Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای ششم مه ۲۰۱۲»

2012 May 06

در ولایت ننگرهار روی داد،

«پنج کشته در انفجاری در شرق افغانستان»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان روز شنبه، 5 مه، اعلام کردند که در اثر انفجار یک بمب کنار جاده‌ای دست‌کم پنج مامور پلیس کشته شده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، احمدضیا عبدلزی، سخن‌گوی والی ننگرهار اظهار داشت که این انفجار در منطقه‌ی «در بابا»، نزدیک به مرز پاکستان، روی داده است.

سخن‌گوی والی ننگرهار افزود که این حادثه زمانی روی داد که خودرو حامل پلیس گشت با بمب کارگذاشته شده در کنار جاده برخورد کرد.

هنوز مسوولیت این حادثه را هیچ فرد یا گروهی به عهده نگرفته، اما مقام‌های دولتی معمولن گروه طالبان را مسوول این گونه حوادث می‌دانند.

یک منبع پلیس در شرق افغانستان به رسانه‌های محلی گفته که بمب کارگذاری شده که در این حادثه منفجر شد، به وسیله کنترل از راه دور منفجر شده است.

قربانیان این حادثه ماموران پلیس مرزی افغانستان بوده‌اند.

ولایت ننگرهار در شرق افغانستان مرز طولانی با مناطق قبایلی پاکستان دارد و شورشیان در هر دو سوی این مرز فعال هستند.

………………………………………

رییس سازمان بازرسی جمهوری اسلامی:

«بازداشت و آزادی چهارده نفر در پرونده تخلف 100 میلیون یورویی»

خبر / رادیو کوچه

رییس سازمان بازرسی جمهوری اسلامی گفته است که رییس پیشین بانک ملی که از متهمان پرونده اختلاس بزرگ بانکی در ایران معرفی می‌شود، در پرونده دیگری که «تخلف بانکی 100 میلیون یورویی» خوانده شده، هم نقش داشته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، مصطفی پورمحمدی در توضیح روند رسیدگی به پرونده «فساد بانکی 100 میلیون یورویی» گفته است که از مجموع مبلغی که در این پرونده مطرح شده، 71 میلیون یورو  «با پی‌گیری‌های به‌هنگام، در حال بازگردانده شدن به بانک است.»

او اضافه کرد: «رییس فراری بانک ملی نیز در این پرونده نقش دارد و این وام به دستور و موافقت او تعلق گرفت، ولی این که آیا در این مسیر پول جابه‌جا شده یا خیر، باید در مراحل رسیدگی مشخص شود.»

محمودرضا خاوری، مدیر عامل پیشین بانک ملی بعد از افشای پرونده فساد مالی سه هزار میلیارد تومانی از ایران خارج شد و به کانادا رفت.

آقای پورمحمدی گفته است که پرونده اخیر«14 متهم دارد که احضار شدند، وثیقه‌های لازم اخذ شد و با قرار آزاد هستند.»

پیش از این، آقای پورمحمدی گفته بود که پرونده تخلف بانکی «100 میلیون یورویی» در حالی به دادگاه فرستاده شده است که شواهد و اسنادی از «زد و بند» و حمایت‌های غیرقانونی مقامات اجرایی در آن وجود دارد.

بنا بر گزارش‌ها، در این پرونده، یک شرکت خصوصی مبلغ 100 میلیون یورو و 20 میلیون دلار وام دریافت کرده، بدون آن که بانک‌ها وثیقه کافی برای این وام گرفته باشند و بخشی از پول نیز به صورت غیرقانونی هزینه شده است.

رییس سازمان بازرسی کل جمهوری اسلامی هم‌چنین گفته است که در پرونده فساد بانکی سه هزار میلیارد تومانی که هم‌اکنون مراحل قضایی رسیدگی به آن در جریان است، به اتهامات افراد در هر سطحی که مطالب و مستندات کافی باشد، رسیدگی می‌شود «ولی اگر سند نداشته باشیم، عمل براساس حرف را عادلانه نمی‌دانیم.»

او آن‌چه را در ایران «جریان انحرافی» خوانده می‌شود، یک واژه سیاسی خواند و گفت که جریان انحرافی مساوی با فساد اقتصادی نیست، ولی «ما پرونده‌هایی داریم که برخی از افراد منتسب به این جریان در آن هستند.»

او اضافه کرد: «در پرونده سه هزار میلیاردی، برخی حمایت‌های این جریان به چشم می‌خورد. یکی، دو جا پشتیبانی‌های ناصحیح و طبق قوانین صورت گرفت که تخلف است، ولی مشخص نیست که در ازای آن پولی دریافت شده یا خیر و تا زمانی که سندی دریافت نشود، امکان اعلام مسایل نیست.»

