Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
کوچه سلامتی

«بیماری منییر»

2012 May 11

دکتر آویده مطمئن‌فر / رادیو کوچه

در سال ۱۸۶۱ میلادی، پزشک فرانسوی، دکتر منییر، علایم بیماری که باعث بروز اختلالات خاصی در گوش داخلی می‌شد را توصیف کرد. این اختلالات می‌توانند باعث بروز سرگیجه، صدای وزوز در گوش، احساس فشار در گوش و کاهش شنوایی، البته به طور متناوب در ابتدا شوند. بروز حمله بیماری منیر با افزایش فشار در گوش آسیب دیده و یا هر دو گوش در بعضی از موارد اعلام می‌شود. نوسان شنوایی نیز ممکن است قبل از حمله رخ دهد. بحران منییر با سرگیجه، عدم تعادل، حالت تهوع و گاهی هم استفراغ همراه است. به طور متوسط، یک حمله می‌تواند حدود سی دقیقه تا چهار ساعت به طول انجامد. پس از این دوره، بسیاری از افراد احساس خستگی شدید می‌کنند و برای چند ساعت  می خوابند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 برای برخی افراد، دوره‌های حمله این بیماری می‌تواند در فواصل زمانی کوتاه رخ دهد. و بر عکس، هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها می‌تواند بدون هیچ گونه حمله‌ای سپری شود و معمولن بین این حملات، افراد از هیچ نشانه دیگری به غیر از احساس عدم تعادل و وزوز گوش رنج نمی‌برند.

در ۷۵ درصد از موارد، بیماری منییر بر یک گوش تاثیر می‌گذارد در حالی که در ۲۵ درصد دیگر این بیماری هر دو گوش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای بسیاری، شنوایی در گوش مبتلا به تدریج کاهش می‌یابد.

آن‌چه که در این بیماری متناقض است، ناشنوا بودن و داشتن حساسیت فوق‌العاده به صداهای خاص است. برای افرادی که شنوایی طبیعی دارند تصور این‌که فرد قادر به شنیدن باشد ولی قادر به درک آن چه می‌شنود نباشد، دشوار است. در واقع، برخی از صداها بیش از حد بلند هستند در حالی که دیگران  نه به اندازه کافی، چیزی که باعث اعوجاج صدا می‌شود.

 اگر چه این حملات بسیار نگران کننده هستند، بیماری منییر یک بیماری کشنده در نظر گرفته نمی‌شود. ولی در هر حال، افراد مبتلا به این بیماری اغلب موارد احساس خستگی می‌کنند. آن‌ها فاقد انرژی هستند و هر‌گونه تلاش گاهی اوقات ممکن است باعث سرگیجه، تهوع و عرق سرد شود.

 این یکی از پیامدهایی است که  فرد مبتلا را پریشان می‌کند. اگر فرد بخواهد در بازی‌های ورزشی مانند قبل فعال باشد، کوچک‌ترین فعالیتی او را خسته می‌سازد. حتی یک عمل ساده آویختن یک نقاشی بر روی دیوار و یا پر کردن کیسه خرید در بازار گاهی اوقات باعث سرگیجه، تعریق و حالت تهوع است و فرد چند ساعت لازم دارد تا بهبودی خود را بازیابید. تنها کاری که فرد مبتلا به این بیماری می‌تواند انجام دهد، نوشتن چند خط است و حتا همان هم نباید تحت فشار باشد و تنها با سرعتی مناسب با وضعیت فرد و رحمت آقای منییر.

 با این حال، این امکان وجود دارد که هیچ یک از این‌ها اتفاق نیافتد. این همان چیزی است که با این بیماری مغایر است. فرد ممکن است برای روزها، هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها بسیار سرحال باشد و ناگهان بدون هیچ دلیل روشنی همه نشانه‌ها پدیدار شوند.‌

 بیماری منییر یک بیماری موذی است. بسیاری از مردم تردید دارند که مریض هستند و به مدت زمان طولانی برای اعتراف به این واقعیت احتیاج دارند زیرا این بیماری مانند یک ناتوانی جسمی آشکار نیست و بیشتر با درجه پیشرفت بیماری آشکار می‌شود.‌

 هنوز درمانی برای این بیماری و یا علت دقیق آن یافت نشده است. فرضیه‌های متعددی برای این بیماری وجود دارد. برخی می‌گویند که از آلرژی‌های غذایی، ویروس و حتا علل ژنتیک سرچشمه می‌گیرد اما هیچ چیز از نظر علمی به اثبات نرسیده است، و پژوهش‌ها هنوز در این راستا ادامه دارد. استرس قطعن ماشه بحران بیماری منییراست. اما عدم آگاهی فرد بر زمان بروز بحران، عدم شنوایی و تمرکز بیشتر برای درک دیگران، خود یک مورد استرس‌زا است که باعث بروز بحران می‌شود.

