Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای پنجم مه ۲۰۱۲»

2012 May 05

تهران هم‌چنان در حال شمارش است،

«اعلام اسامی منتخبان مرحله دوم انتخابات مجلس»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

وزارت کشور جمهوری اسلامی، روز شنبه، 5 مه، در دو اطلاعیه جداگانه، اسامی منتخبان مرحله دوم انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی را که «حائز اکثریت نسبی» آرا‌ شده‌اند، اعلام کرده است. نتایج غیرنهایی انتخابات مجلس در تهران نیز اعلام شد.

به گزارش پای‌گاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، نمایندگان 32 حوزه انتخابیه ایران که دور دوم انتخابات مجلس ایران در آن‌ها برگزار شده بود، مشخص شده‌اند.

وزارت کشور هم‌چنین اعلام کرده است که در حوزه انتخابیه تهران، اسلامشهر، ری و شمیرانات، تا ساعت 8 صبح روز شنبه، 16 اردی‌بهشت، بیژن نوباوه، اسمعیل کوثری، احمد توکلی، علی مطهری، محمود نبویان، محمدرضا باهنر، مهدی هاشمی، علی‌اصغر زارعی، علیرضا زاکانی و زهره طیب‌زاده نوری 10 نفری هستند که بیش‌ترین آرا‌ را کسب کرده‌اند.

بر اساس اعلام وزارت کشور ایران، ابراهیم کارخانه به عنوان نماینده همدان، مصطفی افضلی‌فرد به عنوان نماینده اردبیل، نمین، نیر و سرعین، مجید منصوری بیدکانی به عنوان نماینده لنجان و علی‌محمد احمدی به عنوان نماینده دهلران، دره‌شهر و آبدانان به مجلس ایران راه یافته‌اند.

در اصفهان حمیدرضا فولادگر، در شیراز حسین ذوالانوار، در مشهد و کلات جواد کریمی قدوسی و محمد حسین حسین‌زاده بحرینی به مجلس نهم راه یافته‌اند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی و جبار کوچکی‌نژاد نمایندگان رشت و میرهادی قره‌سید رومیانی، رضا رحمانی و محمداسماعیل سعیدی نمایندگان تبریز در مجلس نهم ایران خواهند بود.

محمدسعید انصاری و حسین دهدشتی هم توانسته‌اند در حوزه انتخابیه آبادان بیش‌ترین آرا‌ را به دست آورند.

نتایج دومین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که محمدباقر شریعتی در بهبهان، عباس پاپی‌زاده پالنگان در دزفول، ناصر صالحی‌نسب در دشت آزادگان و هویزه، عباس قائیدرحمت در دورود و ازنا و حجت‌اله درویش‌پور در ایذه و باغملک بیش‌ترین آرا‌ را به دست آورده‌اند.

بنا بر این گزارش، در زابل، زهک و هیرمند، حلیمه عالی به مجلس نهم راه یافته است. محمود شکری به عنوان نماینده طوالش، رضوانشهر و ماسال، ابراهیم آقامحمدی به عنوان نماینده خرم‌آباد و دوره، عباس صلاحی به عنوان نماینده تفرش، آشتیان و فراهان و احمد آریایی‌نژاد به عنوان نماینده ملایر به مجلس نهم راه یافته‌اند.

پیش از این، هم‌زمان با پایان یافتن رای‌گیری مرحله دوم انتخابات مجلس در روز جمعه، ۱۵ اردی‌بهشت، صولت مرتضوی، رییس ستاد انتخابات جمهوری اسلامی، گفته بود که نتایج شمارش آرا ‌در مدت 24 ساعت اعلام خواهد شد.

او ابراز امیدواری کرده بود که نتایج نهایی تمام حوزه‌های انتخابیه تا پایان روز شنبه مشخص و اعلام شود.

مرحله دوم نهمین دوره انتخابات مجلس ایران برای برگزیدن 65 نماینده، از صبح روز جمعه در 14 هزار و 323 شعبه اخذ رای در 33 حوزه انتخابیه ایران برگزار شد.

بعد از پایان انتخابات و اعلام نتایج از سوی وزارت کشور به عنوان مجری برگزاری انتخابات، شورای نگهبان باید به عنوان ناظر، نتایج انتخابات را تایید کند.

…………………………………..

در پی برگزاری تظاهرات در قاهره،

«افزایش زخمی‌ها در اعتراضات مصر»

خبر / رادیو کوچه

درگیرهای روز جمعه، 4 مه، در میدان عباسیه قاهره، پایتخت مصر، منجر به مجروح شدن بیش از 100 نفر شده است.

تظاهرکنندگان که در نزدیکی وزارت دفاع مصر تجمع کرده بودند با افراد ارتش که امنیت این وزارت‌خانه را برعهده داشتند، درگیر شدند و با سیم‌های خاردار، گاز اشک آور، ماشین آب‌پاشی و باتوم‌های نظامیان مواجه شدند.

