Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
درپی تایید حضور یکی از دختران اسامه بن‌لادن در سفارت عربستان در تهران

«عربستان خواهان اجازه ایران برای خروج دختر بن‌لادن»

2010 January 03

عربستان سعودی از مقام‌های ایران خواسته‌است، به یکی از دختران اسامه بن‌لادن، که به سفارت عربستان در تهران پناه برده‌است، اجازه دهند، در صورت تمایل از ایران خارج شود.

به گزارش فردا به نقل از رویترز، شاهزاده سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز شنبه در یک کنفرانس خبری در ریاض اظهار داشت، «ایمان بن‌لادن» دختر اسامه بن‌لادن باید اجازه خروج از ایران را داشته‌باشد.

وی در این باره اظهار داشت: « از نظر ما این یک مساله صرفن بشردوستانه است و ما در حال گفت و گو با مقام‌های ایرانی هستیم تا آن‌ها هم با چنین رویکردی با این موضوع برخوردکنند و به دختر (بن‌لادن) حق انتخاب ترک ایران داده‌شود.»

20100103-news-dokhtarebenladan-

چندی پیش روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» گزارش داده‌بود که «دختر اسامه بن لادن به همراه پنج برادر خود به مدت هشت سال و از زمان حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ در ایران در حبس خانگى به سر برده‌است».

به نوشته این روزنامه، «ایمان بن لادن» چندی پیش پس از گریختن از حبس خانگى به سفارت عربستان در تهران پناهنده شده است.

به دنبال انتشار این اخبار، منوچهر متکى، وزیر امور خارجه ایران نیز با تایید خبر پناهنده شدن یکی از دختران بن لادن به سفارت عربستان گفته‌بود: « سفارت عربستان به مقام‌هاى ایرانى خبر داده که یکى از دختران بن لادن، رهبر گروه القاعده، به این سفارت‌خانه پناهنده شده و خواستار خروج از ایران است».

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی در عین حال از هویت دختر بن‌لادن ابراز بی‌اطلاعی کرده و گفته بود: «ما نمى‌دانیم که وى چگونه به سفارت عربستان رفته‌است و اساسنً چگونه وارد خاک ایران شده است. هویت وى هنوز براى ما مشخص نیست».

منوچهر متکی بدون اشاره‌ای به خبر حضور سایر اعضای خانواده بن‌لادن در ایران، گفته بود، دختر بن‌لادن پس از احراز هویت می‌تواند، کشور را ترک کند.

از سال‌ها پیش گزارش‌هایی در باره حضور فرزندان اسامه بن‌لادن در ایران پس از فرار رهبر القاعده از افغانستان در جریان حمله آمریکا به این کشور در سال ۲۰۰۱ در رسانه‌های خبری جهان منتشر شده بود.

چندی پیش روزنامه الشرق الاوسط به نقل از عمر بن لادن، یکی از پسران رهبر االقاعده که در خارج زندگى مى‌کند، گزارش داده بود، «ایمان» در تماس تلفنى خود از سفارت عربستان در تهران گفته است که سعد ۲۹ ساله و چهار برادر دیگر او هم‌چنان در ایران در بازداشت به سر مى‌برند.

گفته می‌شود، اسامه بن لادن از چندین همسر خود ۱۹ فرزند دارد. وى پس از اخراج از سودان در اواخر دهه ۱۹۹۰، حداقل یکى از همسران خود را با چند تن از فرزندانش به افغانستان برده بود، که گفته می‌شود به دنبال حمله آمریکا به افغانستان همسر و فرزندان وی به ایران گریخته‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,