Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
شاد و تندرست

«گواردیولا محبوب بیست و سی»

2012 May 10

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

سال‌هاست که در کشور ما تصمیمات مهم و تاثیرگذار فراوانی بدون حتا یک ساعت کار کارشناسی لازم گرفته و برپایه‌اش قوانین بسیاری تصویب و اجرا می‌شود اما دود چنین تصمیماتی سال‌ها در چشم مردم ما می‌رود. قانون منع حضور دروازه‌بانان خارجی در فوتبال ما نیز یکی از همان‌هاست، تصمیم غیرکارشناسی که گرفته شد و هنوز بر سر آن بحث و جدل است. به گمان نگارنده اما، موضوع مهم‌تر از حضور مربیان، بازیکنان و دروازه‌بانان خارجی در فوتبال ما، سطح و کلاس کاری چنین افرادی است که با هزینه‌های گزاف به ورزش ما وارد می‌شوند. بدون شک ورود و حضور فوتبالیست‌ها و مربیان با سطح بالای بین‌المللی در ورزش ما نه تنها مضر نخواهد بود بلکه تاثیر مثبت فراوانی را هم در پی خواهد داشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

———————————————————–

گویا «حسن عباسی» معروف به دکتر «عباسی» و «پیام فضلی‌نژاد» شاگردان خود را برای حضور در صحنه‌ی ورزش نیز تربیت کرده‌اند. این جمع متوهمین در آخرین اظهار نظر خود در برنامه‌ی 20:30 پرده از حقایقی برداشتند که بر سر چنار اشرفی سبز می‌کرد. مجری خبر 20:30 دلایل جدایی «گواردیولا» از بارسلونا را به دلیل حمایت‌های «پپ» از فلسطین و هم‌چنین اعتراض او به مصاحبه‌ی چند سال پیش «رونالدینیو» که در آن این فوتبالیست برای «اسراییل» در برابر «لبنان» آرزوی موفقیت داشته، اعلام کرده است. بنا به گفته‌های این مجری متوهم، این قضایا باعث شده که دلال‌های صهیونیست اطراف بارسا، زیرآبش را بزنند و امسال با او قرارداد نبندند.

———————————————————-

مدیران ما در برابر هر کسی که مقاومت کنند، توان ایستادن در برابر نظامیانی که فوتبال ما را قبضه کرده‌اند ندارند. «علی کفاشیان» در آخرین اظهار نظر خود درباره‌ی علت لغو کسر امتیاز تیم «پرسپولیس» گفته است: «من با فشار «رویانیان» مجبور شدم تا با کمیته استیناف صحبت کنم تا 2 امتیاز «پرسپولیس» برگردد.» او اضافه کرده است: «من به کمیته استیناف فقط توصیه کردم‌. البته آن‌ها تصمیم‌شان را مستقل از توصیه من گرفتند.»

———————————————————

در نخستین مرحله مسابقات دو و میدانی جایزه بزرگ آسیا در تایلند، «مریم طوسی» رکورد ایران در دوی 400 متر را بهبود بخشید. در این مسابقات «سجاد هاشمی آهنگری» تنها ورزش‌کار المپیکی ایرانی حاضر در این مسابقات، موفق شد در ماده دوی 400 متر در جای‌گاه اول بایستد. «محمد ارزنده» هم در پرش طول به مقام نخست رسید. «کیوان قنبرزاده» رکورددار پرش ارتفاع ایران نیز که توانسته بود به جای‌گاه ششم جهانی در این رشته برسد، سه‌شنبه با پرشی به ارتفاع دو متر و 23 سانتی‌متر به مدال نقره بسنده کرد. دیگر پرنده‌ی ایرانی «امین حسین‌زاده رهبر» که از شرایط آرمانی خود در سال گذشته فاصله گرفته است نیز با پرشی به ارتفاع دو متر به کار خود پایان داد. «احسان مهاجر شجاعی» نیز در ماده دوی 800 متر در جای‌گاه چهارم ایستاد و دستش از رسیدن به مدال در مرحله اول این رقابت‌ها خالی ماند.

——————————————————–

در سال‌های گذشته، نبود امکانات و تیم پزشکی متخصص در زمان تمرینات و مسابقات ورزشی فجایع غیرقابل جبرانی را برای مردم و ورزش ما به بار آورده است. در آخرین نمونه‌ی دردناک از این دست، «محمدجواد حق‌شناس» بسکتبالیست 14 ساله‌ی مازندرانی در طول تمرین جان خود را از دست داد. «علی‌محمد رجایی»، رییس هیت بسکتبال استان مازندران درباره چگونگی وقوع این حادثه گفته است: «حدود نیم ساعتی از آغاز تمرین تیم گذشته بود که محمدجواد خود را به سالن رسانده و پس از پوشیدن لباس وارد زمین شد. او هنوز تمرینات مربوط به گرم کردن پیش از آغاز تمرین را انجام نداده بود و می‌خواست پرتاب‌های سه امتیازی تمرین کند که خود را به نزدیکی مربی تیم رسانده و ابتدا از سردرد گله کرد و سپس گفت که قلبش درد می‌کند. هنوز مربی به حرف‌های محمدجواد گوش می‌داد که ناگهان حال پسربچه بد شده و روی زمین افتاد.»

