Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
مهارت‌های زندگی

«دَه راه برای وقت اضافه آوردن»

2012 May 04

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

    دیدید در این دوره و زمونه با وجود این که همه چی ماشینی شده و  کارها خیلی سهل و آسان شده اما هنوز ما مشکل زمان داریم و برای انجام کارهامون وقت کم می‌آریم؟!

می‌گن: ورزش می‌گیم: وقت نداریم! به خورد و خوراکتون بیشتر برسید، :وقت نداریم!، یک کمی بیشتر به استراحت و سلامتی توجه کنید، :وقت نداریم! خلاصه این وقت نداشتن یه بهونه فراگیر شده برای انجام کارهایی که واقعن برای سلامتی لازمه!

اما یه نویسنده چینی گفته که :«وقت یک چیزی است که ایجاد می‌شود. وقتی می‌گویید وقت نداریم یعنی این که نمی‌خواهید که وقت داشته باشید …»

 بنابراین باید عزممان را جزم کنیم و بخواهیم که زمان کافی برای توجه به خودمان را داشته باشیم.    

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این زمینه باز هم سراغ دکتر «مائو» این پزشک چینی که همیشه توصیه‌های خوبی در زمینه حفظ سلامتی و افزایش طول عمر دارد، رفتم. این بار هم او به ده راه اشاره می‌کند که با آن‌ها می‌توان در زمان صرفه‌جویی کرد و به کلی فعالیت‌های مفید برای سلامتی دست یافت. راه‌هایی ساده که با یک بار انجام آن‌ها خیلی سریع به فایده‌هایش پی می‌برید و این تغییرات انگیزه خوبی به شما برای ادامه آن‌ها می‌دهد:

پیش به سوی انجام حرکات ورزشی

اغلب مردم همیشه از اضافه وزن و چاقی می‌نالند و این که باید برای آن چاره‌ای بیاندیشند اما وقتی پای انجام حرکات ورزشی به میان می‌آید همه می‌گویند که وقت ندارند! در واقع نه این که وقت نداشته باشند، ورزش را در اولویت‌هایشان قرار ندادند.

اما توصیه می‌شود که به طور مستمر و پنج بار در هفته، سی دقیقه از زمانتان را به هرگونه فعالیت ورزشی اختصاص بدهید. وقتی زمانتان را برای این کار تنظیم کردید آن‌وقت می‌بینید که شاهد چه تغییراتی خواهید بود.

1. راه‌های ساده‌ای برای انجام حرکات ورزشی هست؛ به یک پارک کمی دورتر از محل اقامتتان بروید تاکمی بیش‌تر پیاده‌روی کنید. یا بیش‌تر دوچرخه‌سواری کنید از پله تردد کنید و یا زمانی که دارید تلویزیون تماشا می‌کنید دست و پاهایتان را حرکت بدهید یا یک سری حرکات ورزشی نشسته انجام بدهید.

2. سعی کنید انجام حرکات ورزشی را برای خودتان جالب و لذت بخش کنید. با یک دوست شاد و خوش اخلاق در طبیعت پیاده‌روی کنید، به یک کلاس رقص برید یا گاهی صخره نوردی انجام بدید(اگر از آن لذت می‌برید). خلاصه هرکاری که می‌تواند شما را سر حال بیاورد انجام بدید.

3. گاهی هم ممکن است یکی از این کلاس‌های «یوگا» یا «تای چی» و … را در برنامه روزانه قرار بدهید و بعد از گذشت چند هفته می‌بینید که به عاد‌ت‌های مفید بسیاری برای سلامتی دست یافتید.

آماده برای آرامش

   هر روز چند دقیقه ای را به دور از تلفن، موبایل، تلویزیون یا هر وسیله ارتباطی دیگر به تمرین برای آرامش ذهنی اختصاص بدهید. در عین حال در یک وضعیت جسمانی آرام هم قرار بگیرید. این کار باعث می شود که واکنش‌های فیزیکی به استرس کم‌ترشود.  اگر این کار را دست کم دوبار در روز بعد از هر غذا به مدت 6تا 12 دقیقه انجام بدهید، می‌بینید که به تدریج آرامش را در تمام وجود خود حکم‌فرما کردید.

4. می‌توانی این آرامش را در هنگام خواب نیز ایجاد کنید. وقتی کاملن آماده شدید برای خوابیدن تنها کافی است که شش دقیقه وقت بگذارید و با چشمان بسته به آرامی عمیق تنفس کنید و در ذهنتان به آرامش در تمام نقاط بدنتان فکر کنید. اگر احساس کردید که مشکلی دارید دارید و زیاد نمی‌توانید آرامش داشته باشید یا متمرکز شوید، ازموسیقی‌های ویژه تمرکز استفاده کنید.

