Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
مطبوعات ایران، ‌چهار‌شنبه 20 اردی‌بهشت 91

«هند با تحریم نفتی ایران مخالفت کرد»

2012 May 09

رادیو کوچه

مهم‌ترین عنوان‌های مطبوعات امروز ایران:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خراسان

1) رادیو فرانسه‌: اتحادیه اروپا خواستار توقف غنی‌سازی درایران تا قبل از مذاکرات بغداد شد

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1391&month=2&day=20&id=4919

حدود دو هفته مانده به آغاز مذاکرات ایران و ۱+۵ در بغداد، اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ایران باید قبل از آغاز دور دوم مذاکرات در بغداد غنی‌سازی در همه تاسیسات خود را متوقف کند». در همین حال رامین مهمانپرست درخواست‌ها از سوی اتحادیه اروپا و برخی اعضای ۱+۵ برای توقف غنی‌سازی را تلاش برای سایه انداختن بر اصل مذاکرات ارزیابی کرد.

رادیو فرانسه گزارش داد: اتحادیه اروپا، در یک اقدام جمعی جدید علیه برنامه هسته‌ای ایران، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ایران باید برنامه‌های ‌غنی‌سازی اورانیوم خود را متوقف کرده و به مفاد چهار قطع‌نامه شورای امنیت تمکین کند.

2) سخن‌گوی وزارت خارجه: به استقرار مجدد منافقین در کشورهای همسایه به شدت واکنش نشان می‌دهیم

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1391&month=2&day=20&id=4918

پس از اعلام خبرهایی درباره حضور گروهک تروریستی منافقین در خاک جمهوری آذربایجان باز هم سخن‌گوی دست‌گاه دیپلماسی نسبت به این خبر واکنش نشان داد و خطاب به کشورهای همسایه اعلام کرد: «انتظار داریم کشورهای همسایه متوجه این حساسیت باشند و با اقدام خود کاری نکنند که روابط خوب ایران با آن‌ها دچار خدشه شود.»

ابتکار

1) عقب‌نشینی مجلس از استیضاح رییس ‌جمهوری

http://www.ebtekarnews.com/Ebtekar/Article.aspx?AID=21616#98098

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز پارلمان، مطرح شدن استیضاح رییس‌ جمهوری پس از ارسال 6 سوال به قوه قضائیه در طرح «سوال از رییس ‌جمهوری» را از طرح اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس حذف کردند. این موضوع که از سوی شورای نگهبان مورد اشکال واقع شده بود، روز گذشته در صحن علنی مجلس مطرح شده و نمایندگان مجلس هشتم تبصره دوم ماده 197 آیین‌نامه داخلی مجلس را حذف کردند تا نظر شورای نگهبان در این باره تامین شود.

2) واکنش شورای نگهبان به نامه احمدی‌نژاد

http://www.ebtekarnews.com/Ebtekar/Article.aspx?AID=21616#98097

نامه دو روز پیش رییس‌ جمهوری به آیت‌اله سیدمحمود هاشمی شاهرودی، رییس هیت حل اختلاف منصوب مقام معظم رهبری درباره مصوبه مجلس برای نظارت بر نمایندگان که به گفته برخی از تحلیل‌گران وظایف شورای نگهبان را نشانه رفته‌است، واکنش سخن‌گوی این نهاد نظارتی را به دنبال داشت.

این نامه البته بلافاصله از سوی برخی از فعالان سیاسی، نمایندگان مجلس و حقوق‌دانان مورد توجه قرار گرفت و در مواردی سبب ابراز واکنش‌های تندی نیز شد. احمدی توکلی گفت که احمدی‌نژاد پا را از اختیارات ریاست جمهوری فراتر گذاشته‌ است. برخی حقوق دانان نیز درباره اشکالات قانونی این اقدام سخن گفتند.

کیهان

1) پس از چین‌، کره جنوبی و ژاپن هند هم با تحریم نفتی ایران مخالفت کرد

http://www.kayhannews.ir/910220/2.htm#other201

پس از چین، کره جنوبی، ژاپن و مستثنی شدن 11 کشور اروپایی از اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران، مقامات دهلی‌نو نیز در جریان سفر وزیر خارجه آمریکا به این کشور مخالفت صریح خود را با تحریم نفت ایران اعلام کردند.

2) قیمت لبنیات با اختصاص یارانه دولت کاهش می‌یابد

http://www.kayhannews.ir/910220/4.htm#other407

دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی از اختصاص یارانه 140 تومانی برای هر کیلو شیر خام خبر داد. رضا باکری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای کاهش قیمت لبنیات گفت: «هر کیلو شیر خام که طبق مصوبه اسفندماه باید کیلویی 650 تومان از سوی دام‌داران در کارخانه‌های لبنی فروخته شود اکنون با در نظر گرفتن 140 تومان یارانه کیلویی 790 تومان تامین می‌شود.

دنیای اقتصاد

1) ایران در قبال فروش نفت خود به چین یوآن دریافت می‌کند

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=300340

منابع آگاه چینی اعلام کردند بر اساس توافق تهران و پکن بخشی از پول نفت صادراتی ایران به چین به یوآن پرداخت می‌شود و یوآن دریافتی صرف خرید کالاها و خدمات از چین می‌شود.

2) جلالی: رقابت برای ریاست مجلس، لشگرکشی نمی‌خواهد

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=300372

کاظم جلالی در حاشیه جلسه دیروز مجلس با تاکید بر این‌که بحث‌ها بر سر ریاست و هیت‌رییسه مجلس است، گفت: «صرفن رقابت بین دو چهره یعنی آقایان لاریجانی و حدادعادل است که هر دو عزیزند.» وی با بیان این‌که نباید موضوع ریاست مجلس را اعتقادی کرد، گفت: «قرار است رییس مجلس انتخاب کنیم، نه جنگ صفین است و نه قرار است اتفاق ویژه‌ای بیفتد، بخشی از سرمایه‌های کشور همین چهره‌ها هستند و نباید هیچ کدام را تخریب کرد، رقابت برای ریاست مجلس هم نیازی به این همه لشگرکشی و نزاع ندارد. من آخرت خود را نه به پای دنیای حداد می‌فروشم و نه به پای دنیای لاریجانی». بر اساس این گزارش، جلسه دوشنبه فراکسیون رهروان ولایت با هدف حمایت از ریاست علی لاریجانی بر مجلس نهم برگزار شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,