضوابطی که در قوانین بین‌المللی پیش‌بینی شده، عمل کنند.

این گزارش در حالی منتشر شده که فعالان مخالف دولت سوریه گفته‌اند که پانزده نفر از نیروهای دولتی در حمله مخالفان مسلح کشته شده‌اند.

حمله به نیروهای دولتی در استان حلب در شمال سوریه روی داده و به گفته فعالان مخالف، دو تن از مهاجمان که از ارتش آزاد سوریه بودند، نیز کشته شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید شواهد آشکاری وجود دارد که نشان می‌دهد سوریه، هم‌زمان با ادامه مذاکراتی که منجر به توافق‌نامه آتش‌بس شد، قوانین بین‌المللی در باره مخاصمات مسلحانه را با اعدام‌های بدون طی مراحل قانونی و نابود کردن منازل نقض کرده است.

این سازمان حقوق بشری می‌گوید ارتش سوریه در دو هفته عملیات نظامی خود در استان ادلب در اواخر ماه مارس و اوایل آوریل، دست‌کم ۹۵ غیرنظامی را کشته و صدها خانه را سوزانده و یا تخریب کرده است.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر که ۳۸ صفحه است، به ده‌ها مورد اعدام و کشتار شهروندان و تخریب اموال غیرنظامیان اشاره کرده که از آن‌ها با عنوان جرایم جنگی یاد کرده است.

این نهاد حقوق بشری در گزارش خود همچنین به بازداشت‌های بدون محاکمه و شکنجه افراد اشاره کرده است.

در این گزارش به اعدام کودکان توسط نیروهای دولتی اشاره شده است.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید نیروهای دولتی به بازداشت خودسرانه ده‌ها نفر دست زده و آن‌ها را بدون هیچ پایه و اساس حقوقی، نگه داشته‌اند.

طبق گزارش این سازمان، دو سوم افراد بازداشت شده به رغم وعده‌های بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، برای آزادی زندانیان سیاسی، هنوز در زندان‌ها هستند.

در همین حال ناظران صلح سازمان ملل در سوریه گفته‌اند که هر دو طرف با نقض تعهدات خود، کماکان به استفاده از سلاح‌های سنگین در مناطق مسکونی ادامه می‌دهند.

دولت سوریه هنوز واکنشی نسبت به گزارش دیده‌بان حقوق بشر نشان نداده است.

مقام‌های رسمی دولت بشار اسد می‌گویند گروه‌های «تروریستی» مورد حمایت خارجیان، مسوول خشونت‌ها و کشتار بیش از 2450 غیرنظامی و 1340 سرباز از زمان آغاز تظاهرات ضد دولتی در این کشور در ماه مارس 2011 هستند.

سازمان ملل نیز می‌گوید بیش از 9 هزار تن تا کنون در خشونت‌های این کشور کشته شده‌اند.

………………………………..

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه:

«احمدی‌نژاد و لاریجانی یک‌دیگر را درک کنند»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 2 مه، علی سعیدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران، از محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری اسلامی خواسته است که در یک سال باقی مانده از دوران ریاست جمهوری‌اش، «حریم مجلس را حفظ کند.»

به گزارش فارس، آقای سعیدی از مجلس هم خواسته «شرایط اجرایی کشور را درک کند» و تاکید کرده است: «اختلاف‌ها اگر به تعارض و تقابل کشیده شود، خلاف مصالح نظام و نظر مقام معظم رهبری است.»

در روزهای اخیر، اختلافات میان محمود احمدی‌‌نژاد، و علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی بر سر نحوه نظارت بر فعالیت‌های دولت افزایش یافته و دو طرف در یک نشست عمومی، انتقادات صریحی علیه یک‌دیگر مطرح کردند.

محمود احمدی‌نژاد روز یک‌شنبه دهم اردی‌بهشت در جریان اجلاس ارتقای سلامت اداری گفته بود که در جریان نظارت بر عمل‌کرد قوای سه گانه «مجلس نباید پای خود را فرا‌تر از قانون بگذارد.»

