Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
بیستم اردی‌بهشت- نهم مه

«تقویم تاریخ بیستم اردی‌بهشت»

2012 May 09

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1502 میلادی- «کریستف کلمب»، دریانورد ایتالیایی، آخرین سفر دریایی خود را از کادیس (Cadiz) در اسپانیا به سمت نیم‌کره‌ی غربی، برای یافتن راهی به آسیا آغاز کرد. گفته شده او و پسر کوچک‌ترش فردیناند برای یافتن راه عبوری به سوی غرب سراسر کرانه‌های آمریکای مرکزی را جست‌وجو کردند ولی حادثه‌ی تصادف با یک کشتی بازرگانی بومی مانع ادامه‌ی سفر آن‌ها شد‌. کلمب به ناچار یک سال را در جاماییکا گذراند و سرانجام 1504 میلادی توانست به اسپانیا بازگردد.

1874 میلادی- «هاوارد کارتر» (Howard Carter) باستان‌شناس و مصرشناس مشهور بریتانیایی زاده شد. وی کاشف مقبره‌ی «توتانخ‌آمون» (Tutankhamen) پادشاه مصر بود.

او در نوجوانی مطالعه‌ی خود را درباره‌ی نقش‌های مصری شروع کرد، در موسسه اکتشافات مصر مشغول به کار شد و به نسخه‌برداری نقش‌های موجود بر روی اشیا کشف شده در آرام‌گاه‌ها و بازسازی آن‌ها پرداخت و آن‌ها را کلکسیونرهای ثروت‌مند فروخت. با لرد ژرژ کارناروون آشنا شد. این فرد مدت دو سال بود که به طور شخصی در دره پادشاهان حفاری می‌کرد. قرارداد کارتر با او منجر به کشف مقبره‌ی فرعون مصر شد.

1918 میلادی- «مایک والاس» (Mike Wallace) روزنامه‌نگار‌، تهیه‌کننده و مجری آمریکایی نیز در روزی چون امروز متولد شد. وی حدود چهل سال برای مجله تلویزیونی شبکه «سی.بی.اس.» گزارش تهیه کرده است. والاس در 21 سالگی از دانش‌گاه میشیگان فارغ‌التحصیل شد و به کار نوشتن و گزارش‌گری پرداخت.

مجری و تهیه‌کننده یکی از مشهورترین و پر‌بیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی آمریکا به نام «شصت دقیقه» بود که در آن با چهره‌های برجسته عرصه سیاست‌، فرهنگ و ورزش گفت‌وگو انجام داد.

مایک والاس به ایران نیز سفر کرد و در میان گفت‌وگوهای جنجالی و معروفش، مصاحبه با محمد‌رضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران‌، آیت‌اله خمینی و محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی است.

او در  آوریل سال 2012 درگذشت.

1926 میلادی- گفته شده «فلوید بنت» (Floyd Bennett) هوانورد آمریکایی و «ریچارد برد»  (Richard E. Byrd)  در سفرهای اکتشافی به قطب شمال رسیدند. آن‌ها پرواز خود را با یک هواپیمای فوکر سه موتوره آغاز کردند. در آمریکا از بنت و برد با عنوان قهرمان استقبال شد و بنت مدال افتخاری را دریافت کرد. گرچه برخی معتقدند آن‌ها نتوانسته بودند به قطب شمال برسند و تنها راه را گم کرده بودند.

البته پیش‌تر نیز کاوش‌گر آمریکایی «رابرت پیری» (Robert E. Peary) در سال 1909 مدعی شده بود که با سورتمه، موفق به رسیدن به قطب شمال شده ‌است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1977 میلادی‌- سال‌روز درگذشت «جیمز جونز» (James Jones) ‏نویسنده آمریکایی است. آثار او مربوط به دوره جنگ جهانی دوم و تاثیر آن بر جامعه آمریکا است. از جمله آثار وی می‌توان به «از این‌جا تا ابدیت»، «برخی دوان دوان آمدند»، «خط نازک سرخ» و… اشاره کرد.

1805 میلادی‌- سال‌روز درگذشت «فردریک شیلر» مورخ، فیلسوف، نویسنده، نمایش‌نامه‌نگار و شاعر آلمانی است. شیلر تاریخ جنگ‌های سی‌ساله اروپا را که پر از پند و اندرز است در نوامبر 1793 منتشر کرد، کتابی‌که گفته شده است کمک بسیار به اتحاد فعلی اروپاییان کرده است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی انگلیسی

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,