Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«خانه‌ها»

2012 May 12

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

«چزاره پاوزه» (Cesare Pavese) (9 سپتامبر 1908 – 27 اوت 1950) نویسنده و شاعر صاحب‌نام ایتالیایی یکی از چهره‌های برجسته‌ ادبی قرن گذشته است که در کشور خود از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پاوزه شیفته ادبیات انگلیسی‌زبان بود و از دانش‌گاه تورین با رساله‌ای در‌باره اشعار والت ویتمن (Walt Whitman) فارغ‌التحصیل شد. در میان استادانش در دانش‌گاه می‌توان از «لئونه گینزبرگ» (Leone Ginzburg) منتقد و مدرس ادبیات روسی و شوهر «ناتالیا گینزبرگ» ( Natalia Ginzburg) نویسنده پر آوازه نام برد.

پاوزه در 1935 دورانی که با گروه‌های ضد فاشیست‌ هم‌کاری می‌کرد به جرم هم‌راه داشتن نامه‌های زندانیان سیاسی محکوم و به جنوب ایتالیا تبعید شد. یک سال بعد به تورین بازگشت و نزد ناشری چپ‌گرا به نام «یولیو آینودی»  (Giulio Einaudi)مشغول به کار شد. در این دوران ناتالیا گینزبرگ نیز با او هم‌کار بود. چندی بعد برای خدمت به ارتش فاشیست ایتالیا فرا خوانده شد اما به دلیل ابتلا به بیماری آسم شش ماه را در بیمارستان گذراند و هنگامی که از رم به تورین بازگشت، آلمان‌ها همه شهر را اشغال کرده بودند و اغلب دوستان او به رزمندگان ضدفاشیست پیوسته بودند.

پس از پایان جنگ جهانی دوم به حزب کمونیست پیوست و برای روزنامه حزب قلم می‌زد. بیش‌ترین آثارش نیز در این دوره به چاپ رسید. در سال 1950 افسردگی، شکست عشقی در رابطه کوتاهی با «کنستانس داولینگ» (Constance Dowling) بازی‌گری که آخرین رمانش را به او تقدیم کرد، و سرخوردگی سیاسی سبب شد که دست به خودکشی بزند. شیوه خودکشی‌اش در اتاق یک هتل شبیه آخرین صحنه اثر ماقبل آخرش «تنها در میان زنان» (Tra Donna Sole) بود.

قهرمان‌های داستان‌های پاوزه گاهی به انتخاب خود و زمانی به خاطر شرایط ناگزیر آدم‌های تنهایی هستند. ارتباط آن‌ها با مردها یا زن‌ها موقتی و مصنوعی‌ست. این آدم‌ها شاید بخواهند وابستگی بیش‌تری با اطرافیان‌شان داشته باشند، اما اغلب به چنین خواسته‌ای در رابطه‌های دوستانه پشت‌پا می‌زنند.

آخرین اثر پاوزه به نام «ماه و آتش» (La Luna e i Falò) در 1952 به انگلیسی ترجمه و به چاپ رسید.

داستان «خانه‌ها» را «فیروزه مهاجر» به فارسی ترجمه کرده است.

موسیقی متن:

Marc Olivier Dupin: Andantino

Eldo di LazarroL Chitarra Romana

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,