Saturday, 18 July 2015
02 December 2023
گزارش ادبی

«ناشران، پشت درهای بسته نمایش‌گاه»

2012 May 09

 سایه کوثری/ رادیو کوچه

تعداد ناشران محروم از شرکت در نمایش‌گاه بین‌المللی کتاب تهران روزبه‌روز بیش‌تر می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با این‌که بهمن دری معاون فرهنگی وزارت ارشاد در مصاحبه خبری پیش از بازگشایی نمایش‌گاه کتاب تهران اعلام کرد که با هیچ ناشری مشکل ندارد و تنها نشر «چشمه» از حضور در نمایش‌گاه محروم است اما تعداد ناشرانی که اجازه حضور در نمایش‌گاه کتاب را نیافتند بیش از این‌هاست.

بر اساس خبرهای منتشر شده نشر «آهنگ دیگر»، نشر «امید فردا» و «کویر» و چند ناشر دیگر نیز از جمله ناشران محروم ‌شده هستند.

داوود علی‌بابابی، مدیر نشر امید فردا با انتشار بیانیه‌ای نوشته است: «رییس بیست‌و‌پنجمین نمایش‌گاه بین‌المللی کتاب تهران ادعا نموده است که هیچ ناشری که شرایط شرکت در نمایش‌گاه را داشته است، ‌از حضور در نمایش‌گاه محروم نگردیده است و حتا از ناشرانی که تخلف داشته‌اند، ما چشم‌پوشی کرده و از حضور آنان ممانعت به عمل نیاورده‌ایم. پس چرا انتشارات امید فردا با 12 سال سابقه فعالیت از حضور در نمایش‌گاه منع شده است؟ از ریاست محترم نمایش‌گاه خواهش‌مندم در این مورد توضیح داده و علت آن را بیان نماید تا ما نیز مطلع شویم. ضمنن در دوران نمایش‌گاه به علت عدم حضور انتشارات امید فردا، فروش با تخفیف ویژه در دفتر انتشارات صورت می‌گیرد.»

در هفته اول اردی‌بهشت ماه قائم‌مقام نمایش‌گاه کتاب با تایید ممنوعیت حضور نشر چشمه در نمایش‌گاه، این موضوع را خارج از تصمیم‌گیری معاونت فرهنگی وزارت ارشاد اعلام کرد.

داریوش رضوانی، قائم‌مقام و معاون اجرایی بیست‌وپنجمین نمایش‌گاه بین‌المللی کتاب تهران درباره‌ ممنوعیت حضور این ناشر تعلیقی در نمایش‌گاه کتاب که البته پیش‌تر اعلام شده بود می‌تواند در نمایش‌گاه حضور داشته باشد، توضیح داد: «معاونت فرهنگی اعلام کرده بود ناشرانی که مسایل و مشکلاتی داشته‌اند، می‌توانند با توجه به پی‌گیری اتحادیه‌ ناشران در نمایش‌گاه حضور داشته باشند؛ اما این در حالی است که دست‌گاه قضایی و نهادهای ذی‌ربط منعی را برای حضور ناشری اعلام نکنند.»

او با بیان این‌که ما زمینه را برای حضور ناشران در نمایش‌گاه کتاب فراهم کرده‌ایم، تاکید کرد: «ما برای حضور برخی از ناشران استعلام می‌کنیم و اگر جواب منفی باشد یا دست‌گاه قضایی به ما چیزی اعلام کند، حضور آن ناشر منتفی خواهد بود.»

 قائم‌مقام نمایش‌گاه کتاب تهران با تاکید بر رویکرد تعاملی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، گفت: «ما از قبل، این رویکرد را به اتحادیه‌ ناشران اعلام کرده‌ایم؛ اما تنها نشری که به ما اعلام شده نمی‌تواند در نمایش‌گاه حضور داشته باشد، نشر چشمه است.»

