Saturday, 18 July 2015
18 September 2021

«خبرهای هفتم مه ۲۰۱۲»

2012 May 07

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی:

«بازداشت چند قاچاق‌چی مرتبط با ترورهای هسته‌ای در ایران»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 6 مه، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی از بازداشت عده‌ای «قاچاق‌چی مواد مخدر» خبر داده و گفته است که تعدادی از آن‌ها با پرونده ترور «دانشمندان هسته‌ای» ایران هم در ارتباط بوده‌اند.

به گزارش مهر، آقای مصلحی ئر نشست خبری اظهار داشت: «با هم‌کاری نیروی انتظامی در سال گذشته «دانه‌درشت‌های مواد مخدر» شناسایی شدند و تعداد قابل توجهی از آن‌ها هم امسال شناسایی و بازداشت شده‌اند.»

وزیر اطلاعات ایران هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره روند رسیدگی به پرونده ترور متخصصان مرتبط با برنامه اتمی ایران گفت: «تعدادی از دانه‌درشت‌هایی که در رابطه با مواد مخدر دستگیر شده‌اند، به موضوع این شهدا مربوط می‌شوند.»

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی، اسراییل را عامل و طراح ترود دانش‌مندان هسته‌ای این کشور می‌دانند ادعایی که تاکنون از سوی اسراییل تایید یا تکذیب نشده است.

……………………………………..

 دادستان تهران:

«تایید حکم اعدام متهم به ترور دانش‌مند هسته‌ای ایران»

خبر / رادیو کوچه

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران، از تایید حکم مجید جمالی فشی، متهم به ترور مسعود علی‌محمدی از دانش‌مندان هسته‌ای ایران توسط دیوان عالی کشور خبر داد و گفت که این حکم به زودی اجرا خواهد شد.

شهریور گذشته، علامحسین محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور، از صدور حکم اعدام جمالی فشی در شغبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی خبر داده بود.

محاربه و افساد فی‌الارض از راه ترور مسعود علی محمدی به واسطه مسقر کردن موتور سیکلت و انفجار آن، هم‌کاری با سازمان اطلاعات جاسوسی اسراییل، موساد، از جمله اتهام‌های جمالی فشی است.

مسعود علی محمدی استاد فیزیک هسته‌ای دانش‌گاه تهران، دی ماه سال ۱۳۸۸ ترور شد.

……………………………………..

لیگ بر‌تر فوتبال ایران،

«سپاهان با یک تساوی قهرمان لیگ می‌شود»

خبر / رادیو کوچه

هفته سی و سوم لیگ بر‌تر فوتبال باش‌گاه‌های ایران با انجام 9 بازی هم‌زمان روز یک‌شنبه، 6 مه، به پایان رسید و سپاهان به رغم توقف در دربی اصفهان، در آستانه کسب سومین قهرمانی متوالی است.

در یک هفته مانده به پایان لیگ بر‌تر فوتبال ایران اگر تیم سپاهان هفته آینده در خانه مقابل تیم سقوط کرده مس سرچشمه یک امتیاز کسب کند، برای سومین بار پیاپی و چهارمین مرتبه در مجموع، سکوی نخست لیگ بر‌تر ایران را نصیب خود خواهد کرد.

در رقابت‌های این هفته، ذوب آهن و سپاهان هر دو از اصفهان به تساوی صفر بر صفر رضایت دادند.

جدال شهرداری تبریز با فجرسپاسی نیز بدون گل به پایان رسید. تراکتورسازی هم در کرمان مقابل مس سرچشمه با همین نتیجه متوقف شد.

اما در دیگر دیدارهای روز گذشته این نتایج به‌دست آمد:

پرسپولیس 3 – راه آهن 4

نفت تهران 1 – داماش گیلان 0

ملوان بندرانزلی 2 – فولاد خوزستان 0

شاهین بوشهر 2 – سایپا البرز 2

صبا قم 1 – مس کرمان 1

صنعت نفت آبادان 1 – استقلال تهران 2

در پایان هفته سی‌وسوم تیم‌ سپاهان با 66 امیتاز صدرنشین است و تیم‌های تراکتورسازی و استقلال با 63 امتیاز و به دلیل تفاضل گل در مکان‌های دوم و سوم ایستاده‌اند.

