Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
شانزدهم اردی‌بهشت- پنجم مه

«تقویم تاریخ شانزدهم اردی‌بهشت»

2012 May 05

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1260 میلادی- «قوبیلای قاآن» (کوبلای خان) نوه چنگیز و برادر هولاکو خان (ایلخان مغول ایران) رییس کل متصرفات مغولان و خان بزرگ آنان شد که از چین تا اروپا و خاورمیانه گسترش یافته بود.

قوبلای‌ خان پنجمین خان بزرگ امپراتوری مغول بود که پس از تقسیم امپراتوری، سلسله «یوان» را در چین تاسیس کرد. او دو لشکرکشی ناموفق دریایی به سوی ژاپن داشت که در هر دو طوفان باعث شکست نیروی دریایی مغول‌ها و عقب‌نشینی به سوی چین شد. هم‌چنین «مارکو پولو» (سفرنامه‌نویس مشهور ایتالیایی) از چین ملاقات کرد و به مدت زیادی در دربار او بود.

1864 میلادی- «نلی بلی» (Nellie Bly) با نام «الیزابت جین کوکران» روزنامه‌نگار و نویسنده مشهور آمریکایی زاده شد. او رکورد سفر به دور دنیا در شبیه‌سازی رمان «ژول ورن» را شکست و به واسطه کارش و در پی تحقیقی، خود را به دیوانگی زد که یک آسایش‌گاه روانی را از داخل مورد مطالعه قرار دهد.

به منظور تجلیل از فعالیت روزنامه‌نگاری وی، یک تمبر پستی به یاد او در آمریکا منتشر و عکس «نلی بلی» بر روی آن چاپ شده‌ است.

1980 میلادی- ماجرای اشغال سفارت ایران در لندن به پایان رسید. در 30 آوریل 1980 عده‌ای که خود را گروه «الشهید» از طرف‌داران خودمختاری خوزستان می‌نامیدند به اشغال شش روزه‌ی سفارت ایران در لندن پرداختند. این ماجرا در نهایت با دخالت نیروهای ویژه بریتانیا (SAS) در چنین روزی و با کشته شدن پنج نفر و دستگیری یک نفر از اشغال‌گران و همین‌طور آزادی 26 گروگان به پایان رسید.

گروگان‌گیرها گاه خود را عضو سازمان سیاسی خلق عرب مسلمان ایران و گاه جبهه دموکراتیک انقلابی برای آزادی عربستان (خوزستان) معرفی کردند. آن‌ها در ازای آزادی این گروگان‌ها خواسته‌هایی داشتند و برای انجام مذاکره خواهان حضور یکی از سفرای عراق، الجزایر و یا اردن در محل سفارت شدند.

گفته می‌شود کانون سیاسی و فرهنگی خلق عرب مسلمان ایران کانون‌هایی بودند که خواهان حقوقی از جمله تدریس به زبان عربی و صرف درآمد نفتی خوزستان در خوزستان و بعد در ایران و هم‌چنین انتساب مسوولان عرب برای مناسب دولتی در خوزستان بودند که پس از زد و خوردهای خرمشهر، منحل شدند.

1988 میلادی- «ادل لوری بلو ادکینس» (Adele Laurie Blue Adkins)، خواننده و ترانه‌نویس بریتانیایی نیز در روزی چون امروز متولد شد. دومین آلبوم استودیویی او با نام «21» در 21 ژانویه 2011 منتشر شد و او را به شهرت رسانید. این آلبوم رکورد طولانی‌ترین مدت صدرنشینی در جدول پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی در بریتانیا را در کتاب رکوردهای جهانی «گینس» ثبت کرد.

او پیش‌تر نیز در سال 2008 آلبوم «19» را در سن 19 سالگی‌اش منتشر کرد که جزو پرفروش‌ترین‌ها بود. این خواننده در پنجاه‌و‌‌چهارمین مراسم جایزه «گرمی» سال 2012، برنده‌ی شش جایزه شد که جایزه‌های «آلبوم سال»، «ضبط سال» و «ترانه‌ی سال» از جمله آن بود. دومین زن تاریخ است که توانسته در یک شب، این جایزه‌ها را در گرمی از آن خود کند. او تا‌کنون موفق شده در طول دوران هنریش، چهار جایزه‌ی بزرگ مراسم گرمی را برنده شود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1818 میلادی- پنجم ماه مه زادروز «کارل هاینریش مارکس» متفکر انقلابی، فیلسوف، جامعه‌شناس، تاریخ‌دان، اقتصاددان آلمانی و از تاثیرگذارترین اندیش‌مندان است.

1821 میلادی- «ناپلئون بناپارت» پس از شش سال تبعید در جزیره «سنت‌هلن» (Saint Helena) واقع در اقیانوس اطلس، در این جزیره درگذشت. وی پس از شکست در جنگ واترلو، از سوی فاتحان به این جزیره تبعید شده بود.

1961 میلادی- برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، این کشور توانست «آلن بارتلت شپرد» را روانه فضا کند. در جریان این سفر فضایى، بارتلت شپرد به مدت 15 دقیقه و 22 ثانیه در فضا قرار گرفت و سپس هم‌راه با فضاپیمای خود در اقیانوس اطلس فرود آمد. هدف اولیه از این طرح، بررسی امکان زنده ماندن انسان در فضا بود. لازم به ذکر است که 23 روز پیش از این سفر فضانورد آمریکایی، «یوری گاگارین»، فضانورد روسی در 12 آوریل برای اولین بار در تاریخ بشر با یک سفینه فضایی به دور کره زمین گردش کرده بود.

1981 میلادی- «بابی ساندز» (Bobby Sands) مبارز معروف ایرلندی پس از هفته‌ها مقاومت در زندان انگلیس و اعتصاب غذا جان خویش را در راه هدفش از دست داد.

1992 میلادی- چنین روزی از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین‌المللی مامایی به نام «روز جهانی ماما» نام‌گذاری شد. هدف از بزرگ‌داشت روزجهانی ماما افزایش آگاهی و تبادل اطلاعات بین آنان در راستای سلامتی مادر و نوزاد است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی انگلیسی

Iranian History

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,