Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
فیلمی ترسناک و فانتزی،

«مرده‌ها شب‌ها می‌میرند»

2012 May 09

علا

نشریه هفت

ادگار آلن پو:«آیا هر چه می‌بینیم یک رویا درون رویایی دیگر نیست؟»

فیلمی که این بار پیشنهاد می‌کنم «مرده شب» (Dead of night) نام دارد ، یکی از تاثیر‌گذارترین فیلم‌های ترسناک و فانتزی تاریخ سینما که شاید کم‌تر مورد توجه فیلم دوستان قرار گرفته است .فیلم در سال ۱۹۴۵ در بریتانیا ساخته شده. مرده ی شب یک آنتولوژی است بدین معنا که فیلم ازچند اثر کوتاه‌ تشکیل شده که هر بخش توسط یک کارگردان ساخته شده است. چهار کارگردان در تولید این فیلم نقش داشته‌اند، «آلبرتو‌کاوالکانتی» (Alberto Cavalcanti)،‌»چارلز کرایتون»  (Charles Crichton)، بازیل داردن (Basil Dearden) و «رابرت همر» (Robert Hamer).

داستان فیلم از جایی شروع می‌شود که «والتر کرگ» (Walter Craig) معمار، برای شرکت در یک مهمانی به روستایی خارج از شهر دعوت می‌شود. معمار به محض دیدن خانه متوجه می‌شود که همه چیز و تمام مهمان‌ها را پیش‌تر بارها در یک رویای تکرار شونده دیده است. او تمام افراد را بدون این‌که در گذشته دیده باشد به صورت گنگی به جا می‌آورد و حتا حوادثی را پیش‌بینی می‌کند، این قضیه توجه مهمان‌ها را جلب می‌کند و باعث می‌شود که هر کدام از آن‌ها یک روی‌داد فرا‌طبیعی، عجیب و یا ترسناکی را که قبل برای‌شان اتفاق افتاده است روایت کنند.

در بین مهمان‌ها یک روان‌شناس حاضر است که به گفته خودش به این قضایا اعتقادی نداردو در طول فیلم سعی می‌کند ماجراهای غیر عادی را به صورت عقلی و علمی توضیح دهد. خاطرات مهمان‌ها گستره‌ی جالبی از روی‌داد‌های غیر طبیعی از جمله رویا‌های صادقه (خواب‌هایی در مورد آینده)، ملاقات با ارواح، تسخیر شدن روح انسان‌ها و… را در بر می‌گیردهمان‌طور که گفته شد این فیلم توسط چند کارگردان ساخته شده و بنابراین داستان‌ها فضاهای مختلفی دارند، داستان گوتیکی در مورد روح پسر بچه‌ای که توسط خواهرش به قتل رسیده، داستان شوهری که کم‌کم دیوانه می‌شود به سبک کارهای ادگار آلن پو (Edgar Alan Poe)، یک اپیزود کمدی در مورد ارواح و چند اپیزود دیگر که هر کدام حال و هوای خود را دارند.

Dead-of-Night

 سبک داستان گویی این فیلم و داستان‌هایی در مورد امور خارق‌العاده در دهه ۳۰ و ۴۰ میلادی از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است.به صورت کلی مساله تقابل عقل و امور فرا‌طبیعی و همین‌طور رویاها و رابطه رویا و واقعیت از موضوع‌های محبوب آن سال‌ها است. «فیلم زن در پنجره» The Woman in  The Windowاثر «فریتز لانگ» (Fritz Lang)  یک سال قبل از این فیلم و فیلم  زندگی شگفت انگیز است (It`s a Wonderful Life) اثر  «فرانک کاپرا»   (Frank Capra) سال بعد از این فیلم هر دو با مضمونی مشابه ساخته شده اند و هر دو از فیلم‌های مهم تاریخ سینما هستند. اما فیلم «مرده شب» از نظر تاثیر در آینده فیلم‌ها و سریال‌های ترسناک و فانتزی بی‌نظیر است. به خصوص اپیزود بسیار عالی مرد «عروسک گردانی»  (Ventriloquist)که معلوم نیست آیا دچار جنون است یا عروسکش در واقع یک موجود زنده و شرور است که مرد را آزار می‌دهد.

همین اپیزود کوتاه بعد‌ها منبع الهامی بود برای تعداد بسیار زیادی از فیلم‌های ترسناک که در آن‌ها یک عروسک در نقش قاتل و موجود شرور ظاهر می‌شود، مثل مجموعه آثار ترسناک با محوریت «چاکی» (Chucky) عروسک قاتلو اثر بازی فوق العاده «مایکل ردگریو»  (Michael Redgrave)در همین اپیزود در نقش انسان تحت‌آزار یا بیمار روانی دو شخصیتی را می‌توان در بازی «‌آنتونی پرکینز» ((AnthonyPerkins)  در فیلم «روانی» (Psycho) هیچکاک دید.

خط این فیلم بعدها توسط سریال‌هایی مانند«منطقه گرگ و میش» (Twilight Zone)  و یا «آلفرد هیچکاک» تقدیم می‌کند. (Alfred Hitchcock Presents)ادامه داده شد و تا به امروز هم شاهد فیلم‌ها و سریال‌هایی هستیم که مستقیم یا غیر‌مستقیم از سبک و داستان‌های این فیلم تاثیر گرفته‌اند. فیلمی که شبیه به بسیاری از فیلم‌های هم دوره خودش در جدال علم و فراطبیعت به نوعی جانب فراطبیعت را می‌گیرد و در همین فیلم دکتر روان‌شناس در طول فیلم مرتب تنها‌تر و بی‌استدلال‌تر می‌شود و در نهایت به شکل خاصی تنبیه می‌شود. پیشنهاد می‌کنم دیدن این فیلم را دوست داران ژانر وحشت و داستان‌های فانتزی از دست ندهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment


  1. رضا پرچی زاده
    1

    ممنون از اشاره شما. این فیلم را ندیده بودم، و با توضیحات شما متوجه شدم از آن فیلمهایی است که من به شدت به آنها علاقه دارم. هورور آنتولوژی در سالهای دهه شصت و هفتاد به ژانر مورد علاقه کمپانی همر انگلیس تبدیل شد، و چند کار خوب هم از آن میان درآمد. به خصوص توصیه می کنم «از ورای قبر» را ببینید که یکی از بهترین نمونه های این ژانر است و کلی هنرپیشه انگلیسی نازنین هم دارد که اکثرشان به رحمت ایزدی رفته اند.
    http://en.wikipedia.org/wiki/From_Beyond_the_Grave