او هم‌چنین با اشاره به تداوم رسیدگی به پرونده اختلاس در بیمه ایران، این پرونده را فساد عظیمی خوانده که برای مدتی طولانی در دادگاه در حال رسیدگی است و در بخش‌هایی منجر به صدور حکم شده است.

او گفته است که از مجموع پرونده‌های رسیدگی‌شده در سازمان بازرسی کل کشور تنها حدود ۷ درصد به کشف فساد منجر شده است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفته است که برخی از قضات ایران توانایی روبه‌رو شدن و قضاوت در این پرونده‌ها را نیز ندارند و باید از آن‌ها «حمایت کارشناسی و اطلاعاتی» شود.

………………………………………

در پی ابتلا به بیماری ریوی،

«درگذشت ایرج قادری، کارگردان ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز یک‌شنبه، 6 مه، ایرج قادری، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر سرشناس ایرانی در بیمارستان مهراد در تهران درگذشته است.

به گزارش ایرنا،‌ آقای قادری به دلیل عارضه ریوی در بیمارستان بستری بود.

ایرج قادری در سال ۱۳۳۴ و با ایفای نقش در فیلم «چهارراه حوادث» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان فعالیت سینمایی خود را آغاز کرد.

او کارگردان فیلم‌هایی هم‌چون محاکمه، آکواریوم، چشمان سیاه، سام و نرگس، شهرت، طوطیا، نابخشوده، می‌خواهم زنده بمانم و پنجه در خاک بوده و «شبکه»، آخرین فیلم او هنوز بر پرده سینماهای ایران به نمایش درنیامده است.

 ………………………………………

از ساعت 8 صبح 6 مه آغاز شد،

«آغاز رای‌گیری مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه»

خبر / رادیو کوچه

دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه از صبح روز یک‌شنبه، 6 مه، آغاز شده است. نیکلا سارکوزی و فرانسوا اولاند دو نامزد رقیب در این انتخابات هستند.

در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه فرانسوا اولاند توانست 28.6 درصد آرا‌ را به دست آورد. در حالی که آقای سارکوزی 26.2 درصد رای‌ها را کسب کرد.

در صورتی که آقای اولاند بتواند در دور دوم انتخابات از نیکلا سارکوزی پیشی بگیرد، اولین رییس‌جمهوری سوسیالیست فرانسه از سال ۱۹۸۸ میلادی تاکنون خواهد بود.

گفتنی است تبلیغات انتخاباتی فرانسه به شدت تحت‌تاثیر افزایش نرخ بی‌کاری و بحران اقتصادی حوزه یورو بوده است.

نیکلا سارکوزی، رییس‌جمهوری کنونی فرانسه در یک مناظره با رقیب خود در تلویزیون اعلام کرد که توانسته است از بروز بحران اقتصادی جلوگیری کند. هرچند آقای اولاند گفته است که این کشور در «بحرانی جدی» به سر می‌برد و به تغییر نیاز دارد.

فعالیت حوزه‌های رای‌گیری در فرانسه و جزیره کرس از ساعت هشت صبح امروز آغاز شده و تا ساعت ۸ عصر به وقت محلی ادامه خواهد داشت.

گفته شده است که حوزه‌های رای‌گیری در شهرهای بزرگ و اصلی فرانسه تا ساعت ۱۰ شب باز خواهند بود.

………………………………………

دبیر شورای فرهنگ عمومی جمهوری اسلامی:

«ممنوعیت تبلیغ هرگونه محصول خارجی در ایران»

خبر / رادیو کوچه

روز ‌‌شنبه، 5 مه، منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی جمهوری اسلامی، با اشاره به مصوبه‌ای که به وزارت ارشاد ابلاغ شده است، اظهار داشت از این پس هیچ محصول غیرایرانی که مشابه ایرانی دارد، مجاز به تبلیغ شهری نیست.

به گزارش ایلنا‌، هم‌چنین بر اساس این مصوبه، کالاهای ایرانی که نام خارجی دارند، نمی‌توانند در فضاهای شهری تبلیغات داشته باشند.

آقای واعظی در نشست خبری تاکید کرد که شورای فرهنگ عمومی مصوبه «تبلیغات محیطی کالا» را در تاریخ ۱۲ اردی‌بهشت به وزارت ارشاد ابلاغ کرده است.

او درباره تبلیغ کالاهای خارجی که مشابه ایرانی ندارند، گفت که عرضه‌کنندگان این محصولات، «می‌توانند با نام ایرانی تبلیغ کنند، مشروط بر این‌که این تبلیغات در محل‌های پرتردد قرار نگیرند و حداکثر 20 درصد از ظرفیت فضاهای تبلیغاتی به این محصولات اختصاص یابد.»

او محل‌های پرتردد را «بزرگ‌راه‌ها، میادین شلوغ، ورزش‌گاه‌ها و فرودگاه‌ها» عنوان کرد.

