Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
پانزدهم اردیبهشت-چهارم می

«تقویم تاریخ پانزدهم اردیبهشت»

2012 May 04

رادیو کوچه

 «روز شیراز»: با تصویب شورای شهر شیراز و تایید مجلس شورای اسلامی روز میانی بهار، یعنی امروز به نام «روز شیراز» نام‌گذاری شده است. به همین مناسبت، همه ساله برنامه‌های ویژه‌ای از طرف شهرداری شیراز در این روز برگزار می‌شود. از ویژگی‌های شهر شیراز اردیبهشت شیراز و عطر بهار نارنج در این فصل در این شهر است. روز شیراز، روز بهره‌گیری و شناخت بیش‌تر ارزش‌های فرهنگی و معنوی این شهر است که البته گفته شده این روز در سال‌های اخیر به فراموشی سپرده شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برای اولین بار برای برگزاری این جشن در ایران دوازده بالون هوای داغ به طور هم‌زمان بر فراز آسمان شیراز به پرواز درآمدند. بالن‌هایی از کشورهای مختلف اروپایی توسط بالن سواران حرفه‌ای با حضور شهروندان شیرازی در آسمان شیراز. بالن‌ها از دو منطقه ورزش‌گاه حافظیه و ورزش‌گاه دانش‌گاه علوم پزشکی در خیابان چمران برخاسته و پس از پروازی دو ساعته بر فراز شهر شیراز، در نقاط مختلف فرود آمدند.

1929 میلادی: زادروز «آدری هِپبورن» (Audrey Hepburn) هنرپیشه مشهور آمریکایی بلژیکی‌تبار سینما و تاتر. این هنرپیشه به‌خاطر زیبایی فریبنده، ایفای نقش ماهرانه و در عین حال معصومانه‌اش در فیلم‌ها و اقدامات بشردوستانه‌اش برای کودکان نیازمند، شهرت بسیار داشت. وی هم‌چنین برنده جایزه اسکار نیز بود و سرانجام در سال 1993 در اثر ابتلا به سرطان در سوییس درگذشت.

آدری از سال ۱۹۸۳ تا پایان زندگی‌اش سفیر یونیسف بود و مدال آزادی ریاست جمهوری را به سبب کمک‌های خیرخواهانه‌اش دریافت کرد و در سال ۱۹۹۹، بنیاد فیلم آمریکا (American Film Institute)، وی را سومین ستاره بزرگ بازیگران زن در همه دوران معرفی کرد.

1953 میلادی: «ارنست همینگوی»از نویسندگان برجسته معاصر برای کتاب «پیرمرد و دریا»، جایزه «پولیتزر» را دریافت کرد. این رومان از مهم‌ترین رمان‌های اوست. گفته شده که این کتاب می‌گوید «یک مرد را می‌توان نابود کرد ولی نمی‌توان شکست داد» داستان پیرمردی است که با ماهی بزرگی مبارزه می کند. برخی ار نقادان گفته‌اند ارزش پیامی و داستان او با ارزش‌تر از اختراع پیل بوده است.

برخی دیگر از رویدادهای امروز

_________________________________

1970 میلادی: در جریان تظاهراتی در مخالفت با جنگ آمریکا در ویتنام، چهار دانشجو در دانش‌گاه کِنت در ایالت اوهایو بر اثر تیراندازی گارد ملی آمریکا کشته شدند.

1356 خورشیدی: «پویا امینی» بازیگر سینما و تلویزیون ایران در چنین روزی زاده شد. علت اصلی شهرت او بازی در مجموعه‌های تلویزیونی پر بیننده‌ای چون «خط قرمز» است.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

راسخون

تقویم تاریخ

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,