هم‌زمان در میدان التحریر تجمع و تظاهرات برگزار شد. اغلب معترضان علیه شورای عالی نظامی و به‌ویژه ژنرال محمد طنطاوی رییس این شورا شعار می‌دادند.

این در حالی است که شورای نظامی مصر تاکید کرده است که به محض انتخاب رییس جمهوری جدید قدرت را واگذار خواهد کرد. تظاهرات میدان تحریر به دعوت اخوان المسلمین صورت گرفت.

لازم به اشاره است در تظاهرات روزهای گذشته در عباسیه 9 تن کشته و حدود 200 نفر زخمی شدند.

 …………………………………..

برآورد فروش 10 میلیارد دلار سهام،

«ورود فیس‌بوک به بازار بورس»

خبر / رادیو کوچه

شرکت فیس‌بوک از دو هفته دیگر وارد بازار بورس می‌شود. مسوولان این شرکت امیدوارند در نخستین حضور خود در روز 18 ماه مه در بازار بورس بیش از 10 میلیارد دلار سهام بفروشند.

این سایت اجتماعی، در بزرگ‌ترین عرضه اولیه سهام در تاریخ شرکت‌های اینترنتی، هر سهم خود را بین 28 تا 35 دلار قیمت گذاری کرده که ارزش این شرکت را تا رقم ۹۶ میلیارد دلار بالا می‌برد.

فیس بوک که 8 سال پیش با مشارکت چند دانش‌جوی دانش‌گاه هاروارد پایه‌ریزی شد، حدود 900 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد و پارسال درآمدش یک میلیارد دلار بود.

…………………………………..

در یک دادگاه نظامی صورت می‌گیرد،

«محاکمه مجدد طراح حمله‌های یازده سپتامبر»

خبر / رادیو کوچه

‌روز ‌شنبه، 5 مه، به‌طور رسمی علیه مردی که به طراحی حمله‌های یازده سپتامبر در آمریکا متهم شده است، در گوانتانامو اقامه دعوی می‌شود.

این، دومین باری است که برای محاکمه خالد شیخ محمد در یک محکمه نظامی اقدام می‌شود.

در جریان دادگاه نخست، او اعلام کرد که قصد دارد اتهاماتش را بپذیرد. اما بعد از انتخاب باراک اوباما به عنوان رییس‌جمهوری آمریکا، روند رسیدگی به پرونده خالد شیخ محمد متوقف شد.

آقای اوباما به دنبال آن بوده است که متهمان گوانتانامو در دادگاه‌های غیرنظامی محاکمه شوند، ولی اقدامات او در این زمینه موفقیت‌آمیز نبوده است.

با این حال، قوانین جدیدی در این زمینه تصویب شده‌اند، از جمله استفاده از مدارک و اعترافاتی که تحت شکنجه به دست آمده باشند، در دادگاه ممنوع شده است.

…………………………………..

مدیر کل آژانس انرژی اتمی:

«بازرسی از پارچین در اولویت مذاکرات اتمی با تهران»

خبر / رادیو کوچه

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز جمعه، 4 مه، اظهار داشت، موضوع بازرسی آژانس از مجتمع نظامی پارچین در مذاکرات اتمی پیش رو با تهران در اولویت قرار دارد

آمانو، تصریح کرد ایران هنوز به درخواست آژانس، در مورد صدور مجوز برای بازرسی از پارچین واکنشی مثبت ارایه نداده است.

یوکیا آمانو که در حاشیه کنفرانسی در سنت گلن (St Gallen) سویس سخن می‌گفت، افزود پی‌گیری موضوع تاسیسات پارچین به‌دلیل احتمال انجام تحقیقات هسته‌ای نظامی و عملیات پاک‌سازی پس از آن، برای آژانس اهمیت دارد.

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی چنین ادعایی را رد می‌کنند.

آمانو گفت آژانس در پارچین ناظری ندارد و نمی‌تواند بگوید در پارچین چه خبر است.

ایران و آژانس قراراست در روزهای 24 و 25 اردی‌بهشت ماه در وین بر سر موضوع هسته‌ای گفت‌و‌گو کنند. هم‌چنین مذاکرات ایران با گروه 1+5،  2 خرداد در بغداد، پایتخت عراق انجام می‌شود.

…………………………………..

جهت ترمیم و بازرسی،

«توقف فعالیت تمامی راکتورهای ژاپن»

خبر / رادیو کوچه

صدها تن از شهروندان ژاپنی روز شنبه، 5 مه، جهت تعطیل شدن موقت آخرین راکتور از 54 راکتور کشورشان دست به تجمع زده و از این عمل دولت این کشور ابراز خرسندی کردند.

این معترضان به استفاده از انرژی اتمی، که در پارک توکیو، پایتخت ژاپن گرده هم آمده بودند اظهار داشته که به هیچ وجه نگران هشدارهای دولت در پی کاهش و یا اختلال در شبکه برق این کشور نیستند.

