Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
آقای خوشبختی

«چرا موفقیت مهم است»

2012 May 09

آقای خوشبختی/ رادیو کوچه

در این مجموعه برنامه به موضوع «موفقیت» پرداخته میشود و شیوه ارایه مطالب از منطق روان‌شناختی آموزش بزرگ‌سالان پیروی می‌‌کند. خوشبختی هستم. آقای خوشبختی و بسیار خوشحالم از اینکه با شما اهالی ارزشمند رادیو کوچه صحبت می‌کنم. این برنامه اولین قسمت از مجموعه برنامه‌های «موفقیت» هست و امیدوارم با شنیدن این برنامه‌ها احساس خوبی داشته باشید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اگر می‌خواهید شاد و آرام باشید، اگر می‌خواهید استرس و اضطراب نداشته باشید، اگر می‌خواهید قدرت‌مند و پر‌انرژی باشید، اگر می‌خواهید در ارتباطات موفق باشید، اگر می‌خواهید روحیه‌تان عوض شود، اگر می‌خواهید زندگی جدیدی را تجربه کنید، و خلاصه هر خواسته‌ای از خود و دیگران و زندگی و دنیا دارید، با ما هم‌راه شوید.

ماهیت مجموعه برنامه‌های موفقیت، آموزش و انتقال دانش «علم موفقیت» به شنوندگان است. و چون برای این منظور از منطق روان‌شناسی یادگیری استفاده می‌کنم، لطفن اجازه بفرمایید قبل از هر چیز توضیحی خلاصه و اجمالی راجع به “«منطق روان‌شناسی یادگیری» داشته باشم.

روان‌شناسی یادگیری می‌گوید که: انسان برای آموختن هر چیزی ابتدا باید برای یک سری سوالات بسیار مهم، پاسخ قانع کننده پیدا کند. مغز شما خود به خود سوال‌هایی را در مواجهه با هر موضوع یادگیری مطرح می‌کند که اگر پاسخ مناسب دریافت کند فرآیند یادگیری شروع می‌شود.

سوالاتی که در ابتدا به صورت ناخودآگاه ذهن شما را راجع به موضوع برنامه ما درگیر می‌کند این هست که:

اصلن برای چی باید علم موفقیت رو یاد بگیرم؟ چه ضرورتی برای موفق بودن وجود داره؟ اگر با علم موفقیت آشنا بشم چه فایده‌ای داره؟ اگه اصلن یادش نگیرم مگه چه اتفاقی میفته؟ حالا اصلن این «موفقیت» چی هست؟

تمامی این‌گونه سوالات برای این است که مغز و سیستم تفکر شما می‌خواد که به صورت منطقی و سیستمی، چرایی موضوع رو برای خودش حل کنه تا بعد پذیرای موضوع باشه. در واقع اگر ابتدا چرایی موضوع برای شما حل بشه، دریچه‌ای در ذهن شما برای ورود اطلاعات باز و پرونده‌ای برای ثبت و حفظ اطلاعات تشکیل می‌شه.

پس در ابتدا با پاسخ دادن به سوالات اولیه ذهن شما که به طور کلی راجع به «اهمیت موضوع موفقیت» هست، دریچه‌ای رو در ذهن شما باز می‌کنم تا فرآیند یادگیری آغاز بشه.

سعی کنید در مورد خودتون به این سوالاتی که می‌پرسم جواب بدین. البته چون می‌خواین به خودتون پاسخ بدین می‌تونین صادقانه‌ترین پاسخ ها رو زیر لب زمزمه کنین. من هم سوالات رو آروم‌تر می‌پرسم که فرصت تفکر داشته باشین.

آیا از زندگی خودتون راضی هستین؟ خوب، این سوال خیلی کلی بود. اجازه بدید مشخص‌تر بپرسم. آیا وضعیت مالی خوبی دارین یا این‌که همیشه نگرانی‌های مالی، شما رو عذاب می‌ده؟ آیا سطح تحصیلات فعلی‌تون کافیه یا همیشه دوست داشتین مدارج علمی بالاتری داشته باشین؟ آیا احساس بیهودگی می‌کنین یا فکر می‌کنین آدم مفید و موثری هستین؟ آیا از وضعیت سلامت جسمی خوبی برخوردار هستین یا این‌که به صورت دایمی مشتری پزشک و داروخونه‌این؟‌ آیا با خانواده و دوستان ارتباط خوبی دارین یا این‌که قهر و آشتی‌های فراوون یکی از مشغله‌های زندگی شماست؟ آیا شغل‌تون رو دوست دارین یا این‌که همیشه در آرزوی شغل دیگه‌ای هستین؟

خوب، فکر می‌کنم این سوالات کافی باشه و منظور من رو از سوال: آیا از زندگی خودتون راضی هستین؟ متوجه شده باشین.

