Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
مهارت‌های زندگی

«پای سلامت در کفش مناسب»

2012 May 12

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

   همیشه گفتند پا قلب دوم انسان‌هاست. از این جهت است که توجه به سلامتی پاها از اهمیت زیادی برخوردار است.

یکی از مواردی که در این زمینه باید به آن توجه کافی بشود انتخاب کفش است. کفش‌هایی که در عین راحتی و به روز بودن به سلامت ماندن پا هم کمک کند.

جشنواره کفش کوالالامپور فرصت خوبی بود تا گفت وگویی با دکتر ادموندلی (Edmond Lee) داشته باشم؛ یک متخصص مراقبت از پا و ستون فقرات که چند سخنرانی در مورد انتخاب کفش و مراقبت از پا به ویژه برای بیماران دیابتی انجام داد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از او در مورد این که بهترین کفش چه کفشی است و در انتخاب کفش مناسب به چیزهایی باید توجه کرد پرسیدم:«دکتر ادموند می‌گوید که ما در زمینه کفش به ویژه برای بزرگ‌سالان مشکلات مشترکی داریم.

یکی از این‌ها مشکل جراحاتی است که در جلو یا عقب کفش ایجاد می‌شود و موقعیت دردناکی برای پا بوجود می‌آورند و دومی مشکلی است که به ویژه در بانوان در مورد کفش‌های پاشنه بلند یا پنجه باریک پیش می‌آید.»

اما باید دید در این زمینه چه می توان کرد؟

او می‌گوید: «یکی از این کارها این است که از پوشیدن کفش‌هایی با پاشنه‌هایی بلندتر از پنج سانت خودداری کرد. چراکه این پاشنه‌ها سبب ایجاد درد در پاها شده و استرس را برای شما به همراه می‌آورد.

دومین نکته این است که باید عادت کنیم که نرمش‌های مربوط به پا را مرتب انجام دهیم. تمرینات کششی بعد از هر نیم ساعت یا یک ساعت راه رفتن می‌توانند کمک خوبی به ما بکنند.

و یکی از مهم‌ترین چیزها در انتخاب کفش این هست که هنگام انتخاب کفش به پا  و این که کفش کاملن اندازه شما باشد بیشتر از این که چه چیزی مُد هست توجه کنید. درست است که مُدخیلی مهم است اما سلامت پاهای شما مهم تر هست. بنابراین برای مثال وقتی یک کفشی را قصد دارید بخرید مطمئن شوید که پاها به راحتی می‌توانند در آن حرکت داشته باشند. این مورد به خصوص در کفش‌های بانوان دیده می‌شود که مد آن‌ها را مجبور می‌کند به استفاده از کفش‌هایی خیلی باریک و تنگ که براساس مد طراحی شده و برای سلامت پاها مضر است. این کار مشکلات و درد فراونی برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

البته خیلی از مردم متوجه نیستند که چقدر پاها اهمیت دارند . وقتی پاها در معرض خطر باشند مشکلات زیادی را در زندگی ایجاد می‌کنند.»

چه باید کرد که در عین حال که از مد پیروی می‌کنیم کفش مناسبی هم انتخاب کنیم؟

او خاطر نشان می‌کند که تولیدکنندگان و طراحان کفش باید هر چه بیشتر در مورد پا و سلامت آن بدانند. آن‌ها باید بدانند که چگونه کفش هایی را طراحی کنند که در عین به سلامت پاها نیز توجه شود. حتا می‌شود با دانش کافی کفش های پاشنه بلند اما راحت را طراحی کرد.

اما در مورد این که چه نوع یا چه جنسی از کفش را باید انتخاب کرد این متخصص مراقبت از پا و ستون فقرات می‌گوید:«جنس کفش بستگی به نیاز دارد اما کفش‌هایی که زیاد تنگ نباشند و پا در آن راحت باشد مناسب‌تر است.

او در مورد کفش‌هایی که برای دیباتیکی‌ها مناسب است هم می‌گوید که پاهای افرادی که دیابتیکی هستند بسیار حساس‌تر است و باید دقت بیشتر شود تا از مشکلاتی که ممکن است برایشان به وجود بیاید پیش‌گیری شود. مهم است که از کفش‌هایی با برش‌های داخلی کم‌تر و راحت‌تر (پنجه‌های پهن) استفاده شود.

و در نهایت دکتر ادمون به بهترین جمله درمورد کفش این طور اشاره دارد که «در انتخاب کفش به سلامت پا توجه کنید نه مُد!»

او تاکید می‌کند که درست است که ما باید به مد هم توجه داشته باشیم اما پای شما از جمله بخش‌های اساسی بدن شماست. بنابراین برای مراقبت از خودتان باید به فکر مراقبت از بنیان بدن باشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,