Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
در پی انتشار یک مطلب در یک نشریه،

«درگیری میان معترضان اسلام‌گرا و پلیس در اربیل عراق»

2012 May 09

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های رسیده به رادیو کوچه، روز چهارشنبه، 9 مه، در چندین نقطه شهر اربیل کردستان عراق تجمعاتی از سوی اسلام‌گرایان و در اعتراض به آن‌چه «اهانت به مقدسات» عنوان می‌کنند برگزار شده است.

بر اساس این گزارش، درگیری‌هایی نیز بین پلیس و معترضان صورت گرفته است و در این میان تعدادی از نیروهای پلیس و نیز معترضان مجروح شده‌اند. به‌علاوه، معترضان به چندین مکان از جمله پارلمان کردستان، دفتر کانال ماهواره‌ای زاگرس و نیز شماری از مکان‌های عمومی و تفریحی شهر تعرض کرده‌اند.

دلیل این اعتراضات چاپ مطلبی از سوی یک نویسنده کرد با نام «هلمت گوران» و در نشریه «چرپه» کردستان عراق بوده است. این مطلب که تحت عنوان «من و خدا» بود و چند ماه پیش منتشر شده بود، اعتراض اسلام‌گرایان را در پی داشت. هر چند این نشریه بعد از مدتی توقیف شد و سردبیرش «هیمن آری» هم اکنون در بازداشت به سر می‌برد اما با این وجود اعتراض اسلام‌گرایان هم‌چنان ادامه داشته است.

گفته می‌شود پیش‌تر نیز نویسنده این مطلب در سایت یوتیوب ویدیویی را منتشر کرده بود و در آن سوره انقال قرآن را سوزانده بود. بعد از این اقدام برخی از اسلام‌گرایان تندرو از جمله «ملا کریکار» برای «هلمت گوران» فتوای مرگ صادر کردند. ملا کریکار که مقیم نروژ است، بعد از انتشار این فتوا از سوی دست‌گاه قضایی نروژ محکوم و زندانی شد.

بر اساس این گزارش‌ها وضعیت در شهر اربیل ناآرام است و پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,