در جدول رده‌بندی جای‌گاه پرسپولیس در رتبه 15 با 39 امتیاز قابل توجه است.

……………………………………..

نتایج قطعی انتخابات فرانسه،

«ورود اولاند با 51.8 درصد آرا به کاخ الیزه»

خبر / رادیو کوچه

با اعلام نتایج قعطی، رسانه‌های فرانسوی از پیروزی نامزد حزب سوسیالیست با کسب 51.8 درصد و ورود به کاخ الیزه خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرانسوا اولاند، نامزد حزب سوسیالیست با کسب 51.8 درصد آرا در برابر 49.2 درصد آرا نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فعلی فرانسه را شکست دهد و به کاخ الیزه راه یافت.

85 هزار حوزه اخذ رای ساعت 8 صبح به وقت محلی فعالیت خود را آغاز کرده و در ساعت 20 به فعالیت خود پایان دادند.

آقای اولاند در نخستین سخن‌رانی خود به عنوان رییس جمهوری منتخب فرانسه در شهر تول گفت که در جهت وحدت کشور تلاش خواهد کرد.

او گفت که برابری، آموزش و محترم شمردن محیط زیست از جمله اولویت‌های او به عنوان رییس جمهوری خواهد بود.

آقای سارکوزی، رییس جمهوری فعلی فرانسه نیز در یک سخن‌رانی برای هوادارانش در پاریس این شکست را پذیرفت و برای آقای اولاند آرزوی موفقیت کرد.

آقای سارکوزی گفت که مسوولیت شکست در انتخابات را شخصن به عهده می‌گیرد. او گفت که در جلب اعتماد اکثریت مردم ناموفق بوده است.

گفتنی است در دور نخست انتخابات فرانسه اولاند 28.63 درصد و سارکوزی از حزب اتحاد برای جنبش مردمی 27.18 درصد آرا را کسب کردند.

……………………………………..

احتمال تحریم انتخابات از سوی مخالفان،

«درگیری‌ها سنگین در آستانه برگزاری انتخابات سوریه»

خبر / رادیو کوچه

در سوریه در حالی که تنها یک روز به برگزاری انتخابات پارلمانی باقی مانده، گزارش‌ها از درگیری‌های سنگین در شهرهای مختلف حکایت دارد.

انتخابات پارلمانی روز دوشنبه، 7 مه، در این کشور برگزار می‌شود، این در حالی است که گروه‌های مخالف، این انتخابات را به عنوان نشانه‌ای از ریاکاری دولت تحریم کرده‌اند.

گفته شده که 14 میلیون سوری واجد شرایط رای دادن و شرکت در انتخاباتی هستند.

در همین حال گفته شده که در دمشق سه نفر در جریان درگیری‌های شب گذشته جان خود را از دست داده‌اند.

درگیری‌هایی هم بین نیروهای دولتی و مخالفان در دیرالزور در شرق سوریه گزارش شده است.

در همین حال ناظران بین‌المللی که در سوریه به سر می‌برند از کشف تانک و ادوات سنگین نظامی در شهرهای این کشور خبر داده‌اند. آن‌ها می‌گویند این ادوات توسط ارتش پنهان شده بوده است.

……………………………………..

دادستان تهران:

«رهبر ایران، ملک‌زاده را عفو کرده است»

خبر / رادیو کوچه

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، روز یک‌شنبه، 6 مه، در خصوص وضعیت محمد‌شریف ملک‌زاده، که از وی به عنوان نزدیکان رییس جمهوری اسلامی و رییس دفتر وی یاد می‌شود اظهار داشت آقای ملک‌زاده مورد عفو رهبر جمهوری اسلامی واقع شده است.

آقای ملک‌زاده سال گذشته به اتهام فساد مالی بازداشت شده بود. بازداشت او اندکی پس از انتصابش به سمت معاونت اداری مالی وزارت خارجه جمهوری اسلامی انجام گرفته بود. علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه، بابت این انتصاب تا آستانه استیضاح پیش رفته بود.

آقای جعفری دولت‌آبادی درباره پرونده او گفته است: «این پرونده با صدور کیفرخواست آماده ارسال به دادگاه بود اما گزارش‌ها و درخواستی به دفتر مقام معظم رهبری فرستاده شد و بر اساس این درخواست و گزارش‌ها ملک‌زاده مورد رافت اسلامی و عفو رهبری قرار گرفت.»

