Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
نوزدهم اردی‌بهشت- هشتم مه

«تقویم تاریخ نوزدهم اردی‌بهشت»

2012 May 08

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1886 میلادی- برخی منابع تاریخی از جمله نیویورک تایمز چنین روزی را روز ساخت نوشیدنی «کوکا‌کولا» توسط «جان پمبرتون» (John Stith Pemberton) دارو شناس آمریکایی عنوان کردند.

این نوشابه محصول شرکت آمریکایی کوکاکولا است و یکی از نمادهای فرهنگی کشور ایالات متحده آمریکا به شمار می‌رود.

پمبرتون این نوشیدنی را یک داروی مقوی برای بسیاری بیماری‌ها می‌دانست که محتوی کوکایین و هم‌چنین عصاره کافیین دانه کولا بود. البته بعدها کوکایین این نوشابه در سال ۱۹۰۵ از فرمول آن حذف شد.

1945 میلادی- جنگ جهانی دوم در قاره اروپا، به طور رسمی پایان یافت. این خبر را «هری ترومن» رییس جمهوری وقت آمریکا در رادیو و «وینستن چرچیل» نخست وزیر بریتانیا به طور رسمی اعلام کردند.

جنگ جهانی دوم یک جنگ فراگیر بین سال‌های 1939 تا 1945 بود که دو دسته از کشورهای مختلف به نام‌های متحدین و متفقین به وجود آمد.

جنگ در اروپا پس از خودکشی آدولف هیتلر و تسلیم آلمان نازی در روزی چون امروز پایان یافت، اما در آسیا و اقیانوس آرام تا بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی و در نهایت تسلیم ژاپن در سپتامبر، ادامه داشت. نتیجه نهایی جنگ جهانی دوم پیروزی متفقین بود.

1975 میلادی- «انریکه میگل ایگه‌سیاس پریسلر» (Enrique Miguel Iglesias Preysler) خواننده و ترانه سرای اسپانیایی در مادرید زاده شد. ایگلسیاس پسر خواننده‌ی معروف اسپانیایی «خولیو ایگلسیاس» است. در کودکی، به ایالات متحده نقل مکان کرد تا با پدر خود زندگی کند.

برخی از آهنگ‌های او جزو به‌ترین‌ها در رده‌ی جدول بیلبورد است و پرفروش‌ترین هنرمند موسیقی اسپانیولی‌زبان در جهان به شمار می‌رود. نخستین تک آهنگ او به نام «آیا می‌دونی؟» Do you know?)) در سال 2007 پخش شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1794 میلادی- «آنتوان لاوازیه» (Antoine Lavoisier) که به «پدر شیمی نوین» معروف است به حکم دادگاه انقلاب فرانسه با گیوتین گردن زده شد.

1864 میلادی- «صلیب سرخ» عنوان سازمانی بین‏المللی است که برای تسکین آلام بشری و حفظ و پیش‌رفت بهداشت عمومی، بر طبق موافقت‌نامه «ژنو» در سال 1864 و خاصه در نتیجه سعی شخصی به‌نام «ژان هانری دونان» سوییسی، تشکیل یافت. او در سال 1862 میلادی پیشنهاد کرد که خدمت به رنجوران و زخمی‏های  نظامی، فعالیتی بی‌طرف محسوب شود. این پیشنهاد با استقبال انجمن‏های امورخیریه مواجه شد و موافقت‌نامه کنفرانس بین‌المللی ژنو در سال 1864 برای بهبود وضع مجروحان نظامی تدوین شد. به پاس تلاش هانری دونان، روز هشتم مه به‌عنوان روز جهانی صلیب سرخ تعیین شد.

1902 میلادی- کوه آتش‌فشان «پله» فوران کرد و شهر «سنت پیر» (Saint-Pierre) و 28 هزار نفر از ساکنان آن در جزیره فرانسوی مارتینیک واقع در دریای کاراییب را نابود کرد. جزیره مارتینیک مانند سایر جزایر آنتیل کوچک منشا آتشفشانی دارد.

1306 خورشیدی‌- در چنین روزی قانون «کاپیتولاسیون» یعنی تسلیم و در اصطلاح قضایی به‌مفهوم قضاوت کنسولی که در دوره قاجار به‌عنوان امتیاز به اتباع پاره‌ای از دول اعطا شده بود، لغو شد. کاپیتولاسیون از دهه 1340 به‌صورت محدود در مورد پاره‌ای از اتباع آمریکا در ایران به‌رغم مخالفت‌ها و اعتراض‌های فراوان بار دیگر به‌اجرا درآمده بود.

1389 خورشیدی‌- سال‌روز اعدام «فرزاد کمانگر» فعال حقوق بشر، فعال محیط زیست، روزنامه‌نگار، و معلم کرد ایرانی است که به اتهام عضویت و هم‌کاری با «پژاک» به اعدام محکوم شد. او به پاس فعالیت‌هایش، به‌صورت افتخاری گزارش‌گر ویژه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز بود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی انگلیسی

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,