Saturday, 18 July 2015
17 May 2021
خاطرات ابراهیم یزدی، فعال سیاسی

«شصت سال صبوری و شکوری»

2012 May 05

جلد اول خاطرات ابراهیم یزدی، فعال سیاسی، تحت عنوان «شصت سال صبوری و شکوری» منتشر شد.

این خاطرات که برای اولین بار توسط سایت «میزان خبر» و صفحه رسمی ابراهیم یزدی در فیس‌بوک منتشر شده است شامل ۳۳۶ صفحه خاطرات از تولد تا خروج از ایران در سال ۱۳۳۹ و ضمیمه عکس و اسنادی در رابطه با زندگی دبیرکل نهضت آزادی ایران است.
این خاطرات شامل پنج فصل «ریشه‌ها»، «تحصیلات»، «در صحنه زندگی کار‌ها ومشاغل علمی و حرفه‌ای»، «ازدواج، خانه و خانواده»، «فعالیت سیاسی، اجتماعی و اسلامی» است؛ تقدیم به پدرو مادر این فعال سیاسی شده است.
ابراهیم یزدی متولد مهر ۱۳۱۰ از مبارزان قبل از انقلاب و موسس نهضت آزادی خارج از کشور بوده است. او در انقلاب به عنوان مشاور آیت‌اله خمینی نقشی کلیدی ایفا کرد و پس از انقلاب در دولت موقت به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر خارجه دولت موقت مشغول شده است. او پس از استعفا از دولت موقت به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس شورای ملی (اسلامی) راه یافت و در سال ۱۳۷۳ پس از فوت مهدی بازرگان به دبیرکلی نهضت آزادی ایران انتخاب شد. یزدی در سال ۱۳۶۴، ۱۳۷۶ و ۱۳۸۴ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد که توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد.
ابراهیم یزدی ۸۱ ساله در وضعیت وخیم جسمانی به سر می‌برد و پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، سه بار بازداشت شد و در مجموع هشت ماه در بازداشت موقت گذراند. او توسط دادگاه انقلاب به هشت سال زندان محکوم شده است و این دادگاه بدون برگزاری دادگاه تجدید نظر حکم او تایید کرده است.
فایل پی‌دی‌اف کتاب را از این‌جا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۲ Comments

  1. 1

    بادرود وسپاس خاطرات دکتر یزدی را برام ایمیل کند

  2. 2

    سلام .باتشکر اززحمات شما علاقمندم که خاطرات اقای یزدی رامطالعه نمایم. باتشکر عقیلی