او از ارایه توضیح بیش‌تر درباره مرجع این درخواست‌ها خودداری کرد.

گفتنی است آقای ملک‌زاده اخیرن به سمت مشاور محمود احمدی‌نژاد و محمود هاشمی‌شاهرودی، رییس پیشین قوه قضاییه جمهوری اسلامی، منصوب شده است که مورد انتقاد برخی چهره‌های اصول‌گرا در ایران نیز واقع شده بود.

……………………………………..

مخالفان خواستار برگزاری مجدد انتخابات هستند،

«درگیری‌های پلیس و مخالفان پوتین در مسکو»

خبر / رادیو کوچه

یک روز پیش از مراسم تحلیف ریاست جمهوری، تظاهرکنندگان به خیابان‌های مسکو، پایتخت روسیه، آمده و با پلیس درگیر شدند.

ولادیمیر پوتین، روز دوشنبه سومین دور ریاست جمهوری خود را آغاز می‌کند.

در آغاز این تظاهرات صلح‌آمیز بود، اما زمانی که گروه کوچکی از تظاهرکنندگان سعی کردند صف پلیس ضد شورش را بشکنند، درگیری‌ها آغاز شد.

پلیس راه تظاهرکنندگان را برای گذر به پلی که از روی رودخانه مسکو می‌گذرد سد کرده بودند.

شاهدان می‌گویند، درگیری‌ها زمانی شروع شد که جمعیت به طرف پل می‌رفتند و پلیس تظاهرکنندگان را با باتوم به سمت مخالف می‌راند.

آن‌ها خواهان در اختیار گرفتن یک ساعت برنامه تلویزیونی شدند و این‌که انتخابات مجدد‌ برگذار شود.

چند تن از فعالان مخالف آقای پوتین از جمله الکسی ناوالنی، سرگی آدالتسو و بوریس نمتسو به هم‌راه ده‌ها نفر دیگر در این درگیری‌ها دستگیر شدند.

آقای ناوالنی از تظاهرکنندگان خواست تا زمان آزادی دستگیر‌شدگان، پراکنده نشوند.

او که از اتومبیل پلیس تلفنی با یک ایست‌گاه رادیویی صحبت می‌کرد، از تظاهرکنندگان خواست از مقام‌های کشور بخواهند اصلاحاتی که وعده داده‌اند را عملی کنند.

هر چند پلیس روسیه تعداد تظاهرکنندگان را هشت هزار نفر تخمین زده است اما سازماندهندگان این تظاهرات می‌گویند حدود 20 هزار نفر در این تظاهرات شرکت کرده‌اند.

تظاهراتی مشابه هم برای حمایت از آقای پوتین در مسکو برگزار شد.

……………………………………..

سفیر عربستان در قاهره اعلام کرد:

«تکذیب تلاش چند تبعه ایران برای ترور سفیر عربستان»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 6 مه، سفیر عربستان در قاهره گزارش‌های منتشر شده در مورد تلاش چند تبعه ایران برای ترور وی در مصر را تکذیب کرده است.

احمد قطان در یک کنفرانس خبری پس از بازگشایی سفارت عربستان در قاهره اظهار داشت: «به من ابلاغ شده بود چند ایرانی دستگیر شدند و نزد آن‌ها لیستی یافت شده که در آن نام چند تن از مقامات معروف مصر ذکر شده است. هنگامی‌که این مسئله مطرح شد به شکل مستقیم ارتباطی بین من و سازمان‌های مربوطه برقرار نشد و من نیز مسئله را نادیده گرفتم.»

احمد قطان هفته گذشته در پی تلاش چند تن از تجمع‌کنندگان به یورش به سفارت عربستان در قاهره به ریاض فراخوانده شده بود.

او به دخالت برخی کشورهای خارجی در ایجاد تنش بین دو کشور اشاره کرد و گفت این کشورها نمی‌خواهند روابط ریاض و قاهره مستحکم باشد اما در این زمینه به هیچ نتیجه‌ای نخواهند رسید زیرا این روابط بزرگ‌تر از آن است که بتوان با تلاش آن‌ها به هم بخورد.»

معترضان خواستار آزادی احمد جیزاوی وکیل مصری بازداشت شده در عربستان بودند.