پس از سخن‌رانی آقای احمدی‌نژاد، علی لاریجانی در نطق جداگانه‌ای در همان اجلاس، در اعتراض به انتصاب‌های جنجال‌برانگیز اخیر در دولت، با اشاره به «یکی از افرادی که مناقشات هم اطرافش زیاد است» گفت که این شخص «نقل زبانش این است که قانون چند من است؟»

یک روز پس از این، دولت دهم بخش‌نامه‌ای را به همه دست‌گاه‌های اجرایی ابلاغ کرد که در آن مکاتبات مجلس با دست‌گاه‌های اجرایی در خصوص لغو برخی مصوبات مربوط به دولت، خلاف قانون اساسی خوانده شده بود.

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران نیز گفته است که «اختلافات ضایعات و عوارضی دارد و موجب دل‌سردی می‌شود.»

محمود احمدی‌نژاد از یک سال پیش که در پی اختلاف با آیت‌اله خامنه‌ای بر سر ابقای وزیر اطلاعات با قهر 11 روزه، این موضوع را علنی کرد و بر سر محل کار خود حاضر نشد، بخش وسیعی از پشتیبانان خود را در میان هوداران آیت‌اله خامنه‌ای از دست داد.

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس، پیش‌تر با انتقاد از سیاست‌های آقای احمدی‌نژاد، او را دعوت به شکیبایی کردند و از او خواستند شرایط را برای به پایان بردن دوران ریاست جمهوری اش در مدت قانونی تغییر ندهد.

اشاره منتقدان به سال‌های نخست استقرار جمهوری اسلامی است که ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رییس جمهوری ایران با رای مجلس مبنی بر «عدم کفایت سیاسی» از کار برکنار شد.

گفتنی است دوره چهار ساله دوم ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد، مرداد سال ۱۳۹۲ به پایان می‌رسد.

………………………………..

رسانه‌های حقوق بشری:

«دادخواه، وکیل دادگستری بازداشت نشده است»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 2 مه، رسانه‌های حقوق بشری و مخالف دولت جمهوری اسلامی، اعلام کردند که خبر بازداشت محمدعلی دادخواه حقوق‌دان و مدافع حقوق زندانیان سیاسی که چندی پیش از این رسانه‌ها منتشر شده بود نادرست بوده است.

کمیته دانش‌جویی دفاع زندانیان سیاسی، روز چهارشنبه، در خبری اعلام کرد: «در خبری در سایت کمیته دفاع آمده بود محمد‌علی دادخواه وکیل برجسته دادگستری بازداشت شده است. بر اساس پیگیری‌های به‌عمل آمده، مشخص شد که آقای دادخواه دستگیر نشده است اما از سوی قاضی دادگاه تهدید شده است که باید به زندان برود. بدینوسیله از خوانندگان پوزش می‌طلبیم.»

در خبرها آمده بود صبح روز یک‌شنبه، 29 آوریل، محمد‌علی دادخواه، وکیل دادگستری سیاسی، هنگامی که در شعبه 15 برای دفاع از موکلش، زندانی سیاسی ارژنگ داودی، حاضر شده بود توسط ماموران مستقر در دادگاه و با دستور قاضی صلواتی، رییس شعبه 15 دادگاه انقلاب بازداشت شد.

گفتنی است محمدعلی دادخواه صبح روز شنبه نهم اردی‌بهشت ماه از تایید حکم نه سال زندان خود در شعبه پانزده دادگاه انقلاب اسلامی خبر داده بود.

لازم به توضیح است شتاب‌زدگی در انتشار برخی مطالب از سوی برخی رسانه‌های حقوق بشری که پوشش خبر‌ را نیز در سایت خود برعهده دارند مسئله تازه‌ای نبوده و پیش از این نیز مواردی از سوی این سایت‌ها دیده شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,