 عامل ژنتیک به عنوان یک علت احتمالی این بیماری به قطع از محاصبه خارج نیست. به نظر می‌رسد که بسیاری از کسانی که از این بیماری رنج می‌برند، بستگان درجه اولی داشته‌اند که به این بیماری مبتلا بوده‌اند. بدیهی است که قبل از سال‌های ۷۰ میلادی به خوبی این بیماری شناخته نبوده و بسیاری از افراد مبتلا نمی‌دانند که برخی از اختلالات‌ بستگان نزدیک و یا پدربزرگ و مادربزرگ آن‌ها به علایم این بیماری مربوط بوده باشد.‌

 در مقاله‌ای درباره بیماری منییر، دکتر پل یانیک، متخصص گوش و حلق و بینی، نوشته است که بسیاری از بیماران او که به بیماری منییر مبتلا هستند به دیابت و یا حملات هیپوگلیسمی نیز مبتلا بوده‌اند. در هر حال توجه داشته باشید که حملات منییر و بحران دیابت در برخی موارد مشابه هستند و فقط در دیابت سرگیجه وجود ندارد. و در هر دو مورد، فقدان انرژی، احساس ضعف، عرق سرد یکسان هستند و گاهی اوقات باعث اشتباه تشخیص می‌شوند. و از آن‌جا که دیابت ممکن است یک علت بیماری منییر باشد، به اعتقاد من، آزمایش میزان قند خون مناسب است زیرا در بسیاری از موارد مثبت است.

 صدای وزوز گوش مانند سر و صدای پس زمینه‌ای است. این صداها را می‌توان به صدای سقوط آب، صدای جریان آب روان، صدای موج دریا و یا صدایی که در یک حلزون دریایی می‌توان شنید، صدای برفک صفحه تلویزیون، سوت قابل مقایسه با تولید بخار فراری از یک کتری، صدای شیشه شکسته، صدای بوق، آژیر یا حتا صدا حشره کریکت تشبیه کرد.

حملات منییر و بحران دیابت در برخی موارد مشابه هستند و فقط در دیابت سرگیجه وجود ندارد. و در هر دو مورد، فقدان انرژی، احساس ضعف، عرق سرد یکسان هستند و گاهی اوقات باعث اشتباه تشخیص می‌شوند.

 این صداها در شدت متفاوت هستند و گاهی اوقات طرز شنیده شدن آن‌ها توسط افردا مختلف بسیار متفاوت است.‌ گاهی اوقات نیز این صداها می‌توانند با هم مخلوط باشند. این صداها در گوش آسیب دیده و یا هر دو شنیده می‌شوند و می‌توانند یا از خواب فرد جلوگیری کنند و یا آن‌ها را از خواب بیدار کند. حتی افرادی که به طور کامل ناشنوا هستند می‌توانند این صداها را بشنوند.

 اگر چه این صداها بسیار آزار‌دهنده هستند، باید یا با آن زندگی کرد و یا افسرده شد. ولی من به این باورم که  با اجتناب از شرایط استرس زا و رژیم غذایی مناسب می‌توان با این وضعیت ساخت و زندگی کرد. در حال افراد مبتلا با استرس و خستگی، این صداها را بیشتر می‌شنوند.

 یکی دیگر از مشخصه‌های این بیماری سرگیجه است. البته این سرگیجه همیشگی نیست و گاهی اوقات بسته به درجه پیشرفت بیماری رخ می‌دهد. حتا به طور ناگهانی و بدون هشدار می‌تواند بین یک تا چهار ساعت و گاهی بیشتر طول بکشد. می‌تواند به حال بهم خوردگی سفر دریایی شبیه باشد و وقتی که شروع می‌شود نمی‌توان تعادل را حفظ کرد.

 در اوایل بحران سرگیجه، به نظر می‌رسد که سر پر از مه شده و سنگین می‌شود. احساس ضعف و احساس پری در سر احساس می‌شود. حال تهوع، عرق سرد و گاهی هم استفراغ این علایم را همراهی می‌کند. کوچک‌ترین حرکت سر این بحران را تشدید می‌کند. بهتر است که روی پشت دراز کشید و استراحت کرد. افرادی که حملات مکرر سرگیجه را تجربه می‌کنند احساس‌ ناامنی دارند چرا که می‌ترسند که این حملات ناگهانی و غیرمنتظره در یک محل عمومی،‌ هنگام رانندگی، در محل کار و یا در رویدادهای اجتماعی رخ دهد. چیزی که باعث کناره گیری و انزوای این افراد از همه فعالیت‌های اجتماعی و از دست دادن اعتماد به نفس شخص می‌شود. پس از این حملات، فرد اغلب خسته و افسرده است.‌

 این ممکن است عجیب به نظر برسد اما برخی از افراد مبتلا به مشکلات شنوایی دارای حساسیت فوق‌العاده به صداهای خاصی از محیط اطراف هستند. گوش بسیار حساس می‌شود و کوچک‌ترین سر و صدا به طور نامتناسبی تقویت شده به نظر می‌رسد. برخی از صداها غیر قابل تحمل می‌شوند و گاهی اکو تولید می‌کنند. این پدیده هیپرسونی نامیده می‌شود. گوش صداهایی را که به طور معمول شنیده نمی‌شوند را می‌شنود و باعث تحریک سیستم عصبی و طاقت فرسا شدن آن در دراز مدت می‌شود.