جیزاوی به اتهام حمل تعداد زیادی قرص روان‌گردان در جده بازداشت شده است.

……………………………………..

یک مقام ارشد امنیتی افغانستان:

«بازداشت یک خبرنگار ایرانی به جرم جاسوسی در کابل»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 7 که، یک مقام ارشد امنیتی دولت افغانستان اظهار داشت یک خبرنگار ایرانی که برای رسانه فارس، منسوب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فعالیت می‌کرده به اتهام ‌جاسوسی برای ایران بازداشت شده است.

به گزارش رادیو فردا، این مقام امنیتی افغانستان که از اعلام نامش خودداری کرده، افزود: «خبرنگار ایرانی یک سری اسناد محرمانه را به سفارت جمهوری اسلامی در کابل تحویل داده است.»

اما این مقام امنیتی به جزییات این مدارک اشاره‌ای نکرده است.

در همین حال رسانه فارس اعلام کرد که خبرنگار و سرپرست دفترش در کابل روز شنبه توسط اداره امنیت ملی افغانستان بازداشت شده است. بر پایه این گزارش، عبدالواحد حکیمی صبح شنبه به قصد تهیه گزارش در باره موزه کابل از محل کار خود خارج شده و به منزل بازنگشته است.

از محل نگه‌داری این خبرنگار خبری انتشار نیافته است.

……………………………………..

معاون دفتر رییس جمهوری اسلامی:

«عفو ملک‌زاده از سوی رهبر را تکذیب می‌کنم»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 7 مه، معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری اسلامی اظهارات دادستان تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی مبنی بر عفو مشاور محمود احمدی‌نژاد از سوی رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌اله خامنه‌ای را تکذیب کرده است.

به گزارش مهر، وی با ذکر این خبر اظهار داشت که محمدشریف ملک‌زاده را در مرحله قبل از دادگاه بی‌گناه تشخیص دادند و بدین ترتیب منع تعقیب وی صادر شده است بر این اساس کاربرد عفو برای وی معنا پیدا نمی‌کند.

محمد‌جعفر بهداد معاون سیاسی دفتر محمود احمدی‌نژاد در یادداشتی در روزنامه ایران آورده است‌: «محمد‌شریف ملک‌زاده از جمله افرادی بود که در مسیر اجرای پروژه برخورد با احمدی‌نژاد مورد برخورد  قرار گرفت‌، اما به رغم همه این تلاش‌ها افراد متقی و مستقل رسیدگی کننده به پرونده در مرحله قبل از دادگاه وی را بی‌گناه تشخیص دادند و بدین ترتیب منع تعقیب آقای ملک‌زاده صادر شد.»

وی هم‌چنین در ادامه افزود: «با این وصف ادعای برخی محافل رسانه‌ای مبنی بر عفو نام‌برده فقط نشانه بی‌اطلاعی نسبت به مسایل حقوقی است زیرا عفو صرفن پس از محکومیت معنا پیدا می‌کند حال آن‌که متهم این پرونده حکم محکومیتی نگرفته است و اصولن کیفرخواستی علیه او صادر نشده است.»

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران عصر یک‌شنبه در جمع خبرنگاران در مورد پرونده ملک‌زاده گفته بود: «پرونده وی در آستانه ارسال به دادگاه و صدور کیفرخواست بود که براساس ارسال نامه و گزارش‌هایی برای مقام معظم رهبری وی مورد رافت اسلامی و عفو مقام معظم رهبری قرار گرفت.»

……………………………………..

نخست‌وزیر با 4 سپتامبر موافق است،

«برگزاری انتخابات زودهنگام در اسراییل»

خبر / رادیو کوچه

نخست وزیر اسراییل، روز دوشنبه، 7 مه، تاریخ انتخابات زود‌هنگام پارلمان این کشور، کنیست، را 4 سپتامبر پیشنهاد کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، بنیامین نتانیاهو در سخنانی اظهار داشت که وی پیشنهاد خواهد تا این انتخابات در 4 سپتامبر برگزار شود.

نخست وزیر اسراییل عصر روز گذشته نیز دستور انحلال کابینه این دولت را به منظور برگزاری انتخابات زودهنگام صادر کرده بود.

