Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای هشتم مه ۲۰۱۲»

2012 May 08

تقی رحمانی:

«وضعیت جسمی نرگس محمدی نگران‌کننده است»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که در ایران در زندان به سر می‌برد، می‌گوید که همسرش در تماس تلفنی با خانواده‌اش از بازگشت بیماری عصبی و فلج عضلانی‌اش خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای رحمانی اظهار داشت که خانم محمدی در تماسی با خانه پس از گفت‌و‌گو با فرزندانش با مادر آقای رحمانی صحبت کرده و گفته است که شام‌گاه یک‌شنبه، 17 اردی‌بهشت، «چندین بار حالش بهم خورده و به زمین افتاده است و یک بار نیز سرش با زمین برخورد کرده است.»

به گفته آقای رحمانی خانم محمدی که برای اجرای حکمش از حدود دو هفته پیش در زندان به سر می‌برد، مجدد تحت بازجویی قرار گرفته است.

آقای رحمانی که اکنون در خارج از ایران به سر می‌برد، گفت که خانم محمدی را برای زیر فشار قرار دادن او دوباره بازجویی کرده‌اند که به گفته او مصداق «گروگان‌گیری» است.

آقای رحمانی گفت که همسرش در جریان بازداشتش در سال ۱۳۸۹ دچار شوک عصبی شده بود که ماه‌ها طول کشید که مداوا شود و حالا به گفته او با بازداشت و بازجویی مجدد او، دوباره دچار این بیماری شده است.

دادگاه انقلاب، خانم محمدی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» و «اجماع و تبانی علیه امنیت ملی» در دادگاه تجدید نظر به ۶ سال زندان محکوم کرد.

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و رییس هیت اجرایی شورای ملی صلح که به گفته اطرافیانش «وضعیت جسمی نگران‌کننده‌ای» دارد، روز شنبه، دوم اردی‌بهشت، توسط ماموران امنیتی در خانه پدری‌اش در زنجان بازداشت شد و به زندان اوین در تهران منتقل شد.

خانم محمدی در دادگاه بدوی به یازده سال زندان محکوم شده بود.

……………………………………..

پس از گذشت چندین روز،

«اعتراض به حذف نام خلیج فارس در نقشه گوگل»

خبر / رادیو کوچه

پس از گذشت چند روز از حذف نام خلیج فارس از نقشه‌های موتور جست‌وجوگر گوگل و  اعتراضات صورت گرفته از سوی برخی شهروندان ایران و مقام‌های جمهوری اسلامی، شورای ملی ایرانیان آمریکا، از گوگل خواسته تا در نقشه های خود دوباره از نام خلیج فارس استفاده کند.

تریتا پارسی، مدیر نیاک می‌گوید که گوگل با حذف نام خلیج فارس، از یک جنجال سیاسی فاصله نگرفته، بلکه خود چنین چیزی را درست کرده است.

سرویس نقشه های گوگل، به تازگی نام خلیج فارس را از آن مکان جغرافیایی برداشته است.

گوگل دلیل این کار را کم کردن مشکلاتی عنوان کرده است که بین ساکنان دو سوی خلیج فارس بر سر نام این آب‌راه وجود دارد.

این در حالی است که مناقشه بر سر نام خلیج فارس از چند دهه پیش آغاز شده که برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از آن با نام مجعول خلیج عربی استفاده می‌کنند.

……………………………………..

با ادامه درگیری‌ها و اعتراضات،

«تناقض در میزان حضور مردم در انتخابات سوریه»

خبر / رادیو کوچه

حکومت سوریه روز دوشنبه، 7 مه، اولین انتخابات پارلمانی را بعد از صدور قانون جدید تشکیل احزاب برگزار کرد. بر اساس این طرح پارلمان سوریه از تک حزبی به چند حزبی تبدیل خواهد شد. به گفته رییس جمهوری سوریه این عمل گامی به سوی اصلاحات است.

این انتخابات در شرایطی برگزار شد که عملیات نظامی نیروهای ارتش سوریه هم‌چنان ادامه دارد و مخالفان اعلام کرده‌اند این روند که با گلوله باران مناطق مختلف هم‌راه است بیان‌گر عدم جدی بودن نظام برای حل مسالمت‌آمیز بحران است.

مخالفان این انتخابات را «اقدامی مضحک» به هدف ادامه حکومت بشار اسد، رییس جمهوری این کشور توصیف کردند.

گروه‌های مختلف مخالف نظام خواستار تحریم انتخابات و آغاز اعتصاب علیه حکومت شده بودند. این در حالی است که آمار متناقضی از حضور مردم در انتخابات حکایت دارد.

شبکه تلویزیونی سوریه، از حضور حداکثری مردم در این انتخابات گزارش داده در صورتی که مخالفان می‌گویند به دلیل عدم پای‌بندی دولت به تعهداتش تاکنون، بیشتر مردم که مخالفان بشار اسد را تشکیل می‌دهند از حضور در این انتخابات خودداری کردند.

