Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای نهم مه ۲۰۱۲»

2012 May 09

در پی انتشار یک مطلب در یک نشریه،

«درگیری میان معترضان اسلام‌گرا و پلیس در اربیل عراق»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های رسیده به رادیو کوچه، روز چهارشنبه، 9 مه، در چندین نقطه شهر اربیل کردستان عراق تجمعاتی از سوی اسلام‌گرایان و در اعتراض به آن‌چه «اهانت به مقدسات» عنوان می‌کنند برگزار شده است.

بر اساس این گزارش، درگیری‌هایی نیز بین پلیس و معترضان صورت گرفته است و در این میان تعدادی از نیروهای پلیس و نیز معترضان مجروح شده‌اند. به‌علاوه، معترضان به چندین مکان از جمله پارلمان کردستان، دفتر کانال ماهواره‌ای زاگرس و نیز شماری از مکان‌های عمومی و تفریحی شهر تعرض کرده‌اند.

دلیل این اعتراضات چاپ مطلبی از سوی یک نویسنده کرد با نام «هلمت گوران» و در نشریه «چرپه» کردستان عراق بوده است. این مطلب که تحت عنوان «من و خدا» بود و چند ماه پیش منتشر شده بود، اعتراض اسلام‌گرایان را در پی داشت. هر چند این نشریه بعد از مدتی توقیف شد و سردبیرش «هیمن آری» هم اکنون در بازداشت به سر می‌برد اما با این وجود اعتراض اسلام‌گرایان هم‌چنان ادامه داشته است.

گفته می‌شود پیش‌تر نیز نویسنده این مطلب در سایت یوتیوب ویدیویی را منتشر کرده بود و در آن سوره انقال قرآن را سوزانده بود. بعد از این اقدام برخی از اسلام‌گرایان تندرو از جمله «ملا کریکار» برای «هلمت گوران» فتوای مرگ صادر کردند. ملا کریکار که مقیم نروژ است، بعد از انتشار این فتوا از سوی دست‌گاه قضایی نروژ محکوم و زندانی شد.

بر اساس این گزارش‌ها وضعیت در شهر اربیل ناآرام است و پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده می‌کند.

………………………………………….

با رد درخواست تجدیدنظرخواهی،

«تایید حکم حبس زارعی، فعال مدنی آذربایجان»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش رسیده به رادیو کوچه، شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز‌، طی حکمی در‌خواست تجدیدنظر جمشید زارعی و وکیل‌اش‌، یوسف مولایی را رد و حکم محکومیت صادره در خصوص نامبرده را‌، عینن تایید کرده است.

بر اساس این گزارش، جمشید زارعی‌، به هم‌راه گروه دوازده نفری جدا شده از بیست و نه نفر بازداشت شده در دوم شهریور ماه سال نود‌، به دو سال حبس تعزیری‌، محکوم شده بود. با توجه به غیابی بودن حکم صادره در مورد زارعی‌، حق واخواهی نسبت به رای‌، شناخته شده بود که در مهلت مقرر‌، از این حق قانونی استفاده شده ولی نتیجه‌ی مثبتی در پی نداشته است.

جمشید زارعی‌، از فعالان مدنی آذربایجان در سال هفتاد و هشت‌، به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز و اخلال در نظم عمومی در شعبه‌ی یک‌صد و چهار دادگاه عمومی جزایی تبریز، محاکمه شد که در هر دو پرونده، وکالت‌اش بر عهده‌ی نقی محمودی بود که در هر دو پرونده حکم برائت صادر شد.

………………………………………….

کوفی عنان:

«احتمال بروز جنگ داخلی در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 8 مه، کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای بحران سوریه، در یک سخن‌رانی هشدار داد که سوریه در آستانه یک جنگ داخلی است و جهان نباید اجازه این جنگ را بدهد.

به گزارش الجزیره، او هم‌چنین طرح صلح خود را آخرین فرصت برای جلوگیری از جنگ داخلی در سوریه دانست و گفت: «شاید روزی برسد که جهان ناچار شود راه دیگری به جز طرح صلح در سوریه پیش گیرد.»

