Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
بیست‌ودوم اردی‌بهشت- یازدهم می

«تقویم تاریخ بیست‌ودوم اردی‌بهشت»

2012 May 11

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1904میلادی- زاد روز «سالوادور دالی» (Salvador Dalí) نقاش فراواقع‌گرای اسپانیایی بود. دالی طراحی ماهر بود که بیش‌تر به خاطر خلق تصاویری گیرا و خیالی در آثار فراواقع‌گرایش به شهرت رسید. مهارت وی در نقاشی اغلب به تاثیر نقاشان رنسانس نسبت داده می‌شود. معروف‌ترین اثرش تداوم حافظه در سال ۱۹۳۱ خلق شد. وی هم‌چنین در عکاسی، مجسمه‌سازی و فیلم‌سازی نیز فعالیت داشت. وی با والت دیسنی تهیه‌کننده و کارگردان شهیر آمریکایی در ساخت کارتن کوتاه و برنده جایزه اسکار «دستینو» که در سال ۲۰۰۳ و پس از مرگ وی منتشر شد، و هم‌چنین با آلفرد هیچکاک در ساخت فیلم «طلسم شده»  هم‌کاری کرد.

1997 میلادی- سوپرکامپیوتر «دیپ بلو» (Deep Blue) برای نخستین بار قهرمان شطرنج جهان «گری کاسپارف» (Garry Kasparov) را در 6 مسابقه در شهر نیویورک شکست داد. دیپ بلو کامپیوتر شطرنج‌بازی است که توسط شرکت آی‌بی‌ام ساخته شده وبه این ترتیب نخستین کامپیوتری شد که توانسته‌است قهرمان شطرنج جهان را شکست دهد. دیپ بلو سال در مسابقه رودروی پیشین خود با کاسپاروف نتیجه را واگذار کرده‌بود. نسخه سال ۱۹۹۷ دیپ بلو توانایی محاسبه ۲۰۰ میلیون پوزیسیون را در هر ثانیه داشت.

1949 میلادی- سیام رسمن نام خود را به تایلند تغییر داد، تایلند کشوری در شبه‌جزیره هندوچین واقع در جنوب شرقی آسیاست. حکومت این کشور پادشاهی مشروطه است و فرمانروای کنونی رامای نهم از سال ۱۹۴۶ تاکنون این مقام را به عهده داشته‌است.

1949 میلادی- اسراییل تنها کشوری عمدتن یهودی در جهان در سازمان ملل پذیرفته شد. این سازمان توسط ۵۱ کشور تاسیس و در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۹۳ کشور عضو داشته‌است. اعضای آن تقریبن شامل همه کشورهای مستقلی می‌شود که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌اند. فقط واتیکان، که عضویت در سازمان را نپذیرفته‌است و چین ملی (تایوان) که عضویتش بعد از عضویت جمهوری خلق چین لغو شد، در سازمان ملل متحد عضو نیستند.

———————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1924 میلادی- زادروز «آنتونی هویش»، (‌Antony Hewish) یک ستاره‌شناس رادیویی بریتانیایی است که در سال ۱۹۷۴ (هم‌راه با مارتین رایل) برنده جایزه نوبل فیزیک شد. او «تپ‌اخترها» را کشف کرد و کارهای موثری درباره سنتز دیافراگم انجام داد. او هم‌چنین در سال ۱۹۶۹، برنده مدال «ادینگتون» از انجمن اخترشناسی پادشاهی شد.

1940 میلادی– در چنین روزی نبرد نیروهای فرانسه و انگلستان با آلمان آغاز شد. با آغاز جنگ جهانی دوم و حمله نیروهای آلمان به کشورهای مجاور، «هیتلر» تصمیم گرفت تا با حمله به منطقه غرب، کشورهای بلژیک، هلند و لوکزامبورگ را به تصرف خود درآورد. با حمله آلمان به این سه کشور، نیروهای متحد فرانسه و انگلیس برای حمایت از کشور بلژیک وارد این کشور شدند. دفاع از این کشور به موجب قراردادی صورت گرفت که میان انگلیس و فرانسه تصریح شده بود. اما با وجود اتحاد فرانسه و انگلیس، قوای آلمان نازی نه تنها ارتش بلژیک، بلکه نیروهای انگلیس و فرانسه را نیز شکست دادند و سرانجام بلژیک را اشغال کردند.

1372 خورشیدی- «حسین‌علی هروی» از استادان و محققان زبان و ادبیات فارسی درگذشت. شهرت دکتر هروی بیش‌تر به‌سبب حافظ‌شناسی است و در این زمینه کتابی در چهار جلد منتشر کرده است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

ریسمون

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی نیوز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,