Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
گزارش اقتصادی

«مسکوت ماندن اصلاح قانون یارانه‌ها تا نیمه اردی‌بهشت»

2012 May 04

سایه کوثری / رادیو کوچه

بررسی طرح اصلاح قانون هدف‌مندی یارانه‌ها‌ تا هفدهم اردی‌بهشت ماه مسکوت مانده است.

‌دو‌فوریت طرح اصلاح ماده 1 قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها یکی از دستور‌ کارهای نمایندگان مجلس در جلسه علنی سه‌شنبه هفته گذشته بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

جمشید انصاری نماینده زنجان پس از در دستور قرار گرفتن این طرح دو‌فوریتی گفته که در قانون عبارت تعیین قیمت در پایان 5 سال به گونه‌ای درج شده که برداشت از آن این است که دولت کف قیمت را می‌تواند 90 درصد قیمت تحویل روی کشتی یا فوب خلیج فارس برای تعیین قیمت حامل‌های انرژی و 75 درصد قیمت فروش گاز طبیعی به کشورهای دیگر قرار دهد.

این در حالی‌ست که حداقل 90 درصد و 75 درصد کف قیمت است و دولت می‌تواند قیمت حامل‌های انرژی را بیشتر از 100 درصد نیز افزایش دهد.

به گفته انصاری طبق مذاکرات که در زمان تصویب قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها انجام شد، این سقف مشخص شد لذا نمایندگان طراح تصمیم گرفتند طرحی را تهیه کنند تا این مشکل رفع شده و برای دولت سقف افزایش قیمت بیشتر از 100 درصد لحاظ شود.

به گفته وی بر طبق این طرح دولت نمی‌تواند بیشتر از 100 درصد قیمت‌ حامل‌های انرژی را افزایش دهد چرا‌ که به صورتی منطقی نیز درست نیست که فرآورده‌های نفتی را پایین‌تر از قیمت‌ صادرات به مردم کشور خودمان عرضه کنیم. باید فرآورده‌های نفتی را با قیمت پایین‌تر از فروش به کشورهای دیگر به مردم بدهیم لذا لازم است تا مجلس هشتم که قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها را به تصویب رسانده، ابهامات موجود را نیز برطرف کند.

‌محمود احمدی بی‌غش نماینده شازند در مجلس در مخالفت با این طرح می‌گوید: «‌طبق سخنان طراح طرح مشخص شد که این طرح به دلیل سخنان نماینده دولت در کمیسیون تلفیق آماده شده است در حالی که ما این قانون را بر طبق نظرات چند ساله کارشناسان در دولت و مجلس به تصویب رساندیم.»

وی می‌افزاید: «عاقلانه نیست که ما قانونی که نظرات کارشناسی بر روی آن انجام شده است را به دلیل برداشت اشتباه یک فرد تغییر دهیم آن هم در حالی که مجلس هشتم در روزهای پایانی خود طرح‌های مهمی دارد.»

این نماینده مجلس معتقد است وقتی مجلس هشتم که قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها را به تصویب رسانده، آن را به راحتی تغییر می‌دهد، دیگر چه انتظاری از مجلس‌های بعدی و به خصوص مجلس نهم است که مصوبه را به کلی تغییر ندهد.

احمدی بی‌غش با تاکید بر این‌که اکنون زمان مناسبی برای طرح‌های دو‌فوریتی نیست، می‌گوید: «‌اگر ما بخواهیم هر روز تغییری را در قانون ایجاد کنیم، مجری چگونه می‌تواند آن را اجرا کند.»

به گفته وی اجرای چنین قانون مهمی نیاز به ارتباط بین دولت و مجلس دارد لذا نباید به خاطر حرف یک شخص قانون مصوب را تغییر دهیم چرا‌ که با این اقدام مردم اعتمادشان از ما سلب می‌شود.

 نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در مجلس که با این طرح موافق است می‌گوید: «‌بحث اشتغال جوانان باید از اولویت‌های مجلس باشد چرا‌ که روا نیست جوانان تحصیل‌ کرده ما بیکار باشند.»

