Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای چهارم مه ۲۰۱۲»

2012 May 04

در آستانه دور تازه از مذاکرات 1+5 با ایران،

«دیدار رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از اسراییل»

خبر / رادیو کوچه

در آستانه دور تازه از مذاکرات 1+5 با جمهوری اسلامی در بغداد بر سر برنامه هسته‌ای، کا‌ترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «در سفری استثنایی» روز چهارشنبه آینده تنها برای دیدار با نخست وزیر اسراییل به این کشور سفر می‌کند.

به گزارش روزنامه هاآرتص، سفر پیش روی خانم اشتون را دیداری با هدف «تسکین اسراییل» در قبال مذاکرات بغداد توصیف کرده است تا‌ دولت اسراییل علیه این گفت‌و‌گو‌ها و نحوه اداره کردن آن از سوی شش قدرت جهانی موضع‌گیری نکند.

خانم اشتون ریاست مذاکرات هسته‌ای از سوی گروه 1+5 را با ایران در روز سوم خرداد، بیست و سوم ماه مه، که برای نخستین بار با میزبانی دولت عراق در بغداد برگزار می‌شود، بر عهده دارد. او ریاست هیت مذاکره‌کننده جامعه جهانی با ایران در مذاکرات اخیر استانبول را نیز بر عهده داشت.

خانم اشتون همراه با معاون آلمانی خویش، هلگا اشمیت، به تازگی با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، و علی باقری، معاون او، گفت‌و‌گوهایی برای تنظیم دستور کار مذاکرات هسته‌ای جامعه جهانی با ایران داشته است.

یک مقام اسراییلی که به نامش اشاره نشده روز پنج‌شنبه گفته است که سفر چهارشنبه آینده خانم اشتون به اورشلیم و ملاقات او با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، در جریان گفت‌و‌گوهای روزهای اخیر در اروپا میان مشاور امنیت ملی اسراییل با مقامات ارشد اروپایی درباره ایران تعیین شده است.

————————————-

30 خانه تخریب شد،

«زخمی‌شدن هشت نفر براثر زلزله در دهلران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، یک زلزله 5.5 ریشتری شهرستان‌های دهلران و آبدانان را لرزانده که در اثر آن 30 واحد مسکونی در آبدانان تخریب و 8 نفر زخمی شده‌اند.

به گزارش مهر، این زلزله در ساعت 2 و 39 دقیقه بعد از ظهر روز پنج‌شنبه، 14 اردی‌بهشت، منطقه دهلران و مورموری شهرستان آبدانان را به لرزه درآورده و شیشه‌های بعضی از منازل در این شهرستان شکسته شده است.

فضل‌اله نصرتی، رییس ستاد بحران آبدانان گفته که نیروهای هلال احمر برای امداد رسانی به روستاها اعزام شده‌اند و هلال‌احمر استان ایلام آذوقه و چادر به مناطق زلزله زده ارسال می‌کند.

به گفته آقای نصرتی، روستاهای منطقه «حلوه» هم دچار خسارت شدید شده‌اند و اعضای ستاد بحران به این مناطق اعزام شده‌اند.

————————————-

با مرگ صاحب‌پیکر تندیس دربند

«نماد کوه‌نورد خاموش شد»

 خبر‌ / رادیو کوچه

بیش از پنجاه‌و‌پنج سال است که هر کسی اهل طبیعت و کوه باشد مجسمه نمادین کوه‌نوردی را در میدان سربند در منطقه دربند تهران می‌بیند. تندیسی ۳ متری که نماد یک کوه نورد است.

به نقل از ایلنا روز چهارشنبه سیزدهم اردی‌بهشت امیر‌شاه قدمی کوه‌نورد ایرانی در سن ۸۳ ساله‌گی دار‌فانی را وداع گفته است.

این کوه‌نورد که تندیس‌اش در سال ۱۳۳۸ در میدان سربند تهران نصب شد سمبل طبیعت دوستی و ورزش کوه‌نوردی به حساب می‌آید. در این سال به پیشنهاد یکی از کوه‌نوردان با سابقه کشور حسن وجدان بخش ایده نصب این تندیس داده شد. وی پیشنهاد را به رییس وقت فدراسیون کوه‌نوردی سرهنگ بیات برده و شهردار وقت تهران آقای مهام هزینه آن را تقبل کرده است. سرهنگ بیات نیز با توجه به این که رییس مرکز آموزش کوهستانی ارتش نیز بوده است، امیر‌شاه قدمی گروهبان ارتش و مربی کوه‌نوردی و اسکی را به عنوان مدل به رضا‌لعل ریاحی استاد دانش‌کده هنرهای زیبا، مجسمه‌ساز و سرهنگ ارتش معرفی می‌کند.