5. به این کار ادامه بدهید و تلاش کنید هرروز یک دقیقه به این مدت زمان بیافزایید تا به 10 دقیقه برسد.

6. به هر حال تلاش کنید روزی ده دقیقه از هر راهی که تاثیرگذار است در آرامش به سر ببرید؛ اگر می‌توانید کتاب بخوانید یا یک دوش آرامش‌بخش بگیرید یا کمی حرکات کششی انجام بدهید. به هرحال این زمانی است که به دور از هرگونه افکار مزاحم تنهابه خوودتان می‌اندیشید و کمی استراحت می‌کنید.

و خوب و سلامت بخورید

اما کم توجهی به آماده‌کردن غذاهای سالم همیشه با بهانه نداشتن زمان کافی همراه هست.  یکی از مهم‌ترین دلایلی که مردم به غذاهای آماده روی می‌آورند این است که این غذاها تهیه‌شان آسان است و سریع . اما باید درنظر داشت اغلب این گونه خوراکی‌ها مضر برای سلامتی هستند و هم‌چنین هزینه زیادی را هم باید صرف تهیه آن‌ها کرد. در این‌جا چند توصیه شده برای این که هم در زمان هم در هزینه صرفه‌جویی بشود و با برنامه‌ریزی خوراک هر چه سلامت‌تری داشت:

7.  یکی از این توصیه‌ها این است که اگرواقعن فرصت ندارید تا هر بار غذا تهیه کنید می‌توانید برای یک هفته‌تان چند غذای متنوع یک جا درست کنید و در طول هفته از آن ها به تناوب استفاده کنید و البته از یک سری وعده‌های خوراکی ساده‌تر نیز در بین این وعده‌ها استفاده کنید.

8. توصیه دیگر این است که خودتان را برای تهیه خوراکی‌های سالم آماده کنید. امروزه با وجود خیلی از ماد اولیه آماده مثل سیر خردشده، سبزیجات آماده پخت یا سالاد آماده دیگر نیازی به زمان گذاشتن برای آماده کردن آن‌ها نیست. بیش‌تر از این مواد استفاده کنید و وسایلی را که آشپزی را آسان‌تر می‌کند مثل آرام‌پز یا زودپزها که از تلف کردن وقت شما در برابر اجاق گاز جلوگیری می‌کنند، به کار ببرید.

9. و اما نکته دیگر این که روی سلامتی‌تان با انتخاب خوراکی‌هایی که می‌خورید سرمایه‌گذاری کنید. بهتر است انواع چیپس را جمع کنید و جای آن‌ها را با خوراکی‌های سالم پرکنید. به جای انواع کیک‌های شکلاتی و شیرینی بهتر است از میوه‌های تازه  برای عصرانه استفاده کنید و به تدریج خوراکی‌های ناسالم مثل نان‌های شکری، کره، یا اسنک‌های نمکی را با حمص،کره بادام زمینی، سبزیجات، آجیل و دانه‌های خوراکی و میوه‌ها جای‌گزین کنید.

10. و آخرین نکته این که چیزهای جدید را امتحان کنید. این در واقع به زمان مربوط نمی‌شود به علایق شما باز می‌گردد! راه‌های جدیدی بیابید تا هیجان بیش‌تری را به آشپزخانه‌تان بیاورید. نمی‌دانم چقدر این کار را امتحان کردید که یک غذای جدید را که مثلن دستورش را از اینترنت پیدا کردید یا در یکی از این برنامه‌های ماهواره‌ای آشپزی دیدین یا مثلن فلان همسایه خارجیتان گفته امتحان کنید! اما واقعن لذت دارد هم درست کردنش و هم امتحان کردن آن غذا! یاد یک غذای مکزیکی افتادم که یه روزی در پی کشف همین تازه‌ها همگی با هم دست اندرکارش شدیم و درست کردیم. غذایی به  اسم Burritos  که درست کردنش چند مرحله دارد و البته بخشی از مواداولیه‌اش هم آماده است. اما وقتی یک تیم شدیم برای آماده کردنش علاوه بر مزه به شدت خوش طعمش، هیجان این کار واقعن لذت‌بخش کرد زمان غذا خوردنمان را!

خلاصه این که همیشه امتحان کردن میوه‌ها و سبزی‌های جدید، تهیه غذاهای تازه و یا حتا امتحان کردن آن‌ها در رستوران‌ها هم کلی هیجان انگیزه!

با امید به این که با این بهره‌بردن از زمان دیگر بهانه‌ای وجود نداشته باشد و زمان کافی برای توجه به سلامتی داشته باشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,