وی می‌گوید: «‌مردم ایران هزاران میلیارد هزینه‌ کرده‌اند و کارخانه‌های تولیدی راه انداخته‌اند و هم‌چنین دست به صادرات زده‌اند اما به دلیل اجرای غلط قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها صادرات تعطیل شده است و مردم ضرر کرده‌اند.»

این نماینده مجلس با تاکید بر لزوم ایجاد سقف افزایش قیمت‌ها می‌افزاید: «‌ما در قانون نگفته بودیم که دولت یک شبه قیمت بنزین را به 700 تومان برساند بلکه دولت باید به صورت پلکانی آن را بالا می‌برد لذا همین اجراهای غلط سبب شد تا تولید و صادرات ما تعطیل و جوانان بیکار شوند.»

قاضی‌پور با بیان این‌که تورم و گرانی در کشور طغیان کرده است، ادامه می‌دهد: «‌افزایش بی‌رویه قیمت‌ها سبب شده تا گوجه فرنگی در محله رییس‌جمهور هم گران شود و داد مردم در بیاید لذا باید فکری به حال این مسایل کرد.»

این نماینده مجلس می‌گوید: «‌این‌ها می‌خواهند تولید را متوقف و خزانه را خالی کنند و در سال تولید ملی جنس خارجی وارد کشور کنند اما باید بدانند که مجلس اجازه چنین کاری را نخواهد داد.»

به دلیل موافقت و مخالفت نمایندگان با این طرح و وجود بحث‌های فراوان بر سر آن،  محمدرضا باهنر رییس مجلس از آن‌ها خواسته تا ادامه این بحث و بررسی دو فوریت و تصویب کلیات آن را به جلسه بعد مجلس موکول کنند که با موافقت نمایندگان مجلس این طرح  اکنون مسکوت مانده تا در جلسه مجلس که در روز 17 اردی‌بهشت ماه برگزار می‌شود، این طرح بررسی شود.

نمایندگان معتقدند که قیمت فوب خلیج فارس در مورد نفت و مشتقات آن باید به گونه‌ای رعایت شود که قیمت ارایه این محصولات در داخل کشور ‌بیش از قیمت مشابه این کالاها در داخل کشور نباشد و 2 فوریت این طرح با بیش از 144 رای یعنی بیش از دو سوم آرای نمایندگان تصویب شد و در جلسه هفدهم اردی‌بهشت‌ در دستور کار قرار می‌گیرد.

گفتنی‌ست در صورت تصویب نهایی این طرح بندهای الف و ب ماده یک قانون یارانه‌ها اصلاح می‌شود که بر اساس بند الف ماده یک قیمت فوب (روی کشتی) خلیج فارس به عنوان سقف افزایش قیمت حامل‌های انرژی نظیر بنزین، گازوییل و نفت کوره تعیین می‌شود.

‌در خور ذکر است که در متن قبلی ماده یک قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها سقف قیمتی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی ذکر نشده بود. بر این اساس در صورت تصویب نهایی این طرح، قیمت فروش داخلی بنزین، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید و گاز مایع و سایر مشتقات نفت، با در نظر گرفتن کیفیت حامل‌ها و با احتساب هزینه‌ها شامل حمل و نقل، توزیع، مالیات و عوارض قانونی به تدریج تا پایان برنامه پنج ساله پنجم توسعه، به گونه‌ای افزایش می‌یابد که کمتر از ۹۰ درصد قیمت و بیشتر از قیمت تحویل روی کشتی فوب در خلیج فارس نباشد.

هم‌چنین با اصلاح بند ب ماده یک و در صورت تصویب نهایی این طرح، میانگین قیمت فروش داخلی گاز طبیعی به گونه‌ای تعیین می‌شود که به تدریج تا پایان برنامه پنجم، معادل ۷۵ درصد و حداکثر معادل متوسط قیمت گاز طبیعی صادراتی پس از کسب هزینه‌های انتقال، مالیات و عوارض می‌شود. هم‌چنین در صورت تصویب نهایی این طرح، برای تشویق سرمایه گذاری، قیمت خوراک، گاز و مایع واحدهای صنعتی پالایش پتروشیمی برای مدت حداقل ۱۰ سال پس از تصویب این قانون هر متر مکعب حداکثر ۶۵ درصد قیمت سبد صادراتی در مبداء خلیج فارس (بدون هزینه انتقال) تعیین می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,