کوفی عنان طرحی شش‌بندی برای حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه ارایه داده است. این طرح را که آتش‌بس میان دولت و معترضان، نخستین بند آن است، از سوی دو طرف نزاع مورد پذیرش واقع شده است. با وجود اعلام برقراری آتش‌بس اما هم‌چنان درگیری‌هایی در شهرهای مختلف این کشور گزارش می‌شود.

کوفی عنان که سه‌شنبه از مقر خود در ژنو در حال ارایه گزارش به شورای امنیت سازمان ملل متحد از راه ویدئو کنفرانس بود هشدار داد که ماموریتش «فرصتی بدون ضرب الاجل نیست.»

عنان پس از آن در کنفرانسی خبری تاکید کرد که طرح صلحش آخرین فرصت باقی مانده برای ثبات در سوریه است. او هم‌چنین نسبت به درگرفتن جنگ داخلی فراگیر در این کشور، ابراز نگرانی کرد. او تاکید کرد: «باید کشتار را در سوریه متوقف کنیم.»

از سویی دیگر علارغم برگزاری انتخابات پارلمانی در سوریه، غرب از این انتخابات که در سایه ادامه عملیات نظامی نیروهای دولتی برگزار شد، انتقاد کرده و آن را «مضحک» توصیف کردند.

در تحولی دیگر، جاکوب کیلینبرگر‌، رییس سازمان جهانی صلیب سرخ گفت، ابعاد جنگ در سوریه به اندازه‌ای ‌است که در بعضی مناطق می‌توان آن را «جنگ داخلی» دانست.

………………………………………….

مقام‌های آمریکایی:

«بمب‌گذار‌ هواپیمای مسافربری، مامور مخفی آمریکا بود»

خبر / رادیو کوچه

یک روز پس از آن‌که دولت آمریکا از خنثا شدن طرحی برای بمب‌گذاری در یک هواپیمای مسافربری توسط شاخه القاعده در یمن خبر داد، به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش شده که فرد اعزامی القاعده در واقع مامور دوجانبه نفوذی در این گروه بوده است.

مقام‌های آمریکایی، که از اعلام نامشان خودداری کردند، پیش‌تر در روز سه‌شنبه گفته بودند که کشف این توطئه از سوی گروه «القاعده در شبه جزیره عربی» حاصل عملیات مخفی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در یمن است.

هم‌زمان نگرانی‌هایی درباره نوع مواد مورد استفاده در آن بمب به وجود آمده است.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند درحال بررسی این مسئله هستند که آیا امکان عبور این وسیله انفجاری از دست‌گاه‌های امنیتی در فرودگاه‌ها و ساقط کردن هواپیماهای مسافربری با آن وجود داشته است یا نه.

این وسیله انفجاری حاوی هیچ نوع فلزی نیست و بنابراین احتمال آن‌که از چشم فلزیاب‌های امنیتی فرودگاه‌ها پنهان بماند وجود دارد.

جان برنن مشاور کاخ سفید در مبارزه با تروریسم روز سه‌شنبه اظهار داشت: این وسیله در اختیار ماست. اف‌بی‌آی درحال بررسی آن است. ما می‌خواهیم به جنبه‌های مختلف آن پی ببریم تا مطمئن شویم می‌توانیم در آینده مانع آن شویم این وسیله یا وسایل مشابه وارد نقاطی شود که جان مردم آمریکا را تهدید می‌کند.»

………………………………………….

با منظر زنان و تندرستی،

«انتشار چهارمین نشریه زن‌نگار»

خبر / رادیو کوچه

چهارمین شماره از نشریه «زن‌نگار» منتشر شده است. این نشریه در چهارمین شماره خود در حوزه زنان، به زنان و تندرستی در جهت نقد گفتمان پزشکی و روشن کردن رابطه آن با قدرت در حیطه جنسیت پرداخته است.‌

در شماره چهارم این نشریه مطالبی از جمله «تبعیض جنسی، کشنده‌تر از بیماری»، «جیمز بری، پزشک محبوب زنان»، «خانم‌ها لطفن عصبانی نشوند» و «سرطان پستان، چگونه با آن هم‌دردی کنیم».

