Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
کوفی عنان:

«احتمال بروز جنگ داخلی در سوریه»

2012 May 09

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 8 مه، کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای بحران سوریه، در یک سخن‌رانی هشدار داد که سوریه در آستانه یک جنگ داخلی است و جهان نباید اجازه این جنگ را بدهد.

به گزارش الجزیره، او هم‌چنین طرح صلح خود را آخرین فرصت برای جلوگیری از جنگ داخلی در سوریه دانست و گفت: «شاید روزی برسد که جهان ناچار شود راه دیگری به جز طرح صلح در سوریه پیش گیرد.»

کوفی عنان طرحی شش‌بندی برای حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه ارایه داده است. این طرح را که آتش‌بس میان دولت و معترضان، نخستین بند آن است، از سوی دو طرف نزاع مورد پذیرش واقع شده است. با وجود اعلام برقراری آتش‌بس اما هم‌چنان درگیری‌هایی در شهرهای مختلف این کشور گزارش می‌شود.

کوفی عنان که سه‌شنبه از مقر خود در ژنو در حال ارایه گزارش به شورای امنیت سازمان ملل متحد از راه ویدئو کنفرانس بود هشدار داد که ماموریتش «فرصتی بدون ضرب الاجل نیست.»

عنان پس از آن در کنفرانسی خبری تاکید کرد که طرح صلحش آخرین فرصت باقی مانده برای ثبات در سوریه است. او هم‌چنین نسبت به درگرفتن جنگ داخلی فراگیر در این کشور، ابراز نگرانی کرد. او تاکید کرد: «باید کشتار را در سوریه متوقف کنیم.»

از سویی دیگر علارغم برگزاری انتخابات پارلمانی در سوریه، غرب از این انتخابات که در سایه ادامه عملیات نظامی نیروهای دولتی برگزار شد، انتقاد کرده و آن را «مضحک» توصیف کردند.

در تحولی دیگر، جاکوب کیلینبرگر‌، رییس سازمان جهانی صلیب سرخ گفت، ابعاد جنگ در سوریه به اندازه‌ای ‌است که در بعضی مناطق می‌توان آن را «جنگ داخلی» دانست.

 بیشتر بخوانید:

«تناقض در میزان حضور مردم در انتخابات سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,