Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
هجدهم اردی‌بهشت- هفتم می

«تقویم تاریخ هجدهم اردی‌بهشت»

2012 May 07

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1840 میلادی- «پیوتر ایلیچ چایکوفسکی» (Peter Ilyich Tchaikovsky) از آهنگ‌سازان سرشناس روسی در این روز به دنیا آمد. او در مکتب موسیقی آنتون روبنشتاین (A. Rubinestein) در سن‌پترزبورگ به تحصیل پرداخت و در همان جا نیز دانش‌آموخته شد. چایکوفسکی اصول و قواعد موسیقی کلاسیک غربی و جریان موسیقی توصیفی را در روسیه ادامه داد و به ترویج و اعتلای این مکتب در مقابل شیوه موسیقی گروه پنج نفری پرداخت. او اگر چه قواعد سنتی موسیقی اروپا را اساس کارهای خود قرار داد ولی به موسیقی محلی و افسانه‌های روسی بی‌توجه نبود.

1919 میلادی- «اوا پرون» (Eva Perón) معروف به اویتا فعال سیاسی و یکی از قدرت‌مندترین و محبوب‌ترین زنان کشور آرژانتین چشم به جهان گشود. او همسر دوم خوآن پرون رییس جمهوری آرژانتین بود که از سال ۱۹۴۶ تا زمان مرگش در سال ۱۹۵۲ بانوی اول این کشور بود. اوا به دلیل سرطان درگذشت و پیش از مرگش کنگره آرژانتین به وی لقب رسمی «رهبر روحانی ملت» را اعطا کرد.

زندگی اوا پرون موضوع کتاب‌ها، فیلم‌های سینمایی، نمایش‌ها و تاترها و سریال‌های بسیاری در سراسر جهان، به ویژه در آمریکای لاتین بوده‌است. فیلم سینمایی «برای من گریه نکن ای آرژانتین» با بازی‌گری مدونا، خواننده و هنرپیشه مشهور آمریکایی، درباره زندگی اوا پرون، از این جمله است. هم‌چنین در سال ۲۰۱۱ کتابی که به نام «راهنمای سیاست‌های زشت آمریکای لاتین» منتشر شده، مدعی است که اوا پرون کشورش را به پناه‌گاهی امن برای نازی‌های بسیاری مبدل کرد که پس از جنگ جهانی دوم و شکست آلمان هیتلری، متواری شده‌بودند.

1976 میلادی- زمین‌لرزه شدیدی در ایتالیا منطقه فریولی رخ داد. ژرفای این زلزله حدود17  کیلومتر بود و بزرگی آن ۶٫۵ ریشتر اعلام شده‌است. شمار کشته‌شدگان این زلزله حدود 550 نفر و تعداد زخمیان 1000 نفر برآورده و بی‌خانمان شدگان نیز 80000 نفر اعلام شده‌است.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1945میلادی- «ژنرال آلفرد یودل»  (Alfred Jodl) رییس ستاد ارتش آلمان، در مقر متفقین در شهر ریمز فرانسه اعلامیه تسلیم بلاشرط آلمان را امضا کرد و به این ترتیب جنگ جهانی دوم پایان یافت . این جنگ یک جنگ فراگیر بین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ بود که  بسیاری از کشورهای جهان را درگیر کرد تا جایی که دو دسته از کشورهای مختلف به نام‌های متحدین و متفقین به وجود آمد. این گسترده‌ترین جنگ جهان است که در آن بیش از ۱۰۰ میلیون نفر جنگیدند. این جنگ هم‌چنین باعث کشتارهای جمعی از جمله هولوکاست و بمباران هسته‌ای هیروشیما و ناکازاکی شد. در طول جنگ جهانی دوم بیش از ۷۰ میلیون نفر کشته شدند که این آمار خونین‌ترین درگیری انسان در طول تاریخ است.

1954 میلادی- جنگ «دین بین فو»  (Battle of Dien Bien Phu) در هندوچین میان ویتنام و فرانسه پایان یافت. فرانسوی‌ها از اوایل قرن نوزدهم میلادی سرزمین‏های لائوس، کامبوج و ویتنام را تصرف کردند. فرانسوی‏ها تمام این منطقه را «هندوچین فرانسه» خواندند. اما در فاصله دو جنگ جهانی اول و دوم، شورش‏های پراکنده‏ای علیه فرانسوی‌ها از جانب انقلابیون ویتنام آغاز شد که با واکنش نیروهای استعماری مواجه شد. از این رو نخستین دوره جنگ‏های ویتنام از سال 1946، آغاز شد و تا سال 1954 ادامه یافت. آخرین نبرد بین دو طرف در قلعه «دین بین فو» روی داد که در طی آن، فرانسوی‏ها پس از 55 روز محاصره توسط نیروهای ویتنام، سرانجام در چنین روزی، تسلیم نیروهای ویتنامی شدند و زمینه برای خروج آنان از این کشور فراهم شد.

1313خورشیدی- مقدمات خرید اولین کارخانه برق 6000 کیلوواتی برای شهر «تهران» فراهم شد.

1359خورشیدی- «فرخ‌رو پارسای» اعدام شد. او نخستین نماینده زن مجلس شورای ملی و نخستین زن ایرانی بود که‌‌ در دوران حکومت پهلوی به مقام وزارت رسید. پست وی وزارت آموزش و پرورش در کابینه دوم و سوم «امیرعباس هویدا» بود.

وی پس از انقلاب ۱۳۵۷ خورشیدی، با اتهاماتی چون: «حیف و میل اموال بیت‌المال و ایجاد فساد در وزارت آموزش و پرورش و کمک به نشو و نمای فحشا در آموزش و پرورش و هم‌کاری با ساواک و اخراج فرهنگیان انقلابی از وزارت فرهنگ ایران و غیره…» در دادگاه انقلاب اسلامی شعبه تهران به ریاست «صادق خلخالی» محاکمه و به عنوان «مفسد فی‌الارض» در چنین روزی  اعدام شد.

————————————————

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (فارسی و انگلیسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی (انگلیسی)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,