 ما می‌توانیم نشانه‌های این بیماری را با داروی دیورتیک برای کاهش فشار کنترل کنیم و یا برای جلوگیری از سرگیجه از داروی ضد سرگیجه استفاده کنیم. در برخی از موارد، پزشک متخصص گوش و حلق و بینی از جراحی برای از بین بردن فشار در گوش یعنی رفع فشار عروق کیسه اندولنفاوی استفاده می‌کند. این عمل به تهویه گوش داخلی معروف است و توسط یک لوله کوچک از تجمع مایع بیش از حد، که منجر به نامتعادلی و در نتیجه تولید سرگیجه می‌شود جلوگیری می‌کند.

 درمان جدید شامل از بین بردن لابیرنت و تزریق آنتی بیوتیک از طریق پرده گوش به داخل گوش است. با تخریب لابیرنت غیر ممکن است که مایع در گوش داخلی جمع شود، چیزی که از عدم تعادل و سرگیجه جلوگیری می‌کند.

 برای کمک به کنترل این بیماری من توصیه می‌کنم که مقدار استفاده از نمک، شکر، کافئین و الکل را به شدت کاهش دهید. هم چنین بهتر است که در زمان‌های منظم و هر وعده مقدار کمی غذا بخورید. هیچ شواهد علمی برای این توصیه  وجود ندارد، اما در تجربه من، این امر به بیماران مبتلا به این بیماری کمک کرده است.

 البته با همه این درمان‌ها و تمام داروها، هنوز هیچ درمانی به طور کامل برای بیماری منییر وجود ندارد. ولی هرگز نباید دل‌سرد شده چرا که در نهایت، با صبر، شجاعت و سرسختی می‌توان علایم این بیماری را کنترل کرد.‌

 من فکر می‌کنم که چه دراختلالات شنوایی، بینایی، جسمی و یا دیگر بیماری‌ها، همه از یک دوره از افسردگی و دل‌سردی می‌گذریم ولی گاهی به گذشت زمان و در نهایت پذیرش زندگی با محدودیت‌های جدید نیازمندیم. صبور باشید، زیرا زندگی در هر حال دارای لحظات خوب است، حتی با محدودیت‌های ما.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۳ Comments


 1. MAJID
  1

  MAN 1 SAL BA IN BIMARI DAST O PANJE NARM KARDAM VA DAGHIGHAN BA HAMIN TOSEYE DOCKTOR IN BIMARI RA KONTROL KARDAM VA ALAN KHABARI AZ ON ALAEM VASEDAHA NIST VA KHEILI HAM SAR HALAM MERSI


 2. MAJID
  2

  MAN BE ONVAN SHAKHSI KE BA IN BIMARI TA DAM MARG PISH RAFT DOKTOR MAN BE MAN GOFT KE MA HICH KARI BARAYE TO NAMITAVANIM BOKONIM VA MAN RA PISH YEK DOKTOR ASAB VA RAVAN FERESTAD VA BA DAROHAEI KE IN DOKTOR MIDAD ROZ BE ROZ AFSORDE TAR MISHODAM VALI YEK ROZ TASMIM GEREFTAM KE KHODAM BE KHODAM KOMAK KONAM VA DIGE PISH DOKTOR ASAB NARAFTAM DAROHA RO GHAT KARDAM BE SEDAHAEI KE DAR GOSHAM BOD VA MARA ASABI MIKARD AHAMEYAT NADADAM ROZI 2 SAAT VARZESH KARDAM 10 KILO VAZN KAM KARDAM AZ 95 BE 85 RESIDAM KAFE RO GHAT KARDAM SHAM SHAB RA GHAT KARDAM ROGHAN RA DAR GHAZA HAZF KARDAM VA BISHTAR AZ REZHIM SABZIJAT ESTEFADE MIKONAM VA BE GHOL DOKTOR POL KE BE NAZAR MAN YEK PEZESHK FOGHOLADE AST BA SABR SHOJAAT VA SARSAKHTI VA TAVAKOL BE KHODA ALAEM IN BIMARI RA BE TOR KAMEL AZ BIN BORDAM MAN DAR ALMAN ZENDEGI MIKONAM VA PISH CHAND MOTEKHASES RAFTAM KE HICH KOMAKI BE MAN NAKARDAN MAN TAJROBE SHAKHSI KHODAM RA GOFTAM SHAYAD KOMAKI HATA BARAYE YEK NAFAR BASHAD VA MAMNON AZ SHOMA BE KHARER GOZASHTAN IN ETELAAT

  1. 3

   خیلی خوشحالم از این که این اطلاعات براتون مفید بود و همچنین خیلی خوشحالم از این که با یک روش زندگی سالم و درست توانستید این مشکل را کنترل کنید.