در شماره سوم این نشریه مطالبی از جمله، «فرهنگ و هنر از منظر فمینیسم»، پرسه زدن در موزه لوور: هنر خاص، فرهنگ عام، دختران جنگجو، معنا بخشی به اشیا: کاردستی زنانه و هنر مردانه، موسیقی‌شناسی و فمینیسم و …. منتشر شده بود.

………………………………………….

در اعتراض به وضعیت استخدامی،

«تجمع تعدادی از معلمان مقابل مجلس شورای اسلامی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، صبح روز چهارشنبه، 9 مه، تعدادی از معلمان شرکتی و حق‌التدریسی، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش فارس، تعدادی از معلمان و آموزشیاران شرکتی آموزش و پرورش و مربیان پیش دبستانی امروز در اعتراض به وضعیت استخدامی و شغلی خود مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و به سردادن شعار پرداختند.

تجمع‌کنندگان مقابل مجلس خواستار پی‌گیری نمایندگان برای حق و حقوق معلمان شرکتی شدند.

لازم به اشاره است پیش‌تر نیز جمعی از معلمان حق‌التدریسی در اعتراض به وضعیت استخدامی خود اعتراض کرده و برابر مجلس تحصن کرده بودند.

………………………………………….

در استان مرکزی روی داد،

«مرگ یک کارشناس آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز سه‌شنبه، 8 آوریل، یک کارشناس آژانس بین المللی انرژی اتمی در حادثه رانندگی در ایران کشته شده است.

به گزارش ایسنا‌، دو نفر از کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران در حین انجام ماموریت در نزدیکی مجتمع خنداب در استان مرکزی دچار سانحه رانندگی شدند و یکی از آن‌ها که تبعه کره جنوبی بوده است، به علت شدت آسیب دیدگی جان خود را از دست داد.

کارشناس دوم که اهل اسلوونی است، به بیمارستان منتقل شده است.

در این حادثه که حدود ساعت 12 روز سه‌شنبه 19 اردی‌بهشت ماه جاری رخ داد‌، خودروی حامل کارشناسان از مسیر اصلی منحرف و واژگون شد.

………………………………………….

در پی عدم تایید شورای نگهبان،

«تغییر در مصوبه طرح سوال از رییس جمهوری در مجلس»

خبر / رادیو کوچه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی ‌روز سه‌شنبه، 8 مه، بخشی از اصلاحیه اخیر آیین‌نامه داخلی مجلس را حذف کردند که بر استیضاح رییس جمهوری در صورت قانع‌نشدن نمایندگان از پاسخ‌های او به 6 سوال آن‌ها دلالت داشت.

به گزارش فارس، بر اساس مصوبه پیشین مجلس، نمایندگان هر بار می‌توانستند تا ۵ سوال از رییس جمهوری مطرح کنند و در صورت قانع‌نشدن اکثریت (نصف به علاوه یک) نمایندگان از پاسخ‌های او، سوال‌ها را برای رسیدگی به قوه قضاییه بفرستند. در صورتی که تعداد سوال‌های ارجاع شده به قوه قضائیه به عدد 6 می‌رسید، طرح استیضاح رییس جمهوری در دستور کار مجلس قرار می‌گرفت.

اما شورای نگهبان این مصوبه را مغایر اصولی از قانون اساسی تشخیص داد که استیضاح رییس جمهوری را به درخواست مستقیم یک سوم نمایندگان مجلس منوط می‌کند و رای به عدم کفایت سیاسی او پس از استیضاح را مستلزم موافقت دست‌کم دو سوم نمایندگان می‌داند.

نمایندگان مجلس علاوه بر حذف بخش مربوط به استیضاح، فرستادن سوال به قوه قضاییه را هم به قانع‌نشدن دست‌کم «دو سوم» نمایندگان منوط کردند تا نظر شورای نگهبان تامین شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,