در این جلسه یکی از خبرنگاران به بازی تیم‌های خارجی در ورزش‌گاه های ایران اشاره کرد و گفت که اجرای این مصوبه ممکن است برای ورزش‌گاه‌ها مشکلات مالی ایجاد کند. آقای واعظی در این زمینه گفت: «برای ما بحث فرهنگی مهم است و مطابق با این مصوبه، هیچ شرکت خارجی نمی‌تواند در محیط ورزش‌گاه‌ها تبلیغ کند.»

به گفته او، آشفتگی در بخش تبلیغات شهری، «مردم را آزرده خاطر می‌کند و با موازین فرهنگی و خودباورانه در تناقض است.»

………………………………………

در پی عدم تفهیم شدن اتهامات،

«بی‌نتیجه ماندن نخستین دادگاه متهمان حملات 11 سپتامبر»

خبر / رادیو کوچه

نخستین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان اصلی حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 روز شنبه، 5 مه، با اعتراض متهمان روبه‌رو شد.

به گزارش الجزیره، خالد شیخ محمد متهم اصلی، و 4 تن از هم‌دستان وی، در جلسه دادگاه نظامی روز شنبه در گوانتانامو، با برداشتن گوشی‌های خود، از شنیدن متن عربی تفهیم اتهام سرباز زدند، و روند دادگاه را متوقف کردند.

خالد شیخ محمد که خود در گذشته به اتهامات وارده اعتراف کرده، هم‌راه با 4 تن دیگر، از سوی دادگاه به 2976 مورد قتل عمد، در جریان حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 متهم هستند.

این افراد در صورت مجرم شناخته شدن از سوی دادگاه می‌توانند به مجازات اعدام محکوم شوند.

………………………………………

به دلیل انجام تخلفات عدیده،

«منحل شدن مجوز بانک خصوصی تات در ایران»

خبر / رادیو کوچه

با لغو مجوز از سوی شورای پول و اعتبار جمهوری اسلامی، به اتهام آن‌چه «انجام تخلفات عدیده و طی نکردن مسیر قانونی تاسیس» عنوان شده است، «بانک تات»، از بانک‌های خصوصی ایران منحل شده است.

به گزارش فارس،ً بانک مذکور با دو موسسه مالی و اعتباری پیش‌گامان و صالحین ادغام و در نهایت بانک بزرگ‌تری را تشکیل خواهد داد. برخی گزارش‌ها از عنوان بانک «مردم» برای این بانک تازه تاسیس و ادغامی حکایت دارد.

این گزارش می‌افزاید: «با توجه به ادغام این بانک با دو موسسه مالی و اعتباری دیگر، سهام‌داران و افرادی که در این بانک و موسسات سپرده‌گذاری کرده‌اند، عملن سپرده‌های آن‌ها به بانک بزرگ‌تری منتقل خواهد شد و لذا جای نگرانی وجود ندارد.»

پیش از این عزت‌اله یوسفیان‌ملا با بیان این‌که براساس مصوبه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مجوز یکی از بانک‌های خصوصی لغو خواهد شد، اظهار داشت: «هیتی در این ستاد وجود دارد که به تخلفات رسیدگی می‌کند و مقرر شد تمام بانک‌هایی که مسیر قانونی تاسیس را طی نکرده‌اند مجوز فعالیت آن لغو شود.»

لازم به اشاره است پس از وقوع اختلاس بزرگ بانکی در ایران که در هفته‌های اخیر دادگاه آن نیز در حال برگزاری است بانک مرکزی جمهوری اسلامی در حال رسیدگی به وضعیت بانک‌ها و موسسات خصوصی مالی است.

………………………………………

اوباما با آغاز مبارزات انتخاباتی در اوهایو:

«تلاش برای پیش‌برد اقتصاد آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، روز شنبه، 5 مه، به وقت واشینگتن، مبارزات انتخاباتی خود را برای کرسی ریاست جمهوری دوره بعدی به‌طور رسمی در اوهایو آغاز کرده است.

آقای اوباما به حامیان خود گفت آمریکا برای پشت سر گذاشتن رکود اقتصادی تلاش می‌کند و اگر برای بار دوم به کاخ سفید راه پیدا کند به تلاش‌هایش برای پیش‌برد اقتصاد آمریکا ادامه خواهد داد.

او با انتقاد از میت رامنی رقیب جمهوری‌خواه خود اظهار داشت میت رامنی در صورت پیروزی آمریکا را به عقب خواهد برد.

با این همه آقای اوباما اذعان کرد که رقابت‌های ریاست جمهوری در ماه نوامبر تنگاتنگ خواهد بود.

آقای اوباما گفت می‌داند که بسیاری در آمریکا از کندی تغییراتی که او وعده داده بود ناراضی‌اند.