این مجسمه با هزینه ده هزار تومان ساخته می‌شود و در سال ۱۳۳۸ اولین نمونه گچی آن در میدان فوق گذارده می‌شود که در همان سال به دلیل بارندگی و یخ‌زده‌گی قسمتی از آن شکسته می‌شود. اما در سال ۱۳۴۱ با تلاش رفعتی افشار رییس وقت فدراسیون کوه نوردی این مجسمه به صورت سیمانی به طور مجدد به کمک خلیل میلانی و عبدالحسین امین نصب می‌شود. لازم به اشاره است در آبان ماه ۱۳۵۰ نام این میدان از میدان سربند به میدان کوه‌نورد تغییر نام داده است.

—————————————-

هاشمی در پای صندوق رای

«دعا می‌کنیم وعده‌ها محقق شود»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که انتخابات دوم مجلس از ساعت‌هایی پیش در ایران آغاز شده است. هاشمی رفسنجانی با حضور در کنار صندوق سیار ۱۷۱ شمیرانات در جماران رای خود را واریز کرد. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «دعا می‌کنیم خداوند به دولت و سایر مسوولان توفیق دهد که شعارهای محوری امسال رهبری را که حمایت از تولید و کار و سرمایه ایرانی است را محقق کند. اگر بتوانیم تولید را تقویت کنیم و سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور را جذب کنیم و هم‌چنین از نیروی کار داخلی حمایت کنیم می‌توانیم بخشی از مشکلات کشور از جمله تورم و بی‌کاری را حل کنیم.» این در حالی است که دولت قصد واردات ۲۴ میلیارد دلار کالا را از خارج از کشور دارد. موضوعی که مورد انتقاد برخی از نمایندگان مجلس نیز قرار گرفته است.

از سویی دیگر علی جنتی دبیر شورای نگهبان نیز پس از انداخت رای خود به صندوق اشاره داشته است «دود اختلاف مسوولان به چشم مردم می رود.» آقای جنتی هم‌چنین ادامه داده است که عوامل اجرایی و نظارت از حدود قانون تجاوز نکنند و ملت نیز باید به قانون التزام داشته باشند.

وی هم‌چنین تاکید کرد که اگر دشمن صداقت دارد از تحریم دست بردارد. وی به طور مشخص روشن نکرد «دشمن» چه کسانی به حساب می‌آیند.

دبیر شورای نگهبان در پای صندوق رای اشاره کرد که بلوغ سیاسی اقتضا می‌کند در مقایل یک‌دیگر نایستیم. وی هم‌چنین به نمایندگان مجلس توصیه کرد که از تریبون مجلس «سو استفاده» نکنند.

—————————————-

با صدور دومین اطلاعیه شورای نگهبان

«هیچ کس حق دخالت در نظارت را ندارد»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که رهبر جمهوری اسلامی رای خود را به صندوق انداخته است از مردم خواست تا هر چه بیش‌تر در انتخابات حضور داشته باشند.

وی با اشاره به این که رای بیش‌تر مردم قوت قلب نماینده‌گان است مردم را به حضور در انتخابات دور دوم مجلس نهم شورای اسلامی فراخواند. او اشاره کرد که «خداوند دل‌های مردم را به آن چه که به صلاح‌شان است هدایت کند.»

از سویی دیگر  «سید صولت مرتضوی» رییس ستاد انتخابات در وزارت کشور اشاره کرده است که مردم حضور گسترده‌ای از ساعت‌های اولیه صبح در مراکز اخذ رای داشته‌اند. او با اشاره به این که چهارده هزار و ۳۲۳ شعبه اخذ رای محیا شده است، از مردم خواست تا رای دادن را به ساعت‌های پایانی موکول نکنند.

از سویی دیگر شورای نگهبان طی دومین اطلاعیه خود اشاره کرده است که هیچ مجموعه‌ای به جز این شورا حق دخالت در امر نظارت را ندارد. در این اطلاعیه اشاره شده است: «هیچ شخص یا مجموعه‌ای تحت عنوان نظارت و یا هر عنوان دیگر، حق دخالت در امر نظارت بر انتخابات را نخواهد داشت.»

لازم به اشاره است در این مرحله انتخابات وضعیت ۶۵ نمایندگی در مجلس روشن خواهد شد. پیش‌تر در دوازدهم اسفند ماه سال گذشته در مرحله اول تعدادی از نمایندگان انتخاب شده بودند و برخی از حوزه‌ها نظیر حوزه دماوند صندوق‌هایش از سوی شورای نگهبان باطل اعلام شده بود. شهر دماوند جایی بوده که سید‌محمد خاتمی رییس‌جمهوری سابق ایران با جنجال رای خود را در آن جا به صندوق ریخته بود. در دوره قبل وزارت کشور حضور واجدین شرایط شرکت در انتخابات را ۶۴ درصد اعلام کرده بود.

————————–

با اظهار علی مطهری در پای صندوق رای

«استیضاح وزیر کار در دستور قرار دارد»

خبر / رادیو کوچه

 پس از بحران استیضاح وزیر کار توسط مجلس که با اعلام قول شرف از سوی آقای مرتضوی در مجلس تعلیق شد روز جمعه علی مطهری نماینده مجلس هشتم اظهار کرد: «روز یک شنبه وضعیت استیضاح وزیر کار در مجلس روشن خواهد شد. او که این سخن ها را در حین دادن رای به رسانه‌های داخلی اعلام می‌کرد ادامه داده است که به قطع رای خواهد آورد.»