این درحالی‌ست که  فاطمه انتظارمهدی، مدیر انتشارات کویر نیز گفته است: «به اطلاع می‌رساند، برای دومین سال متوالی، پس از 23سال فعالیت انتشارات کویر، مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از شرکت این انتشارات در بیست‌و‌پنجمین نمایش‌گاه بین‌المللی کتاب تهران جلوگیری کردند. متاسفانه هیچ مقام مسوولی در معاونت فرهنگی آن وزارتخانه پاسخ‌گوی این اقدام بی‌دلیل نیست.» براساس خبرهای منتشرشده وزارت ارشاد در حالی از حضور این ناشران ممانعت به عمل آورده که این ناشران، ناشران منتقد بوده‌اند و برخلاف گفته معاون فرهنگی که ناشران می‌توانند حرف بزنند، از حضور در نمایش‌گاه محروم شده‌اند.

هفته گذشته نیز نامه بیش از 160 نفر در اعتراض به عدم حضور نشر چشمه در نمایش‌گاه منتشر شد.

از سویی وزیر ارشاد گفته است: «تنها یک ناشر که تخلفاتی داشته و پرونده‌اش در دست بررسی است، از حضور در نمایش‌گاه کتاب تهران محروم شده است.»

به گفته محمد حسینی بیش از 4000 ناشر در نمایش‌گاه حضور دارند که حدود 2500 ناشر آن، داخلی هستند. با این حال تقاضا برای حضور بیش از این است و لذا به ناچار محدودیت‌هایی قایل شدیم.

وی ادامه داد: «یک مورد بیش‌تر نبوده که ناشر مربوطه تخلفاتی داشته که پرونده آن در حال رسیدگی است. امیدواریم این مشکل هم در آینده بررسی و برطرف شود. ما خواهان فعالیت همه ناشران هستیم، ولی آن‌ها هم مثل بقیه اقشار باید یک سری ضوابط و مقررات را رعایت کنند.»

این در حالی‌ست که به این جمع انتشارات آهنگ دیگر هم در روزهای نزدیک به آغاز نمایش‌گاه کتاب افزوده شد.

مدیر انتشارات آهنگ دیگر در این مورد گفته است که این موسسه، تخلف فرهنگی و پرونده قضایی ندارد، ولی با این حال به ما گفته می‌شود که صلاحیت حضور در نمایش‌گاه را ندارید. حالا یک نفر به ما بگوید این‌که صلاحیت نداریم، یعنی چه؟

حافظ موسوی، مدیر انتشارات آهنگ دیگر، درباره توضیحات مدیر کمیته‌ اطلاع‌رسانی بیست‌و‌پنجمین نمایش‌گاه کتاب تهران که درباره عدم حضور این ناشر و دو انتشارات بوتیمار و دفتر شعر جوان در یکی از رسانه‌های کشور منتشر شده، گفت: «دو سال پیاپی است که از حضور ما در نمایش‌گاه کتاب ممانعت به عمل می‌آید و با وجود گذشت این مدت، هنوز متوجه علت آن نشده‌ایم.»

 این مسوول نمایش‌گاه در گفت‌وگوی خود با یکی از رسانه‌ها درباره این ناشر گفته است: «بحث نشر آهنگ دیگر، بحث دیگری است و صلاحیت این نشر تایید نشده است.»

موسوی می‌گوید: «به ما هم‌ چنین جملاتی گفته شد. سال گذشته هم همین‌ها را به ما گفتند و اعلام شد که شما صلاحیت حضور در نمایش‌گاه را ندارید. سال گذشته هم مانند امسال هرچه پی‌گیری کردیم، به نتیجه‌ای نرسیدیم و پاسخی دریافت نکردیم.»

به گفته این ناشر بالاخره باید اشکالی باشد که به ما بگویند به این دلیل شما صلاحیت ندارید و نمی‌توانید در نمایش‌گاه حاضر باشید. این در حالی است که ما حتا پرونده قضایی هم نداریم تا بخواهیم قضیه را از این ابعاد جست‌وجو و پی‌گیری کنیم. تنها حرفی که در حال حاضر به ما گفته‌اند این است که‌: «با حضور شما در نمایش‌گاه موافقت نمی‌شود و شما صلاحیت حضور در نمایش‌گاه را ندارید.»

به نظر می‌رسد با وجود ادعای وزارت ارشاد مبنی بر محرومیت تنها یک ناشر از حضور در بیست‌و‌پنجمین نمایش‌گاه بین‌المللی کتاب تهران، تعداد ناشران محروم از حضور از یکی خیلی بیش‌تر شده است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,