Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
گزارش اقتصادی

«ادامه روند کاهش قیمت سکه»

2012 May 11

سایه کوثری / رادیو کوچه

اواسط هفته گذشته قیمت انواع سکه‌ در بازار کاهش یافت که این کاهش نسبت به دو ماهی که از ابتدای سال می‌گذرد قابل توجه بود.

‌نرخ سکه طرح قدیم 685 هزار تومان و طرح جدید 675 هزار تومان شد و نیز فعالان بازار ارز از کاهش 20 تومانی نرخ سکه و رسیدن آن به 1720 تومان خبر دادند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هفته گذشته قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در بازار به  685 هزار تومان، طرح جدید 675 هزار تومان، نیم سکه 340 هزار تومان، ربع سکه 183 هزار تومان و گرمی 104 هزار تومان رسید.

این نرخ‌ها روز پیش از آن به ترتیب 695 هزار تومان، 685 هزار تومان، 345 هزار تومان، 185هزار تومان و 104هزار تومان بود.

این در حالی‌ست که در چهل روز ابتدای سال بازار سکه روند آرامی را سپری کرده است‌ و البته این کاهش قیمت ناچیز هم آن را دچار تلاطم نکرد. به اعتقاد کارشناسان عرضه سکه‌های پیش فروشی بانک مرکزی از دلایل اصلی این موضوع بوده است.

‌بررسی روند قیمت سکه از ابتدای سال تاکنون هم حاکی از کاهش قیمت انواع سکه‌ها در بازار است. این در حالی است که وضعیت قیمت سکه‌ها در فروردین و اردی‌بهشت سال گذشته روندی متفاوت از آن را نشان می‌داد.

امسال قیمت سکه در ماه‌های ابتدایی امسال با کاهش روبرو بود که دلایل متفاوتی برای آن می‌توان برشمرد.

مذاکرات 5+1 از جمله این عوامل بوده که بازار سکه را دچار تغییری مثبت کرد.

در پایان فروردین ماه سال گذشته بازار سکه با آشفتگی مواجه شد و باعث شد بانک مرکزی سیاست‌های خود را در بازار اجرا کند تا بتواند باعث ریزش قیمت‌ها شود، بانک مرکزی برای اولین بار عرضه شمش 12 کیلویی را علاوه بر شمش‌های یک کیلویی در بازار آغاز کرد.

عرضه سکه‌های پیش فروشی بانک مرکزی در بازار از دیگر دلایل مهم است که فعالان بازار سکه از آن به عنوان یکی دیگر از دلایل مهم یاد می‌کنند.

محمد کشتی آرای هم با عنوان کردن این موضوع به عنوان دلیل اصلی کاهش قیمت سکه گفته است که ‌یکی از دلایل مهم و اصلی کاهش قیمت سکه‌ها در بازار و تعادل بازار سکه، عرضه سکه‌های بانک مرکزی بوده و نیز تثبیت وضعیت اقتصادی و کاهش نرخ دلار از دیگر دلایل است.

هم‌چنین عباس کمره‌ای عضو هییت مدیره بانک ملی و مدیر سابق ریالی و نشر بانک مرکزی هم تاکید کرده است: «‌عرضه سکه‌های پیش فروشی بانک مرکزی به بازار باعث کاهش قیمت‌ها در بازار سکه شده است».

قیمت سکه طرح قدیم در اولین روزهای کاری بازار سکه برای فروش 790 هزار تومان، طرح جدید 785 هزار تومان، نیم سکه 390 هزار تومان و ربع سکه 208 هزار تومان بود.

فعالان بازار سکه پیش بینی می‌کنند که روند کاهشی نرخ سکه‌ها فعلن ادامه داشته باشد و گویا بانک مرکزی این بار توانسته است بازار سکه را تا حدودی مهار کند.

از سوی دیگر مقایسه وضعیت نرخ سکه‌ها در فروردین و اردی‌بهشت سال گذشته با امسال حاکی است که قیمت‌ها روندی دیگر داشته است و بازار سکه روزهای آشفته، خاص و سختی را گذرانده است. نرخ سکه طرح قدیم در ابتدای سال گذشته در بازار 435 هزار تومان، طرح جدید 391 هزار تومان، نیم سکه 196 هزار تومان، ربع سکه 109 هزار تومان و گرمی 50 هزار تومان بود.

قیمت سکه ها در پایان فروردین ماه سال 90 به ترتیب به 445 هزار تومان، 430 هزار تومان، 215 هزار تومان، 135 هزار تومان و 55 هزار تومان و در نهایت در پایان اردیبهشت ماه پارسال به 448 هزار تومان، 421 هزارتومان، 210 هزار تومان، 124 هزار تومان و 60 هزار تومان رسیده بود.

در پایان فروردین ماه سال گذشته بازار سکه با آشفتگی مواجه شد و باعث شد بانک مرکزی سیاست‌های خود را در بازار اجرا کند تا بتواند باعث ریزش قیمت‌ها شود، بانک مرکزی برای اولین بار عرضه شمش 12 کیلویی را علاوه بر شمش‌های یک کیلویی در بازار آغاز کرد.

هم‌چنین عرضه کافی سکه‌ها در بازار در 300 شعبه منتخب در سراسر کشور آغاز شد، در اردی‌بهشت ماه بود که بانک مرکزی عرضه‌های وسیع سکه را در شعب بانک‌ها شروع کرد و در ادامه حراج در بانک کارگشایی رو به افزایش گذاشت، فروش سکه و شمش دو نوبتی و صف‌های خرید سکه در مقابل بانک‌ها تشکیل شد.

در همان زمان بود که محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد که برای تعادل بخشی به بازار سکه، سوپر مارکت‌ها و دریانی‌ها را سکه فروشی می‌کنیم. اما امسال خبری از این برنامه‌ها نیست.

عیار و وزن سکه طرح قدیم که دیگر توسط بانک مرکزی ضرب نمی‌شود، هیچ‌گونه تفاوتی با سکه طرح جدید ندارد و باندهای مافیایی بازار سکه هر از گاهی به بهانه نایاب بودن آن را از بازار جمع می کنند و پس از کسب سودهای فراوان دوباره آن را به بازار سرازیر می‌کنند.

این نوع سکه دیگر توسط بانک مرکزی ضرب نمی‌شود و کم کم حالت عتیقه پیدا می‌کند، به همین دلیل قیمت آن در بازار افزایش می‌یابد، سکه‌های طرح قدیمی که هم اکنون در بازار خرید و فروش می‌شود، از گذشته وجود داشته است.

آن‌چه مسلم است بازار سکه امسال نسبت به سال گذشته روند آرامی داشته است و پیش‌بینی می‌شود این وضعیت که بر معالمات کالاهای دیگر هم اثر گذار خواهد بود،در آینده هم ادامه داشته باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,