Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
تحلیل سیاسی روز

«جرقه‌های صلح و آتش جنگ»

2010 January 03

فرزانه روشن/ رادیو کوچه

فرصتی که بعد از بیانیه موسوی و در پی شوک حاصل از بی‌عملی در حاکمیت پدیدار شده بود، گذشته است و رهبر جمهوری اسلامی و مشاوران تندروی او  این روزها برای تصمیم گیری آماده می‌شوند.

با صدور بیانیه مسالمت جویانه موسوی نجواهایی در اردوی حاکمیت جمهوری اسلامی برخاست که با تحلیل مثبت بیانیه به رهبر نظام پیشنهاد می‌داد تا راهکارهای موسوی را برای برون رفت از بحران جدی بگیرد. اما گویا این صداهای لرزان و جرقه‌های صلح با فریاد خشمگین تندروها و پشتیبانی محا فظه‌کارانی که نمی‌خو اهند از قافله عقب بمانند خاموش شد و به گوشه‌ای خزید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

چند ساعت بعد از این‌که محسن رضایی فرمانده اسبق سپاه و نامزد ریاست جمهوری دوره دهم، نامه‌ای به رهبری نوشت و به گمان خود بیانیه موسوی را عقب‌نشینی عنوان کرد و را هکارهای میرحسین را قابل تامل دانست، تندرو‌هایی که در سرکوب‌های اخیر نقش عمده‌ای داشتند به میدان آمدند و محسن‌رضایی را به شدت مورد حمله قرار دادند. روح اله حسینیان روحانی سا بقه‌دار در وزارت اطلا عات و نماینده تندروی مجلس در گفت‌و گویی با خبرگزاری حکومتی فارس آنچه محسن رضایی گفته بود را یک برنامه از قبل طراحی شده دانست و محسن رضایی را متهم کرد با میرحسین موسوی متحد است و این نا مه جزیی از بر نامه‌ای بوده که جنبش سبز قصد داشته است پس از انتشار بیانیه موسوی برای فشار به رهبری راه بیندازد.

روزنامه کیهان و حسین شریعتمداری که می‌توان اورا تئوریسین تندروهای نظام دانست در روزنامه‌اش بیانیه موسوی را نواخته است و اعلام کرده که میرحسین رسما از ضد انقلاب حمایت می‌کند، حتی روزنامه وطن امروز به مدیریت بذرپاش در صفحه نخست خود گفته مریم رجوی از اعضای مجاهدین خلق را تیتر کرد که گفته بود : «ما از فرقه موسوی حمایت می‌کنیم.»

حرکات تند و تیز حلقه خشونت طلبان نظام که حالا تمام ارگان‌های اجرایی حکومتی از دولت تا مجلس و حتی قوه قضاییه را در دست دارند، محافظه‌کاران اصول‌گرا را مرعوب کرده و به نظر می‌رسد این گروه پراکنده نمی‌توانند حلقه‌ای تشکیل دهند و صدای رسایی داشته باشند

حرکات تند و تیز حلقه خشونت طلبان نظام که حالا تمام ارگان‌های اجرایی حکومتی از دولت تا مجلس و حتی قوه قضاییه را در دست دارند، محافظه‌کاران اصول‌گرا را مرعوب کرده و به نظر می‌رسد این گروه پراکنده نمی‌توانند حلقه‌ای تشکیل دهند و صدای رسایی داشته باشند.

محمدرضا باهنر نماینده مجلس که از منتقدین احمدی نژاد محسوب می‌شد، گفته‌های تندروها را مبنی بر سرکوب کامل مخالفان تکرار کرده و مرتضی نبوی مدیر مسوول روزنامه رسالت و نزدیک به حزب موتلفه هم محسن رضایی را متهم کرده است که معنای بیانیه موسوی را نفهمیده و حرکات جنبش سبز را براندازانه و پیچیده دانسته است.

در دو روز گذشته و در فضای بسته اطلاع‌رسانی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دستگیرهای سریع و خاموشی را انجام می‌دهند که معنای خاصی دارد. تحت تعقیب قرار دادن روزنامه‌نگاران و تحلیلگران سیاسی علاوه بر این‌که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی اعتنایی به راه‌کارهای موسوی نداشته‌است، نشانه‌ای هم هست از مقدمات کار بزرگی که حاکمیت بارها به تاخیرش انداخته‌است: دستگیری موسوی و اجرای فاز جدید بر خورد با جنش سبز، دستگیری محمدرضا تاجیک از معدود مشاوران بیرون زندان موسوی درساعات گذشته باز هم هشداری نزدیک به نامزد معترض است و پا سخ  کو تاه و ساده به بیا نیه مفصل و چند وجهی اوست . با دستگیری تاجیک، معاون برنامه‌ریزی در وزارت اطلاعات دولت خاتمی، حلقه نیروهای اطلاعاتی سابق در زندان تکمیل شد و اطلاعاتی‌های دیروز، دربند وزارت اطلاعات امروز شدند. پیش‌تر خدایاری با نام احسان غفاری مدیرکل دانشجویی وزارت اطلاعات، امین زاده با نام امینی مدیرکل در ضد جاسوسی، موسوی مقدم  مدیر در ضدجاسوسی و سعید حجاریان مدیرکل طرح و برنامه وزارت اطلاعات بازداشت و محاکمه شده بودند.

گر چه کلیت نظام هم‌چنان در مرحله تصمیم‌گیری است و این زمان تامل، با گفته‌های صریح رهبر فعلی جمهوری اسلامی پایان می‌گیرد. اما به نظر می‌رسد حلقه حاکم تندرو ها با حرکات سریع و ضربتی قصد دارد تصمیم و اجرای نقشه مشت آهنین و حذف مخالفان را تسریع کند و با دستگیری‌ها و شا ید ترورهای احتمالی عملن آیت‌اله خامنه‌ای را که شا ید چند ساعتی به تامل در بیانیه موسوی فرو رفته در مقابل کار انجام شده قرار دهد.

از سوی دیگر فریاد های عدم خشونت در درون جنبش سبز هم‌چنان برپاست، جنبش سبز ابزاری جز صلح و مدارا و رفتار تدریجی ندارد. ابزار قدرتمندی که در این شش ماه نتایج شگرفی داشته و گرچه طنین خشو نت را ندارد اما صدای ماندگار و موثری داشته که تا حال توانسته نظام خشن جمهوری اسلامی را با مشکلات ساختاری مواجه کند، نامه مهندس سحابی از مبارزان پیشرو، اصلاح‌طلب و ملی‌مذهبی به ایرانیان خارج از کشور از جنس بیانیه موسوی است و نشانگر اینکه تفکر عاری از خشونت گستره‌ای بیشتر از حرکت‌های انقلابی جنبش دارد. این بیانیه‌ها و نامه‌های سراسر تجربه و دلسوزانه ممکن است در چند روز اخیر فزونی یابد. در عین ناباوری همین نوشته‌های کوتاه می‌تواند اثر بزرگی در بدنه جنبش سبز به جای گذارد و جرقه های سبز صلحی باشد که می‌تواند آتش جنگ را خاموش کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,