Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای دهم مه ۲۰۱۲»

2012 May 10

وقوع دو انفجار در دمشق پایتخت سوریه،

«بیش از 120 کشته و زخمی در انفجارهای سوریه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

بامداد روز پنج‌شنبه، 10 مه‌، دو انفجار شدید در دمشق، پایتخت سوریه، به وقوع پیوست و به گفته شاهدان عینی در پی آن، ‌دود سیاهی بخشی از آسمان شهر را پوشاند.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، این انفجارها هم‌زمان با آغاز ساعت کار و بازشدن مدارس صورت گرفته و بر اثر آن 29 تن کشته و 103 نفر زخمی شدند.

این انفجار در نزدیکی ساختمان مرکزی سازمان اطلاعات سوریه به وقوع پیوست و بر اثر آن دو دیوار این ساختمان فرو ریخت.

در چند ماه اخیر انفجار‌هایی در شهر دمشق و دیگر شهرهای سوریه به وقوع‌ پیوسته که تاکنون دلیل انفجارها‌ و مسوول آن مشخص نشده اما مقامات دولتی گروه‌های مخالف را که از آنان با عنوان «تروریست» یاد می‌کنند، مسوول بمب‌گذاری دانسته‌اند.

مخالفان این اتهام را رد کرده و گفته‌اند که عملیات نظامی آن‌ها شامل بمب‌گذاری نمی‌شود و دولت را متهم کرده‌اند به منظور اثبات این‌که اعتراضات کنونی توسط گروه‌های اسلام‌گرای تندرو هدایت می‌شود به چنین انفجارهایی مبادرت می‌کند.

روز چهارشنبه، 9 مه، نیز در نزدیکی خودروی سربازان اسکورت‌کننده خودروی ناظران صلح سازمان ملل در سوریه هنگام بازدید آن‌ها از شهر درعا در جنوب این کشور، یک بمب کنار جاده‌ای منفجر شده است.

………………………………………

پس از مراجعه به دادسرای شهید مقدس اوین،

«اجرای حکم حبس مهسا امرآبادی، روزنامه‌نگار»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌‌های منتشر شده در رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 9 مه، مهسا امرآبادی روزنامه‌نگار و همسر مسعود باستانی برای اجرای حکم خود به زندان اوین فراخوانده شده است.

به گزارش ندای سبز آزادی، این روزنامه‌نگار که پیش از این به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود امروز برای اجرای حکم خود به زندان اوین فراخوانده شده است. وی امروز پس از معرفی خود به دادسرای شهید مقدس اوین برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل شده است.

امرآبادی همسر مسعود باستانی، از زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب است که در حال حاضر در زندان رجایی شهر به سر می‌برد.

مهسا امرآبادی، در خرداد ۱۳۸۸ بازداشت و بیش از ۶۰ روز را در زندان به‌سر برد. برای بار دوم به هم‌راه با فخرالسادات محتشمی‌پور و شهین جهادی در جریان اعتراضات جنبش سبز در ۱۰ اسفند ۱۳۸۹ در اعتراض به حبس خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی، رهبران مخالفان در ایران و همسرانشان بازداشت شد که پیش از عید نوروز ۱۳۹۰ آزاد شد.

امرآبادی در ۲۲ خرداد ۱۳۹۰، به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق مصاحبه و گزارش‌ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه به یک سال حبس محکوم شد.

………………………………………

شش سرباز زخمی شدند،

«انفجار در نزدیکی خودروی ناظران سازمان ملل در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 9 مه، در نزدیکی خودروی سربازان اسکورت‌کننده خودروی ناظران صلح سازمان ملل در سوریه هنگام بازدید آن‌ها از شهر درعا در جنوب این کشور، یک بمب کنار جاده‌ای منفجر شده است.

به گزارش الجزیره، دست‌کم‌ شش سرباز ارتش سوریه که این ناظران را هم‌راهی می‌کردند، زخمی شده‌اند.