آقای مطهری یکی از کسانی است که در دور دوم انتخابات مجلس نهم به رقابت با سایر رقیبان خود خواهد پرداخت. او که رای خود را در حسینیه ارشاد به صندوق انداخت وضعیت جبهه متحد را نسبت به جبهه پایداری در انتخابات نهم بهتر دانست. نام مطهری پیش‌تر علارغم داشتن شرایط لازم از لیست جبهه متحد حذف شده بود.

بنابر گزارش ایلنا، مطهری گزینه روحانی بودن یا نبودن رییس مجلس آتی را در اداره مجلس تاثیر‌گذار ندانست و شخصیت فردی افراد را مد‌نظر قرار داد. او هم‌چنین اظهار کرد: «‌یک شنبه آتی تصمیم نهایی راجع به استیضاح وزیر کار گرفته می‌شود و مجلس نیز بعد از بررسی بودجه چند روزی فرصت دارد تا بتواند مساله استیضاح را مورد بررسی قرار دهد.»

این نماینده مجلس هشتم با انتقاد از دولت گفت اختلاف بین مجلس و دولت از گذشته بیش‌تر شده است. وی تخلف‌های دولت را باعث این تنش‌ها دانست. وی هم‌چنین افزود: «در شرایط عادی حتا رییس جمهوری نیز باید استیضاح می‌شد.» او با ذکر این که مجلس حق دخالت در امور اجرایی را ندارد تاکید کرد که اما مجلس ممکن است با انتصابی در دولت مخالفت داشته باشد که این امر دخالت نیست. لازم به ذکراست چندی پیش مجلس با نامه‌ای به بخش‌های اجرایی در خصوص مواردی تذکر داده بود که با واکنش صریح آقای احمدی‌نژاد روبرو شده بود.

——————————–

با اظهار لاریجانی رییس مجلس

«دولت بنزین دو هزار تومانی می‌خواهد»

خبر / رادیو کوچه

 در پی تنش‌های بین دولت و مجلس علی لاریجانی رییس مجلس گفته است دولت برای تامین یارانه نقدی می‌خواهد بنزین را دو هزار تومان کند. رییس مجلس با تاکید بر افزایش گرانی که در پی‌گران شدن گاز و مواد سوختی به وجود خواهد آمد اشاره کرد مجلس بر روی این موضوع حساس است.

به گزارش ایلنا وی اشاره کرده است: «‌اگر قرار است پولی به مردم پرداخت شود باید پاسخ‌گوی وضعیت اقتصادی فعلی باشد. یعنی آن‌قدر گرانی نشود که پولی که در جیب مردم می‌رود با آن قابل قیاس نباشد. نباید اجرا به گونه‌ای باشد که گرانی ایجاد کند یا فشار روی مردم وارد شود.»

آقای لاریجانی با اشاره به این که مشکل مردم گرانی است پیشنهاد کرد نماینده‌ها از «قیل و قال سیاسی» پرهیز کنند چرا که این دعوا‌ها فایده‌ای برای مردم ندارد. این اظهارات در حالی گفته می‌شود که بنابر خبرهای منتشر شده تنش بین دولت و مجلس با توجه به نامه‌نگاری‌ها و بخش نامه‌ها رو به افزایش گذاشته است. او هم‌چنین بدون ذکر فرد یا گروهی اشاره کرد که در انتخابات برخی «بد اخلاقی» کرده اند.

 ——————————–

 احمد خاتمی در نماز جمعه تهران

«مسوولان توپخانه رسانهای دارند»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه چهارم می نماز جمعه تهران به امامت احمد خاتمی در دانش‌گاه تهران برگزار شد. این خطیب جمعه در روز انتخابات دور دوم مجلس نهم با اشاره به روند گرانی در کشور اظهار کرد گرانی عدم ثبات را به هم‌راه خواهد داشت و این عوارض بدی در جامعه به بار خواهد آورد.

وی با اشاره به تنش‌های دولت و مجلس گفت این روزها شاهد بی‌حساب حرف زدن و بی‌حساب تهمت زدن به دیگران هستیم. او خواست تا دست‌گاه قانون‌گذاری به حل موضوع کمک کند. او تاکید کرد که مسوولان در کشور علیه هم «توپ‌خانه رسانه‌ای» به راه انداخته‌اند.

این خطیب هم‌چنین اشاره کرد: «نظارت قاطع و هم‌راه با رعایت انصاف سبب می‌شود، که دیگر شاهد بروز تخلف ۳ هزار میلیارد تومانی در کشور نباشیم. از سوی دیگر نمایندگان باید توجه داشته باشند، وظیفه نمایندگان کار اجرایی نیست، و تغییر مدیران و مس,ولان در حوزه اختیارات قوه مجریه است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,