Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
پرسه – گفت وگویی با گروه موسیقی SLIXS

«موسیقی؛ عشق، آزادی و صلح »

2012 May 07

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

 در هفته‌ای که گذشت فرصتی دست داد تا در کنسرت موسیقی یک گروه آلمانی شرکت کنم. گروه شش نفره  SLIXS که کارشان را جدی‌تر با این اعضای جدید از حدود شش سال پیش شروع کردند و به زودی تبدیل به یکی از گروه‌های مدرن موسیقی آلمانی در دنیا شدند. خیلی از جاهای دنیا کنسرت برگزار کردند و جایزه‌های مختلفی را هم گرفتند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما مهم‌‌ترین ویژگی این گروه برای من که خیلی هم تخصصی اهل موسیقی نیستم این بود که آن‌ها نوآوری خاصی در کارشان داشتند و با زبان خاص خودشان حرف می‌زدند. گروه  SLIXS تمامی قطعات موسیقی‌شان را با دهانشان اجرا می‌کنند و این ویژگی آن‌ها را از دیگر گروه‌های موسیقی متمایز می‌کند.

برای من این کار گروهی ترکیبی از هشت هنر بود؛ از نمایش و سینما گرفته تا هنر روابط عمومی و رسانه. در این اجراها شما تنها با یک صدا روبرو نیستید، مجموعه‌ای از حرکات، صداها، حرکات اجزای چهره، نگاه‌‌ها و حتا شاید رنگ‌ها و نورها اثر هنری دل‌پذیری را برای شما فراهم می‌آورند که به طور قطع  در ذهن شما ماندگار خواهد شد؛ کاری که شاید به نوعی احترامی باشد به عشق، به دوستی، به هنر و به زندگی …

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=k3bNt7k6H9A[/youtube]

اعضای SLIXS دوست دارند مردم را با خود همراه کنند و شور زندگی را در آن‌ها ایجاد کنند تا با آن‌ها همراهی کنند، دست بزنند، آواز بخونند و یا حتا برقصند …

آن‌ها فکر می‌کنند موسیقی بهترین راهی است که همه مردم با هر فرهنگی گردهم بیایند و خیلی مستقیم و بدون هیچ محدودیتی بشنوند …

برای آن‌ها صدا مهم‌ترین آلت موسیقی است برای این که خالص است و هیچ چیزدیگری بین صدا و شنوندها نیست.

این گروه برای خلق آثار موسیقی روش  و زبان خود را دارند و بر روی آن هم تاکید دارند و به گفته تنها هنرمند زن این گروه، موسیقی تنها زبانی است که هر کسی می‌تواند آن را بفهمد ….

اعضای گروه سفر کردن را دوست دارند و از تجربه‌هایشان از کشورهای مختلف می‌گویند به ویژه از کشورهای شرق آسیا. تعدادی از آن‌ها از ایران چیزی جز خبرهایی از دولت و از بمب اتم نشنیدند. برخی از آن‌ها از میوه‌های ایرانی شنیدند و بازی بچه‌ها در خیابان و یکی دو نفر دیگر دوستان ایرانی دارند که از این طریق تا حدودی در جریان آن چه در ایران می‌گذرد، از جنبش جوانان ایرانی تا هنر ایرانی، قرار گرفتند.

بشنوید گفت وگو با اعضای این گروه را که از خودشان و گروهشان و این که این ایده‌های جدید برای کارهایشان از کجا می‌آید، گفتند و همین‌طور از ایران.

آن‌ها در پیامی به شنوندگان ایرانی خود می‌گویند: «موسیقی یعنی عشق،آزادی و صلح.»

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=m9AOYOScsuU[/youtube]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,