نتانیاهو در روزهای اخیر دیدارهای متعددی را با مشاوران ارشد خود و هم‌چنین تحلیل‌گران سیاسی داشته و درباره برگزاری انتخابات زودهنگام گفت‌وگو کرده است. یکی از دلایل اصلی برگزاری آن تصمیم نتانیاهو برای انجام برخی اصلاحات در قانون اساسی اسراییل اعلام شده است.

این در حالی است که وزیر خارجه اسراییل با اقدام نتانیاهو برای برگزاری انتخابات زودهنگام مخالفت کرده است.

هم‌چنین شائول موفاز، رهبر جدید حزب کادیما که رقیب راست‌گرای لیکود محسوب می‌شود در سخنانی خواستار برگزاری این انتخابات در ماه اکتبر شده بود.

……………………………………..

کمیسیون تلفیق و تصویب اعتبار مجلس:

«حداکثر افزایش یارانه‌ها در ایران، 14 هزار تومان»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس مصوبه روز دوشنبه، 7 مه، کمیسیون تلفیق و تصویب اعتبار 66 هزار میلیارد تومانی هدف‌مندی در سال جاری در مجلس شورای اسلامی، افزایش ماهانه 28 هزار تومانی یارانه نقدی در فاز دوم منتفی شده و حداکثر افزایش یارانه 14 هزار تومان خواهد بود.

به گزارش فارس، کمیسیون تلفیق صبح امروز حداکثر درآمد هدف‌مندی یارانه‌ها را در سال جاری 66 هزار میلیارد تومان مصوب کرده است که 12 هزار میلیارد تومان نسبت به رقم 54 هزار میلیارد تومان سال گذشته افزایش دارد.

در کمیسیون تلفیق مقرر شد، از رقم 66 هزار میلیارد تومان، 48 هزار میلیارد تومان بابت پرداخت یارانه نقدی تعیین شود که افزایش 20 درصدی را نسبت به مرحله اول نشان می‌دهد. 18 هزار میلیارد تومان نیز بابت پرداخت یارانه به بخش‌های تولید، سلامت و بیمه بی‌کاری اختصاص یافته که البته سهم هر کدام از بخش‌ها در لایحه تفکیک نشده است.

این در حالی است که دولت جمهوری اسلامی پیش از اعلام کرده بود که هر ماه مبلغ 28 هزار تومان را به عنوان اضافه پرداخت یارانه‌ها در هر ماه برای هر شهروند ایرانی در نظر گرفته که مورد مخالفت مجلس شورای اسلامی شده و منجر به افزایش تنش میان دو دست‌‌گاه اجرایی و قانون‌گزاری شده است.

……………………………………..

مرکز ارتباطات اطلاعات رییس‌جمهوری اسلامی:

«بنزین لیتری دو هزار تومان نمی‌شود»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 7 مه، مرکز ارتباطات اطلاعات و تبلیغات دفتر رییس‌جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌ای، آن‌چه «اظهارات غیر‌واقعی درباره قیمت‌گذاری بنزین به قیمت لیتری دو هزار تومان» خوانده، را تکذیب کرده است.

اشاره اطلاعیه به سخنان علی لاریجانی رییس مجلس است که پیش‌تر اظهار داشته دولت برای تامین یارانه نقدی می‌خواهد بنزین را دو هزار تومان کند.

به گزارش پای‌گاه اطلاع‌رسانی دفتر رییس جمهوری اسلامی، در این اطلاعیه آمده است: «در پی انتشار اظهاراتی مبنی بر تصمیم دولت برای فروش بنزین به قیمت لیتری دو هزار تومان، مجدد یادآور می‌شود که این اظهارات کاملن عاری از حقیقت است. دولت هیچ‌گاه و در هیچ یک از برنامه‌های خود چنین ارقامی را در نظر نداشته و در تمام طرح‌های خود کلیه اطلاعات لازم را مستقیمن در اختیار مردم قرار داده و خواهد داد.»

این اطلاعیه در پایان تاکید کرده است: «از همگان انتظار داریم که با درک شرایط کشور از انتشار مطالب غیر واقعی که موجب نگرانی مردم و التهاب کاذب می‌گردد خودداری نمایند».

گفتنی است رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر افزایش گرانی که در پی‌گران شدن گاز و مواد سوختی به وجود خواهد آمد اشاره کرد مجلس بر روی این موضوع «حساس» است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,