Saturday, 18 July 2015
01 August 2021

«مرجعیت و انکار حوزه علمیه»

2010 January 03

فرزانه روشن/ رادیو کوچه

گویا انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد ماه گذشته قرار است همه مشکلات ایران را پیش‌روی بگذارد، مشکلاتی که شاید هیچ‌گاه اینگونه بی‌پرده نمایان نبود، قدرت گرفتن روحانیان در سال 57 روشنفکران را به این نتیجه‌گیری رساند که با یک توتالیتر مذهبی روبرو هستند که قدرت را میان روحانیان و بر دست ولی‌فقیه می‌گرداند، اما گویا خسارتی که حوزه علمیه و رو حانیت مستقل ازجمهوری اسلامی دین دار دید، بسیار بیشتر از مشکلات و محدودیت‌هایی بود که حوزه‌های علمیه و مراجع تقلید در دوران شاهنشاهی و حکومت سکولار شاه داشتند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بنا بر قانون اساسی مشروطیت مراجع تقلید از مصونیتی قضایی برخوردار بودند و همین اصل بود که آیت‌اله خمینی را از اعدام رهانید و در سال 42 و پس از اعتراضات خونین پانزده‌خرداد، مراجع تقلید آن زمان با درخواست و سماجت شاگردان آیت‌اله خمینی یعنی منتظری و صانعی؛ آیت‌اله خمینی را مرجع اعلام کردند و به او مصونیتی قضایی دادند. این اصل در جمهوری اسلامی به کلی محو شد. روحانیان در قدرت و سهیم در حاکمیت، دادگاه روحانیت تشکیل دادند و منتسبان‌شان را از جرایم رها کردند  و مخالفان را هم خلع لباس و قلع و قمع کردند.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که در واقع سایه قدرت جمهوری اسلامی بر سر حوزه علمیه قم است با صدور نظری که در ظاهر به درخواست کسانی بوده‌است که درباره مرجعیت آیت‌اله صانعی پرسیده‌اند، این مرجع تقلید را شایسته تقلید ندانسته‌است

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که در واقع سایه قدرت جمهوری اسلامی بر سر حوزه علمیه قم است با صدور نظری که در ظاهر به درخواست کسانی بوده‌است که درباره مرجعیت آیت‌اله صانعی پرسیده‌اند، این مرجع تقلید را شایسته تقلید ندانسته‌است.

به نظر می‌رسد اقتدارگرایان نظام در جبهه‌های متنوعی دست به کار شده‌اند و محمد یزدی ریاست سابق قوه قضاییه و رئیس فعلی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، قصد دارد در یک حمله انفرادی و شاید انتحاری، انتقام خود را از روحانیت مستقل بگیرد روحانیتی که نسبت به قدرت بی‌تفاوت و بعضا منتقد است. این حمله مستقیم به یک مرجع تقلید که سابقه‌ای بیشتر از یزدی دارد، آرام آرام برای محمد یزدی گران تمام می‌شود و باعث شده تا روحانیان مستقل اما ساکت به صحنه بیایند.

تا امروز آیت‌اله جوادی آملی و آیت‌اله امینی از برجستگان حوزه علمیه قم از نامه جامعه مدرسین ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند و اضافه کردند که سال‌هاست در جلسات جامعه مدرسین شرکت نمی‌کنند. به نظر می‌رسد اقدام شتابزده جا معه مدرسین، حوزه علمیه قم را وارد کشاکش های سیاسی این روزها کرده است و با حجم اعتراضات خاموشی که در میان روحانیان قم است، شاید این به نفع جمهوری اسلامی نباشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,