Saturday, 18 July 2015
02 December 2023
بیست‌ویکم اردی‌بهشت- دهم مه

«تقویم تاریخ بیست‌ویکم اردی‌بهشت»

2012 May 10

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1857 میلادی- واحدهای سپاهیان هندی پادگان «میروت» (Meerut) علیه کمپانی هند شرقی بریتانیا دست به شورش زدند. این شورش به سرعت به شورش‌های سربازان و مردم عادی به خصوص در مرکز هندوستان انجامید که خطر مهمی در مقابل قدرت بریتانیا در منطقه بود و تنها با سقوط شهر «گوالیور» (Gwalior) در ژوئن سال بعد به پایان رسید. در پیامد این شورش‌ها بود که دوران حکومت لندن بر هندوستان آغاز شد.

1999 میلادی- «شل سیلور استاین» (Sheldon Alan Silverstein) شاعر، آهنگ‌ساز، کاریکاتوریست و نویسنده‌ی آمریکایی درگذشت.

وی پس از خدمت در ارتش آمریکا، کار نقاشی کارتونی را برای برخی از مجلات آغاز کرد. سیلورستاین از کودکی استعداد ذاتی خاصی در نقاشی و نوشتن داشت. خودش بعدها در جایی می‌نویسد که نقاشی و نوشتن تنها اموری بودند که وی در آن‌ها موفق بود، معروف‌ترین آثار سیلورستاین آثاری است که او برای کودکان نوشته ‌است.

«یک زرافه و نصفی»، «منو دوست غولم»، «جایی که پیاده رو تموم میشه»، «درخت بخشنده» و «پاهای کثیف» برخی از آثار او هستند که به فارسی نیز ترجمه شده‌اند.

1337 خورشیدی- «خسرو روزبه» ریاضی‌دان، نویسنده، متخصص نظامی و استاد دانش‌کده افسری بود که به حکم محکمه نظامی اعدام شد. جهت مبارزه با حکومت پهلوی به حزب توده ایران پیوست. وی نویسنده چندین کتاب‌چه آموزش شطرنج و جنگ‌افزارهای توپ‌خانه‌ای بود و تالیفات او درباره خمپاره و توپ سال‌ها به عنوان کتاب درسی مدارس نظامی تدریس می‌شد. او به هم‌راه «آرداشس اوانسیان» هم‌چنین نخستین فرهنگ واژگان سیاسی در ایران را نگاشت.

پس از انقلاب کوبا و گزارش کارهای دکتر چه‌گوارای آرژانتینی، برخی نویسندگان از «خسرو روزبه» به دلیل مشابهت مبارزاتش، با عنوان «چه‌گوارای ایرانی» یاد کرده‌اند.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1331 خورشیدی- زادروز «شهره آ‌غداشلو» با نام اصلی «شهره وزیری‌تبار» بازی‌گر ایرانی، سینما و تلویزیون است. او پیش از انقلاب ایران، در سه فیلم مطرح آن زمان بازی کرد و با سه کارگردان بزرگ سینمای ایران، «عباس کیارستمی»، «علی حاتمی» و «محمدرضا اصلانی» هم‌کاری داشت. او پس از انقلاب به آمریکا رفت و وی در سال 2000 میلادی برای اولین‌بار پس از مدت‌ها غیبت از سینما در فیلم سینمایی «راز بهشت» ایفای نقش کرد. در سال 2003 میلادی، کاندید جایزه اسکار به‌ترین بازی‌گر نقش مکمل زن برای بازی در فیلم «خانه‌ای از شن و مه» شد. شهره آغداشلو هم‌چنین در سال 2009 میلادی، برای بازی در نقش مکمل زن در مجموعه تلویزیونی «خاندان صدام»، موفق به دریافت جایزه معتبر «امی» شد.

1902 میلادی- «دیوید سلزنیک» (David Selznick) فیلم‌ساز و تهیه‌کننده آمریکایی زاده شد. وی بیش‌تر به خاطر ساخت فیلم‌های «برباد رفته» و «ربکا» به شهرت رسید، که هر دوی این آثار جایزه «اسکار» را دریافت کردند.

1994 میلادی- «نلسون ماندلا»‌ پس از پیروزی در انتخابات، با ادای سوگند، نخستین رییس‌ جمهوری سیاه‌پوست آفریقای جنوبی بود که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد. وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجسته‌ی مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود. ماندلا به عنوان رییس‌ جمهوری از ماه مه ‌۱۹۹۴ تا ژوئن ۱۹۹۹، رهبری انتقال از فرمان‌روایی اقلیت و آپارتاید را بر عهده داشت، و به خاطر حمایت از صلح ملی و بین‌المللی تحسین بین‌المللی را به دست آورد.

ماندلا پس از دریافت جوایزی در طول چهار دهه، هم‌اکنون یک چهره سرشناس دولت‌مرد است که هم‌چنان در مورد مسایل مهم عقاید خود را ابراز می‌دارد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی انگلیسی

Iranian History

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,