در همین حال کمیته محلی انقلاب سوریه اعلام کرد بر اثر انفجار شدیدی که شهرک التل در حاشیه دمشق را به لرزه در آورد چند نفر از جمله چند کودک زخمی شدند.

در منطقه ‌الحراک ‌در درعا نیز درگیری شدیدی با اسلحه سنگین بین مخالفان و نیروهای دولتی به وقوع پیوست.

کمیته مردمی انقلاب سوریه همچنین اعلام کرده است منطقه ‌جبل الزاویه‌ در ادلب به شکل پراکنده شاهد گلوله باران سنگین توسط نیروهای امنیتی بود.

در حلب نیز نیروهای امنیتی به سمت شرکت کنندگان در یک تظاهرات خیابانی آتش گشودند و چند تن از آنان را زخمی کردند.

……………………………………..

با موافقت نخست وزیر اسراییل و حزب کادیما،

«تشکیل یک دولت ائتلافی در اسراییل»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های اسراییلی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور، روز سه‌شنبه، 8 مه، برای تشکیل یک دولت ائتلافی با حزب اپوزیسیون کادیما به توافق رسیده است.

به گزارش هاآترص، این توافق به معنای آن است که بر خلاف آن‌چه بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه، اعلام کرده بود، انتخابات زود هنگام در اسراییل برگزار نمی‌شود.

بر این اساس انتظار می‌رود شائول موفاز رهبر حزب کادیما به مقام معاونت نخست وزیری اسراییل برسد.

نتانیاهو، روز دوشنبه، 7 مه، تاریخ انتخابات زود‌هنگام پارلمان این کشور، کنیست، را 4 سپتامبر پیشنهاد کرده بود.

……………………………………..

در دادگاه انقلاب تبریز برگزار شد،

«برگزاری دادگاه شیخی، ‌فعال مدنی آذربایجان‌»

خبر / رادیو کوچه

روز‌ دوشنبه، 7 مه، بهنام شیخی‌، فعال مدنی آذربایجان‌، در شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز و به ریاست رحیم حملبر‌، به اتهامات تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور‌، محاکمه شده است.

بر اساس گزارش رسیده به رادیو کوچه، بهنام شیخی‌، که به قید وثیقه‌ی 50 ‌میلیون تومانی در آبان ماه سال گذشته از زندان تبریز آزاد شده بود، روز ‌دوشنبه‌ 14 فروردین 1391‌، که جهت تحویل مدارک و وسایل شخصی‌اش به اداره اطلاعات تبریز مراجعه کرده بود‌ به هنگام بازگشت‌، به دلایل نامعلومی در پلیس راه شهر نمین توسط نیروهای امنیتی اطلاعات تبریز بازداشت و به اداره اطلاعات اردبیل منتقل شد.

پیش‌تر‌، این فعال مدنی آذربایجان‌، در شعبه‌‌ی بیست و شش دادگاه انقلاب تهران  و به ریاست قاضی پیرعباسی‌ به اتهام عضویت در گروه غیر‌قانونی، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام به 5 سال حبس تعلیقی‌، محکوم شده بود.

‌دادگاه راس ساعت ده‌و‌نیم تشکیل  و مهدی جعفر زاده‌، از بهنام شیخی در برابر اتهامات وارده دفاع کرده است.

……………………………………..

سازمان مبارزه با تروریسم:

«خنثا شدن یک عملیات انتحاری علیه آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 8 مه، آمریکا اعلام کرد یک عملیات انتحاری را که قرار بود توسط اعضای القاعده در یک هواپیمای تجاری به وقوع بپیوندد توسط ماموران مبارزه با تروریسم خنثا کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یکی از مسوولان سازمان مبارزه با تروریسم در آمریکا اعلام کرد شاخه یمن القاعده قصد داشت این عملیات را از طریق جاسازی بمب در لباس زیر انجام دهد.

مقام آمریکایی به جزییات بیش‌تری در مورد هواپیمای تجاری که هدف القاعده بوده و هم‌چنین مقصد آن اشاره نکرد.

وی اما گفت: «هیچ خطری هواپیماهای تجاری ما و هم‌چنین هم‌وطنان را تهدید نمی‌کند.»

القاعده پیش از این نیز تلاش کرده بود هواپیماهای عازم آمریکا را هدف قرار دهد.

در دسامبر 2009 عمر فاروق عبدالمطلب تبعه نیجریه تلاش کرده بود هم‌زمان با تحویل سال جدید میلادی از طریق بمب‌گذاری در لباس زیر یک هواپیمای مسافربری را که از آمستردام عازم دیتروت بود منفجر کند.

مقام آمریکایی تاکید کرده است روشی که القاعده این بار برای عملیات خنثا شده به کار گرفت با روشی که در سال 2009 انجام داد شبیه است.

او افزود: «بمب کارگذاشته شده جامد نیست و این بیان‌گر این است که القاعده تاکتیک‌های خود را تغییر داده است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,