Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
بیست‌وسوم اردی‌بهشت- دوازدهم مه

«تقویم تاریخ بیست‌وسوم اردی‌بهشت»

2012 May 12

رادیو کوچه

بنا بر روایات و به اعتقاد برخی مسلمانان فاطمه‌ی زهرا، دختر پیامبر اسلام در پنجم بعثت در مکه به دنیا آمد. به همین مناسبت هر ساله چنین روزی در ایران روز زن و بزرگ‌داشت مادر نام‌گذاری شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1884 میلادی- «بدریش اسمتانا» (Bedrich Smetana) آهنگ‌ساز و بنیان‌گذار موسیقی ملی‌ چک در پراگ درگذشت. او اپراها و قطعه‌های توصیفی بر اساس داستان‌ها و مکان‌های چک ساخت. لحن موسیقی پر آب و رنگ و دراماتیک او موسیقی چک را متجلی می‌کرد.

اپرای «نامزد فروخته شده»، اپرای «راز»، سمفونی «پیروز» و شعرسمفونی «سرزمین من» از آثار او هستند.

2008 میلادی- حدود ساعت 14 به وقت محلی، در استان «سیچوآن» (Sichuan) زمین‌لرزه‌ای با شدت 7.8 ریشتر روی داد که در اثر این زمین لرزه 70 هزار نفر جان باختند. مرکز زمین‌لرزه در 92 کیلومتری شمال غرب مرکز این استان  اعلام شد. استان سیچوآن در غرب میانی چین است.

1941 میلادی- «کنراد زوس» (Konrad Zuse) دانش‌مند آلمانی نخستین کامپیوتر عملیاتی خودکار قابل برنامه‌ریزی جهان را در برلین به نمایش گذاشت. کنراد زوس نام این سیستم را «زی ـ 3» نام نهاد. سپس کامپیوتر تکمیل شده خود به نام «زی ـ 4» را ساخت که نخستین کامپیوتر بازرگانی جهان به شمار می‌آید.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1820 میلادی- «فلورانس نایتینگل» پرستار انگلیسی و بنیان‌گذار حرفه پرستاری نوین در فلورانس ایتالیا زاده شد.

1949 میلادی- اتحاد شوروی پس از یازده ماه به محاصره برلین پایان داد. به موجب توافق‏هایى که پس از جنگ جهانی دوم بین چهار دولت اشغال‌کننده آلمان صورت گرفت، این کشور بین این چهار دولت تقسیم شد و برلین پایتخت آن نیز در اختیار شوروی، فرانسه، انگلستان و آمریکا قرار گرفت. اما پس از چندی، اتحاد جماهیر شوروی با هدف خارج کردن نیروهای نظامی غرب از آلمان شرقی، شهر برلین را محاصره کرد و کلیه راه‏های زمینی و آبی منتهی به آن را بست.

1309 خورشیدی‌- در چنین روزی انحصار چاپ اسکناس در ایران توسط بانک ملی ایران صورت گرفت. کشور فرانسه برای اولین‌بار پس از انقلاب‌کبیر خود، پول کاغذی را رواج داد. در ایران تا سال 1268 که بانک شاهنشاهی تشکیل شد، پول رایج کشور، طلا و نقره بود. در آن سال نشر اسکناس در سراسر ایران منحصرن به بانک شاهنشاهی وابسته به انگلیس تعلق گرفت. دو سال بعد، اسکناس جدید بانک با سرلوحه فارسی و علامت شیر و خورشید و عکس ناصرالدین شاه قاجار و ذکر ارزش آن منتشر شد. مجموعن بانک شاهنشاهی، چهل سال در ایران اسکناس منتشر کرد تا این‌که در چنین روزی، حق انتشار اسکناس از آن بانک سلب و در مقابل دویست هزار لیره انگلیس، به بانک ملی ایران واگذار شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

Iranian History

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,