این بمب کنار جاده‌ای پس از عبور خودروی حامل ناظران سازمان ملل منفجر شد.

ژنرال رابرت مود، فرمانده ناظران صلح سازمان ملل که در این خودرو بود، آسیبی ندیده است.

هیچ یک از ناظران سازمان ملل نیز زخمی نشده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، انفجار این بمب، شیشه خودروی نظامی حامل ناظران را شکست و باعث شد دود غلیظ سیاه رنگی خودرو را فرا گیرد.

ناظران سازمان ملل در چارچوب طرح صلح سازمان ملل و اتحادیه عرب برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه به این کشور اعزام شده‌اند.

در حال حاضر نزدیک به سی ناظر در سوریه حضور دارند اما قرار است تعداد این ناظران افزایش یابد.

حضور این ناظران تا‌کنون تاثیر چندانی در پایان دادن به خشونت‌ها نداشته است.

………………………………………

در دادگاه آندرس برویک روی داد،

«اظهارات بازماندگان کشتار در نروژ»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 9 مه، دادگاه محاکمه آندرس برویک، قاتل نروژی که در جزیره‌ای نزدیک اسلو کشتار‌ به راه انداخت، برای نخستین بار به اظهارات بازماندگان حادثه گوش فرا داد.

تونیه برنا، که سازمان‌دهنده اردوی جوانان حزب کارگر بود، گفت که در ابتدا تصور کرده که شلیک‌های برویک ترقه و آتش‌بازی بوده‌اند.

او گفت سپس برای کمک به دو نفر که گلوله مجروحشان کرده بود می‌دود و در همین حین می‌شنیده است که چگونه دیگران این سو و آن سو فرو می‌افتند.

آقای برویک به قتل هفتاد و هفت نفر در ژوئیه گذشته اعتراف کرده است.

برویک در روز 22 ژوئیه سال گذشته، در لباس مبدل پلیس، یک خودروی بمب‌گذاری شده را در نزدیکی ادارات دولتی در اسلو منفجر کرد که به مرگ هشت نفر انجامید.

وی پس از این حمله به جزیره اوتویا، محل برگزاری اردوی تابستانی جوانان حزب حاکم نروژ رفت و تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان در این اردو را به گلوله بست که طی آن 69 تن کشته شدند.

………………………………………

از سوی یکی از مراجع تقلید شیعه صادر شد،

«صدور حکم ارتداد برای یک خواننده رپ ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 9 مه، آیت‌اله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید شیعه در قم، حکم ارتداد شاهین نجفی، خواننده رپ ایرانی، را صادر کرده است.

این حکم پس از آن صادر شد که این خواننده ایرانی، آهنگی جنجال‌برانگیز با عنوان «نقی» منتشر کرد. منتقدان این آهنگ می‌گویند که در آن به نقی، امام دهم شیعیان، هتاکی شده است.

شاهین نجفی 31 ساله دورانی از خوانندگان آهنگ‌های زیر زمینی در ایران بود که پس از ممنوع‌الصدا شدن، به کشور آلمان پناهنده شد.

او در آلمان سرپرستی گروهی به نام «اینان» را بر عهده داشت. اوی سپس به گروه «تپش 2012» پیوست. با پیوستن او به این گروه و اجرای شعرهای سیاسی-اجتماعی‌اش، گروه تپش 2012 بیش از پیش مورد استقبال مخاطبان و رسانه‌های فارسی‌زبان قرار گرفته است.

………………………………………

پس از ماه‌ها گمانه‌زنی،

«حمایت رسمی اوباما از ازدواج هم‌جنسگرایان در آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه، ۹ مه، اظهار داشت که به نظر او هم‌جنس‌گرایان باید اجازه داشته باشند که ازدواج کنند.

به گزارش ای‌بی‌سی، آقای اوباما اظهار داشت: «برای من این موضوع مهم بود که نظر شخصی خودم رو اعلام کنم و بگم که از نظر من دو فرد هم‌جنس باید بتوانند (در صورت تمایل) با هم ازدواج کنند.»