به یاد داشته باشید که بسیاری از این نارضایتی‌ها در وجود شما به نیاز تبدیل می‌شه و تقویت هر کدوم از این نیازها اون‌ها رو در اولویت قرار می‌ده و اون‌وقته که به خواسته تبدیل می‌شن. این خواسته‌ها در حقیقت به خاطر وجود افرادی هست که قبلن به شرایط مورد نظر و ایده آل شما رسیده‌اند. شما به صورت خودآگاه و ناخودآگاه خودتون رو با اون‌ها مقایسه می‌کنید و رسیدن به اون چیزهایی که اون‌ها قبلن بهش رسیدند در شما یک حس نیاز ایجاد می‌کنه که قبلن گفتیم اگر این حس تقویت بشه نیازهای شما تبدیل به خواسته می‌شه.

جالبه بدونید که ریشه این فرآیند مصداق همون دو بیتی جناب باباطاهر فقید (شاعر ارزنده خودمون) هست که می‌فرماید:

ز دست دیده و دل هر دو فریاد

هر آن‌چه دیده بیند دل کند یاد

بسازم خنجری نیشش ز پولاد

زنم بر دیده تا دل گردد آزاد

اما، در مباحث موفقیت اعتقاد بر این هست که اگر خواسته‌ای که در اثر دیدن در دل شما ایجاد می‌شه خواسته ارزش‌مندی باشه که باعث به‌تر شدن شما و دیگران می‌شه اشکالی که نداره هیچ، تا باشه از این خواسته‌ها. نکته‌ای که این‌جا وجود داره این هست که وقتی خواسته‌ای در وجود شما ایجاد شد تا زمانی که به اون خواسته نرسیده‌اید ذهن شما را مشغول خودش می‌کنه و اگر اقدامی برای رسیدن به اون خواسته انجام ندین، بعد از مدتی تبدیل به یک وسواس فکری می‌شه که شما رو آزار می‌ده.

خوب، لطفن اجازه بدین که از موضوع اصلی خیلی دور نشیم. راجع به آدم‌هایی صحبت کردیم که به چیزهایی رسیدند که شما هم دوست دارید به همون‌ها برسید. اون چیز هرچیزی می‌تونه باشه. یک خونه بزرگ. یک اتومبیل گرون قیمت. یک همسر زیبا. یک حساب بانکی پر و پیمون. کرسی ارزش‌مند یک دانش‌گاه. زندگی در یک کشور یا شهر پیش‌رفته. یا هر چیز خوب دیگه‌ای که آرزوش رو دارین.

و اگر به خاطر داشته باشید در ابتدای برنامه صحبت از سوالاتی شد که به صورت ناخودآگاه ذهن شما رو راجع به موضوع برنامه ما درگیر می‌کنه:

‌اصلن برای چی باید علم موفقیت رو یاد بگیرم؟ چه ضرورتی برای موفق بودن وجود داره؟ اگر با علم موفقیت آشنا بشم چه فایده‌ای داره؟ اگه اصلن یادش نگیرم مگه چه اتفاقی میفته؟ حالا اصلن این «موفقیت» چی هست؟

دوستان من، علم موفقیت همون چیزی هست که باعث شده بعضی آدم‌ها به چیزهایی برسند که آرزوی شماست. علم موفقیت راه‌کار مطمئن و تمرین شده‌ای‌ست برای رسیدن به خواسته‌ها و آرزو‌ها.

هم‌راهان ارزش‌مند من، علم موفقیت یکی از مهم‌ترین ابزارهایی هست که باعث تفاوت‌های بین آدم‌ها در جوامع می‌شه. موفقیت یکی از عواملی هست که جوامع در حال توسعه یا به قولی جهان سوم رو تبدیل به جوامع توسعه یافته یا همون جهان اول یا به قول بعضی‌ها کشورهای پیش‌رفته می‌کنه.

همون‌طور که می‌بینید پاسخ بسیاری از سوالات اولیه شما داده شد.

خوب دوستان، امیدوارم تا این‌جا توجه شما نسبت به اهمیت موضوع این برنامه، یعنی «موفقیت» جلب شده باشه. در برنامه‌های بعدی با شما راجع به اهمیت موفقیت بیش‌تر صحبت خواهم کرد و همین‌طور راجع به این‌که موفقیت چه هست؟

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,