رییس جمهوری آمریکا در جواب منتقدانش تاکید کرد او بحران اقتصادی آمریکا را به ارث برده و با اذعان به این‌که بسیاری از آمریکایی‌ها مشکل اقتصادی دارند از رای‌دهندگان خواست برای ادامه پیش‌رفت‌های اقتصادی بار دیگر به او رای بدهند.

آقای اوباما گفت: «این صرفن یک انتخابات معمولی نیست. این انتخابات ممکن است انتخاب بین هستی یا نیستی طبقه متوسط باشد.»

آقای اوباما میت رامنی رقیب خود از حزب جمهوری‌خواه را «مرد خانواده و تاجری خوب» توصیف کرد اما گفت او از مدیر کلی «درس‌هایی غلط» آموخته و سیاست‌هایش تنها به نفع ثروتمندان خواهد بود.

روز جمعه میت رامنی فرماندار پیشین ماساچوست و نامزد احتمالی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری در مقاله‌ای آقای اوباما را متهم کرد که در مبارزه با بی‌کاری شکست خورده است.

میت رامنی در این مقاله که در روزنامه محلی کلیولند اوهایو منشتر شده بود نوشت‌: «البته من هم مثل همه آمریکایی‌ها می‌دانم که تو بحران اقتصادی را به ارث برده‌ای. اما سه سال برای تغییر فرصت داشتی و آن‌چه در این مدت انجام دادی مشخص است. سیاست هایت شکست خورده؛ نه تنها در اوهایو بلکه در تمام کشور.»

آمار رسمی روز جمعه نشان می دهند که اقتصاد آمریکا در ماه آوریل توانسته ۱۱۵ هزار شغل تازه ایجاد کند. این میزان نسبت به ماه گذشته کمتر و بر خلاف انتظار تحلیل گران بوده است.

اوهایو ایالتی مهم در انتخابات ریاست جمهوری پیش روست. آقای اوباما بعد از این ایالت در میان رای دهندگان ویرجینیا، ایالت حساس دیگر در انتخابات سخنرانی خواهد کرد.

………………………………………

منابع مخالفان در سوریه:

«وقوع دو انفجار در دمشق، پایتخت سوریه»

خبر / رادیو کوچه

منابع مخالفان در سوریه اعلام کردند صبح روز شنبه، 5 مه، انفجار شدیدی در دمشق به وقوع پیوست و در پی آن تعدادی خودرو منهدم شدند هم‌چنین در انفجار دیگری در حلب چند تن کشته و زخمی شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است به نقل از منابع خود وقوع این دو انفجار را تایید کرده اما جزییات بیشتری در این زمینه منتشر نکرد.

در همین حال یک سرلشکر نیروی هوایی ارتش سوریه از حکومت این کشور اعلام جدایی کرد.

سرلشکر غازی جابر فرمانده هنگ 147 نیروی هوابرد ارتش در اعتراض به ادامه کشتار معترضان به مخالفان پیوسته است.

از سوی دیگر علارغم حضور ناظران بین‌المللی، عملیات نظامی نیروهای ارتش سوریه، در شهرهای مختلف ادامه دارد.

………………………………………

ناتو اعلام کرد:

«کشته شدن دو فرمانده طالبان در شمال افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز یک‌شنبه، 6 مه، ناتو اعلام کرد که به دنبال یک عملیات نظامی در شمال افغانستان، پنج شورشی مسلح به‌هم‌راه دو فرمانده طالبان کشته شده‌اند.

این عملیات در ولسوالی المار ولایت فاریاب انجام شده است و ناتو می‌گوید که این افراد زمانی کشته شدند که به طرف نیروهای امنیتی تیراندازی کردند.

اعلامیه ناتو از فرماندهان طالبان که در این عملیات کشته شده‌اند، به نام‌های مهدی و محمد مظهری یاد کرده است.

در اعلامیه ناتو آمده است که فرمانده مهدی، رهبری یک گروه پنجاه نفری طالبان را در دست داشته، مسوول برنامه‌ریزی حملات طالبان در فاریاب بوده و هم‌چنین مسوولیت فراهم کردن منابع مالی را برای سایر فرماندهان محلی طالبان در حوزه شمال برعهده داشته است.

براساس این اعلامیه، محمد مظهری از فرماندهان محلی طالبان بوده است که تحت فرمان مهدی فعالیت می‌کرد.

نظامیان ناتو می‌گویند که محمد مظهری علاوه بر فعالیت نظامی، به عنوان قاضی طالبان نیز کار می‌کرد و در مورد «خلاف‌کاری» شهروندان فاریاب حکم صادر می‌کرد.

ولسوالی المار که این عملیات در آن انجام شد، از مناطقی است که طالبان اخیرن در آن حضور بیش‌تری یافته‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,