Saturday, 18 July 2015
10 December 2023
علارغم ادامه درگیری‌ها در بحرین،

«از سرگیری فروش تسلیحات آمریکایی به بحرین»

2012 May 12

خبر / رادیو کوچه

ایالات متحده اعلام کرد فروش بعضی از تجهیزات نظامی را به بحرین از سرگرفته است. به گفته ویکتوریا نولاند، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا، تجهیزاتی که در اختیار بحرین قرار خواهد گرفت در کنترل ناآرامی‌ها و عملیات ضدشورش کاربرد ندارد.

انتشار این خبر با سفر سلمان بن‌حمد آل‌خلیفه، ولیعهد بحرین به واشنگتن هم زمان است.

در پی سرکوب گسترده مخالفان حکومت بحرین به وسیله نیروهای امنیتی و ارتش این کشور، آمریکا فروش بعضی از تجهیزات نظامی و تسلیحات را به این متحد خود در خلیج فارس متوقف کرده بود.

خانم نولاند بدون اشاره به فهرست تسلیحات فروخته شده به بحرین، گفت تجهیزات و خدمات ارایه شده با هدف ارتقای توان دفاعی خارجی در اختیار این کشور قرار خواهد گرفت.

ویکتوریا نولاند گفت آمریکا هم‌چنان از ارسال موشک‌های هدایت‌شونده ضد‌تانک تاو و خودروهای نظامی هاموی که می‌تواند در عملیات ضدشورش کاربرد داشته باشد، خودداری خواهد کرد.

او هم‌چنین از بحرین خواست تا مشکلات مربوط به حقوق بشر را برطرف کند.

به گفته خانم نولاند، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در دیدار با سلمان بن‌حمد آل‌خلیفه گفته است که برای برطرف شدن موارد نقض حقوق بشر در بحرین به تلاش بیش‌تری نیاز است.

بر این اساس، خانم کلینتون از بحرین خواسته است در جهت «دست‌یابی به اصلاحات سیاسی معنی‌دار» اقدام کند.

به گزارش عفو بین‌الملل، دست‌کم 60 نفر در ناآرامی‌های 15 ماه گذشته بحرین جان خود را از دست داده‌اند.

هرچند برخی از رسانه‌های خارجی به نقل از یک مقام ناشناس در دولت آمریکا گزارش کردند که تجهیزات فروخته شده به بحرین شامل یک ناوچه، چند قایق گشتی و موتورهای ارتقا‌ سازی‌شده جنگنده اف-16 است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,