Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
سکانس آخر

«طهران، تهران»

2012 May 04

مهدی / رادیو کوچه

در این برنامه نگاهی به فیلم اپیزودیک «طهران، تهران» به کارگردانی «داریوش مهرجویی» و «مهدی کرم‌پور» خواهیم داشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این فیلم در دو اپیزود ساخته شده است که در اپیزود اول به اسم «طهران، روزهای آشنایی» به کارگردانی «داریوش مهرجویی» است که به سفر درون شهری یک گروه سال‌مند پرداخته و در اپیزود دوم به کارگردانی «مهدی کرم‌پور» به مشکلات یک گروه جوان موسیقی می‌پردازد. در هر دو اپیزود، داستان در تهران امروز می‌گذرد.

اپیزود اول – طهران، روزهای آشنایی

با تماشای این اپیزود بی‌شک به یاد «میهمان مامان» مهرجویی می‌افتیم، در این فیلم هم محور اصلی داستان قشر کم‌ در‌آمد جامعه انتخاب شده است. در ابتدای فیلم با نزدیکی به تحویل سال نو «نجیب» و همسرش «سیمین» (با بازی خوب پانته‌آ بهرام) با خانواده‌اش منتظر تحویل سال هستند که ناگهان به دلیل شدت باران و سستی سقف، سقف خانه‌اشان به پایین می‌ریزد. از این سکانس به بعد شاهد یک داستان خطی و خوب هستیم و مهر‌جویی با ظرافت خاصی با هم‌راهی نجیب و خانوده‌اش با یک گروه سال‌مند از یک خانه‌ی سال‌مندان که از قشر مرفه جامعه هستند در ابتدا با گشت در شهر و کاخ‌های تهران گوشه‌ای از تاریخ تهران را به نمایش می‌کشد و در پی آن در‌حالی که نجیب از تنگ‌دستی رنج می‌برد ‌نشان می‌دهد چگونه به خوبی این دو قشر می‌توانند با یکدیگر تامل داشته باشند و هم‌چنین مشکل اصلی این قشر (قشر مرفه) را تنهایی نشان می‌دهد.

اپیزود دوم – تهران، سیم آخر

این اپیزود با هم‌راهی چند جوان برای برگزاری یک کنسرت موسیقی شروع می‌شود که ناگهان به دلیل نامعلومی لغو و یا از طرفی مجوزش باطل می‌شود. همین موضوع شروع یک داستان تکراری و نخ‌نما می‌شود، این مطلب که در جامعه‌ی امروز ایران محدودیت‌های فراوانی برای جوان‌ها در عرصه‌ی موسیقی و حتی فیلم وجود دارد و به همین دلیل شاهد فیلم‌ها و موسیقی و یا حتی کنسرت‌های زیرزمینی هستیم ولی این‌ها دلیلی برای ساخت فیلم شعاری نیست و «مهدی کرم پور» چرا نتوانست به سبک اپیزود اول فیلم مشکلات جامعه را در لایه‌های درونی فیلمش نشان دهد؟

نکته‌ی بعدی که در این اپیزود حائز اهمیت است بازی ضعیف «رضا یزدانی» است که نشان داد بهتر بود که یزدانی به جای ایفای نقش در این فیلم به عنوان خواننده ظاهر می‌شد به این دلیل که هم صدایش به صدای اعتراض نزدیک‌تر است و هم نتوانست بازی قابل قبولی ایفا کند.

مطلب پایانی این است که ساخت فیلم‌هایی که به مشکل‌های اجتماعی می‌پردازد در حالی تاثیر گذار است که شعاری‌گونه نباشد و بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند.

«اخبار سینمایی»

اکران بلاک باسترهای هالیود در تابستان 2012

ندادن مجوز به فیلم جدید «داریوش مهرجویی»، «بیا تا برویم»

برای اطلاع از این بخش لطفن به فایل صوتی برنامه مراجعه فرمایید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,