بدین ترتیب نام باراک اوباما به عنوان نخستین رییس جمهوری آمریکا که علنا از ازدواج هم‌جنس‌گرایان در این کشور حمایت کرده ثبت خواهد شد.

او با ابراز علنی عقیده‌اش در این مورد، به ماه‌ها ابهام و گمانه‌زنی در این زمینه خاتمه داد و تنها چند روز پس از اظهار نظر جو بایدن، معاون رییس جمهوری، از ازدواج هم‌جنس‌گرایان حمایت کرد.

آقای بایدن هم در یک اظهار نظر صریح گفته بود که از قانونی شدن ازدواج هم‌جنس‌گرایان در آمریکا حمایت می‌کند.

سخنان آقای اوباما تنها ساعاتی پس از تصویب قانونی جدید در ایالت کارولینای شمالی مطرح شد که طی آن قانون منع ازدواج همجنسگرایان در داخل این ایالت به اجرا درآمد.

مطابق قانون اساسی آمریکا، ایالت‌های مختلف می‌توانند در مورد قوانینی این چنین یا صدور حکم اعدام مستقلن و بر اساس وفاق عمومی ساکنان آن ایالت قانون‌گذاری کنند.

در همین حال، میت رامنی پیش‌تاز انتخابات درون حزبی جمهوری‌خواهان و نامزد احتمالی این حزب برای رقابت با باراک اوباما در پاییز امسال، علنن مخالفت خود با ازدواج هم‌جنس‌گرایان را اعلام کرده است.

لازم به اشاره است با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات در آمریکا موضوع حقوق دگرباشان جنسی مورد مناقشه دو حزب اصلی دموکرات و جمهوری‌خواه قرار می‌گیرد.

………………………………………

در پی انتصاب سعید مرتضوی،

«استیضاح وزیر کار در مجلس دور نهم»

خبر / رادیو کوچه

نمایندگان استیضاح‌کننده وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی به دلیل انتصاب سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران، روز چهارشنبه، 9 مه، اعلام کردند که ممکن است طرح استیضاح در دوره بعدی مجلس مطرح شود.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز پنج‌شنبه، 10 مه‌، متن اطلاعیه تعدادی از نمایندگان امضا‌کننده طرح استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، را منتشر کردند که در آن آمده است در صورتی که موضوع این استیضاح منتفی نشود، این طرح را در دوره بعدی مجلس – مجلس نهم – پی‌گیری خواهند کرد.

طرح استیضاح وزیر کار و امور اجتماعی به موضوع انتصاب سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، ارتباط دارد که اواخر سال گذشته با حکم آقای شیخ الاسلامی به ریاست صندوق تامین اجتماعی منصوب شد.

اطلاعیه نمایندگان استیضاح‌کننده با امضای احمد توکلی، علی مطهری، محمد دهقان، الیاس نادران، علی‌رضا زاکانی، مسعود پزشکیان و حسین نجابت، نمایندگان دوره کنونی مجلس منتشر شده که به دوره نهم مجلس هم راه یافته‌اند.

امضا‌کنندگان در این اطلاعیه با اشاره به موضوع استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نوشته‌اند که «چون دیوان عدالت اداری در حال رسیدگی به شکایت نمایندگان در همین زمینه است و امید زیادی به لغو این حکم غیرقانونی توسط این نهاد حقوقی وجود دارد و چون اکثریت امضاکنندگان استیضاح بار دیگر به نمایندگی مجلس انتخاب شده اند، در صورت لزوم استیضاح در مجلس بعدی قابل پیگری خواهد بود.»

به گفته آنان، سعید مرتضوی «در سمت قبلی خویش یعنی دادستان تهران متهم است و از مقام قضایی معلق شده و پرونده‌اش هنوز مفتوح و در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از فاجعه کهریزک، مقصر شناخته شده است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,