دولت ژاپن اعلام کرده است که اگر از راکتور اتمی در این کشور استفاده نشود، برخی از مناطق با کاهش و یا اختلال تولید برق مواجه خواهند شد.

این در حالی است که مسوولان این راکتورها اعلام کردند که تعطیلی تاسیسات اتمی دایمی نیست و تنها پس از چند مدت و ارایه خدمات و سرویس و بازرسی از آن، مجدد راکتورها به جریان خواهند افتاد.

اما معترضان می‌گویند که امروز روزی است که دیگر نگران خطرات احتمالی این نیروگاه‌ها نیستند چون امروز هیچ راکتوری در ژاپن کار نمی‌کند.

دولت ژاپن هم‌چنین تاکید کرده است که نیروگاه‌ها پیش از به کار افتادن مجدد باید بتوانند در آزمایش‌های زلزله و سونامی و هم‌چنین نشت مواد رادیو‌اکتیو موفق عمل کنند.

لازم به اشاره است پس از وقوع زلزله و سونامی در سال گذشته میلادی، یکی از نیروگاه‌های ژاپن به نام فوکوشیما، دچار آسیب فراوان شد و مقداری مواد رادیو‌اکتیو نیز از آن نشت کرده بود.

 …………………………………..

پس از دیدار مقام‌های عربستان و مصر،

«بازگشایی مجدد سفارت و کنسول‌گری عربستان در مصر»

خبر / رادیو کوچه

ملک عبد‌اله بن‌ عبد‌العزیز پادشاه عربستان، دستور بازگشت سفیر ریاض به قاهره و بازگشایی سفارت‌خانه و کنسول‌گری‌های این کشور در مصر را صادر کرد. این دستور در جریان دیدار پادشاه عربستان با هیتی مصری صادر شده است.

خاطرنشان می‌شود که یک هیت بلندپایه مصری به ریاست محمد سعد الکتاتنی رییس پارلمان مصر، به منظور حل و فصل تنش میان ریاض و قاهره، در عربستان به سر می‌برد. این تنش پس از آن روی داد که نیروهای امنیتی عربستان، یک وکیل مدافع مصری را در فرودگاه جده به اتهام به هم‌راه داشتن قرص‌های مواد مخدر، بازداشت کرد.

این رخ‌داد باعث شد که سفارت‌خانه عربستان در قاهره، مورد تعرض شماری از تظاهرکنندگان مصری قرار گیرد. حادثه‌ای که باعث شد مقام‌های عربستانی دستور بسته شدن سفارت‌خانه و کنسول‌گری‌های خود را در مصر صادر کنند و سفیر سعودی در قاهره نیز برای مشورت فراخوانده شد.

پادشاه عربستان با اشاره به تاریخ دو کشور اعلام کرد: «آن چه که اخیرا رخ داد و بر روابط میان دوکشور اثر گذاشت، هر شهروند شرافت‌مند عربستانی و مصر‌ی را آزار می‌دهد. تصمیم ما برای فراخواندن سفیر و تعطیلی سفارت‌خانه تنها برای حمایت از سلامت کارکنان این مراکز صورت گرفت چرا که ممکن بود اتفاقات جبران ناپذیری روی دهد.»

از سویی محمد سعد الکتاتنی رییس مجلس خلق مصر در این دیدار گفت که هیت مصری دربرگیرنده همه طوایف و اقشار مردم مصر است.

او خاطرنشان کرد که این هیت به عربستان رفته تا بر عمق روابط میان دو ملت عربستان و مصر تاکید کند.

…………………………………..

توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت،

«کشته شدن بیش از 40 تن در تظاهرات سوریه»

خبر / رادیو کوچه

کمیته هماهنگی انقلاب سوریه روز شنبه، 5 مه، اعلام کرد در تظاهرات روز گذشته که با عنوان «پای‌بندی و وفاداری» در مناطق مختلف این کشور برگزار شد، 43 تن از مخالفان به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.

این درحالی است که کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل برای اجرای آتش‌بس در سوریه گفته است که نشانه‌هایی دال بر امکان موفقیت طرح او دیده می‌شود.

تظاهرکنندگان در کوی ‌تضامن‌ در دمشق علیه حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه شعار دادند‌

به گفته شاهدان عینی در منطقه ‌ملیحه‌ در دمشق نیز بر اثر تیر‌اندازی نیروهای امنیتی یک تن کشته و تعدادی زخمی شدند.

هم‌چنین شام‌گاه جمعه تظاهرات گسترده‌ای در شهر دوما برگزارشد.

از سوی دیگر بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، و هم‌چنین وزیر خارجه آلمان در ملاقاتی که باهم در نیویورک داشتند از اوضاع سوریه ابراز نگرانی کردند.

در این دیدار وزیر خارجه آلمان از سازمان ملل خواست که تا قبل از این‌که آتش جنگ در سوریه به همه جا سرایت کند برای جلوگیری از وخامت اوضاع اقدام کند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,