گفتنی است که زمانی که اورژانس «آمل» خود را به محل تمرین تیم رساند، دیگر برای احیای او دیر شده بود و قلب این بسکتبالیست نوجوان از حرکت بازایستاد و به کما رفت و دقایقی بعد این نونهال ورزش‌کار تسلیم مرگ شد. این بازیکن یک متر و 99 سانتی‌متری از امید‌های آینده بسکتبال استان مازندران و کشور بود و سال گذشته نیز در مسابقات نونهالان قهرمانی کشور در تیم استان مازندران بازی کرده بود.

——————————————————–

سردار «رویانیان» که در زمان مدیریتش تیم «پرسپولیس» به بدترین جای‌گاه خود در طول تاریخ فوتبالش رسیده است، به جای این‌که مشکل را در چگونگی مدیریت خود بیابد به دنبال راه‌های دیگری است. سردار گمان می‌کند با آوردن بازیکنان گران‌قیمت مشکل این تیم حل خواهد شد. او از هم اکنون به دنبال نام‌هایی چون «شهاب گردان»، «محسن بنگر» و جمعی دیگر از فوتبالیست‌های مشهور لیگ برتر است. باید به «رویانیان» یادآوری کرد که فوتبال ما در بیست سال اخیر، تیم‌های ثروت‌مند با بازیکنان بزرگ به خود دیده است که عمر حضورشان در ورزش ما به یکی دو سال هم نرسیده و با نتایجی ضعیف به کار خود پایان داده‌اند. سردار «رویانیان»، مشکل ورزش ما افرادی هم‌چون خود شما هستند وگرنه ما به اندازه‌ی کافی فوتبالیست خوب داریم.

—————————————————–

مربی «استقلال» به فهرست تیم‌ملی برای دیدار با ازبکستان اعتراض کرد و گفت: «برخی از انتخاب‌ها در تیم‌ملی سوال‌برانگیز است، مگر «کی روش» بازی‌های ایران را تماشا نمی‌کند؟» «بهتاش فریبا» در خصوص عدم دعوت برخی از بازیکنان تیم‌اش اظهار داشت: «خوش‌حالیم که بازیکنان‌مان را آن‌قدر سر حال نگه داشتیم که حالا تیم‌ملی روی آن‌ها حساب باز می‌کند. ما بازیکن آماده می‌کنیم و تحویل آقایان می‌دهیم. اما چرا نباید بازیکنانی چون «عمران‌زاده»، «برهانی» و «حسینی» دعوت شوند؟» او افزود: «از «پرسپولیسی» که در حال سقوط است، شش بازیکن به تیم‌ملی دعوت می‌شود که یکی از این بازیکنان امسال به تعداد انگشتان یک دست هم برای تیمش بازی نکرده است، این برای ما پذیرفتنی نیست.»

—————————————————-

«آزاده برومند» دختری که هیچ‌گاه ریشه ایرانی خود را پنهان نمی‌کند به عنوان نماینده منطقه جنوب آمریکا به مسابقات نهایی ورزیدگی بدنی این کشور راه یافت. این در حالیست که ده‌ها خانم آمریکایی با بدن‌های فوق‌العاده ورزیده در شش مرحله مشکل این مسابقات شرکت داشتند، ولی هیچ‌کدام به گرد پای «آزاده» هم نرسیدند و مفسرین، آزاده‌ی خوش‌اندام و چابک را بی‌رقیب و شکست‌ناپذیر خواندند. گفتنی است که پدر «آزاده» مربی کشتی بوده است. آزاده قبل از زندگی در «تگزاس» در دانش‌گاه «پیتزبورگ» پنسیلوانیا مشغول به تحصیل بوده و به‌ترین بازیکن تیم والیبال زنان دانش‌گاه و منطقه شرق آمریکا شناخته شده است. حال باید دید او در مسابقات نهایی در «کالیفرنیا» چه‌قدر خوش می‌درخشد.

—————————————————–

«محمد عاکفیان» عضو تیم‌ملی دو ومیدانی ایران، روز دوشنبه هفتم ماه مه، تقاضای پناهندگی خود را تسلیم مقامات سوئدی نمود. این ورزش‌کار 27 ساله و برجسته که به مدت 9 سال عضو تیم ملی دو و میدانی ایران بوده از ۱۷ سالگی وارد این رشته شد و با شکستن ۴ رکورد ملی‌ ایران در ۱۸ سالگی به تیم ملی‌ جوانان و سپس بزرگ‌سالان دعوت شد. او بارها مدال‌های رنگارنگی را برای دوومیدانی ما کسب کرده است. این ورزش‌کار پیش از این بارها و به شکل‌های مختلف اعتراض خود را به وضعیت مدیریت ورزش و به ویژه دو ومیدانی کشورمان ابراز کرده بود، ولی سرانجام از شرایط موجود خسته شده و ترجیح داده تا مسیر قهرمانی‌اش را در جای دیگری از دنیا ادامه دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,