Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
رییس سازمان بازرسی جمهوری اسلامی:

«بازداشت و آزادی چهارده نفر در پرونده تخلف ۱۰۰ میلیون یورویی»

2012 May 05

خبر / رادیو کوچه

رییس سازمان بازرسی جمهوری اسلامی گفته است که رییس پیشین بانک ملی که از متهمان پرونده اختلاس بزرگ بانکی در ایران معرفی می‌شود، در پرونده دیگری که «تخلف بانکی 100 میلیون یورویی» خوانده شده، هم نقش داشته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، مصطفی پورمحمدی در توضیح روند رسیدگی به پرونده «فساد بانکی 100 میلیون یورویی» گفته است که از مجموع مبلغی که در این پرونده مطرح شده، 71 میلیون یورو  «با پی‌گیری‌های به‌هنگام، در حال بازگردانده شدن به بانک است.»

او اضافه کرد: «رییس فراری بانک ملی نیز در این پرونده نقش دارد و این وام به دستور و موافقت او تعلق گرفت، ولی این که آیا در این مسیر پول جابه‌جا شده یا خیر، باید در مراحل رسیدگی مشخص شود.»

محمودرضا خاوری، مدیر عامل پیشین بانک ملی بعد از افشای پرونده فساد مالی سه هزار میلیارد تومانی از ایران خارج شد و به کانادا رفت.

آقای پورمحمدی گفته است که پرونده اخیر«14 متهم دارد که احضار شدند، وثیقه‌های لازم اخذ شد و با قرار آزاد هستند.»

پیش از این، آقای پورمحمدی گفته بود که پرونده تخلف بانکی «100 میلیون یورویی» در حالی به دادگاه فرستاده شده است که شواهد و اسنادی از «زد و بند» و حمایت‌های غیرقانونی مقامات اجرایی در آن وجود دارد.

بنا بر گزارش‌ها، در این پرونده، یک شرکت خصوصی مبلغ 100 میلیون یورو و 20 میلیون دلار وام دریافت کرده، بدون آن که بانک‌ها وثیقه کافی برای این وام گرفته باشند و بخشی از پول نیز به صورت غیرقانونی هزینه شده است.

رییس سازمان بازرسی کل جمهوری اسلامی هم‌چنین گفته است که در پرونده فساد بانکی سه هزار میلیارد تومانی که هم‌اکنون مراحل قضایی رسیدگی به آن در جریان است، به اتهامات افراد در هر سطحی که مطالب و مستندات کافی باشد، رسیدگی می‌شود «ولی اگر سند نداشته باشیم، عمل براساس حرف را عادلانه نمی‌دانیم.»

او آن‌چه را در ایران «جریان انحرافی» خوانده می‌شود، یک واژه سیاسی خواند و گفت که جریان انحرافی مساوی با فساد اقتصادی نیست، ولی «ما پرونده‌هایی داریم که برخی از افراد منتسب به این جریان در آن هستند.»

او اضافه کرد: «در پرونده سه هزار میلیاردی، برخی حمایت‌های این جریان به چشم می‌خورد. یکی، دو جا پشتیبانی‌های ناصحیح و طبق قوانین صورت گرفت که تخلف است، ولی مشخص نیست که در ازای آن پولی دریافت شده یا خیر و تا زمانی که سندی دریافت نشود، امکان اعلام مسایل نیست.»

او هم‌چنین با اشاره به تداوم رسیدگی به پرونده اختلاس در بیمه ایران، این پرونده را فساد عظیمی خوانده که برای مدتی طولانی در دادگاه در حال رسیدگی است و در بخش‌هایی منجر به صدور حکم شده است.

او گفته است که از مجموع پرونده‌های رسیدگی‌شده در سازمان بازرسی کل کشور تنها حدود ۷ درصد به کشف فساد منجر شده است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفته است که برخی از قضات ایران توانایی روبه‌رو شدن و قضاوت در این پرونده‌ها را نیز ندارند و باید از آن‌ها «حمایت کارشناسی و اطلاعاتی» شود.

بیشتر بخوانید:

«اختلاس جدید در شبکه بانکی ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,