Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
بیست‌و‌چهارم اردی‌بهشت – سیزدهم مه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌چهارم اردی‌بهشت»

2012 May 13

رادیو کوچه

امروز، روز جهانی مادر است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1270 خورشیدی- در چنین روزی، امتیاز تنباکو در پی فتوای «میرزا محمد حسن شیرازی» لغو شد.

«سید محمدحسن حسینی شیرازی» مشهور به «میرزای شیرازی»، مرجع تقلید شیعه‌ ایرانی بود. یکی از مهم‌ترین حوادثی که در ایام زعامت او رخ داد، قضیه تحریم تنباکو بود. پس از اعطای امتیاز انحصار توتون و تنباکو به کمپانی «رژی»، در چهار شهر ایران، مردم به پیش‌تازی چهار نفر از شاگردان «میرزای شیرازی» دست به اعتراضات گسترده‌ای زدند. در تهران «شیخ فضل‌اله نوری»، در اصفهان «آقانجفی اصفهانی»، در شیراز «سید‌علی‌اکبر فال اسیری» و در تبریز «میرزا جواد مجتهد تبریزی» از رهبران این جریان بودند.

حکم تاریخی «میرزای شیرازی» در معاهده‌ی انحصار تنباکو در زمان «ناصرالدین شاه» چنان مردم را به صحنه کشاند که شاه قاجار، مجبور به فسخ قرارداد تنباکو شد. با صدور این حکم، مردم مبارزه‌ی سیاسی علیه قرارداد استعماری مذکور را یک وظیفه‌ی شرعی دانسته و به مخالفت شدید پرداختند، به‌طوری که «ناصرالدین شاه» مجبور شد با پرداخت غرامت، این قرارداد را فسخ کند.

1346 خورشیدی- افتتاح کارخانه‌ی خودروسازی «ایران ناسیونال» است. «ایران خودرو» با نام پیشین «ایران ناسیونال» در شهر تهران و به‌دست «احمد» و «محمود خیامی» بنیان‌گذاری شد و پس از انقلاب 1357، توسط انقلابیون مصادره گردید.

1375 خورشیدی- افتتاح راه‌آهن «مشهد-سرخس-تجن» است که موجب ارتباط ایران و ترکمنستان شد.

1950 میلادی- زادروز «استیوی واندر» (Stevie Wonder) خواننده، ترانه‌سرا، نوازنده و تهیه‌کننده‌ی موسیقی آمریکایی است.

واندر که در کودکی، به کودک خارق‌العاده مشهور شده و در بزرگ‌سالی یکی از پرافتخارترین موسیقی‌دانان پاپ در نیمه‌ی دوم قرن بیستم به‌شمار رفته است، تا به امروز، 22 جایزه‌ی «گرمی» و یک اسکار به‌ترین ترانه را دریافت کرده و بیش از 30 ترانه‌ی راه یافته به جمع ده ترانه‌ی برتر روز داشته‌است. او در سال 1989 به «تالار مشاهیر راک اند رول» و قبل از آن در سال 1983 به «تالار مشاهیر ترانه‌سرایان» راه یافت. واندر هم‌چنین در سال 1999 موفق به‌دریافت جایزه‌ی موسیقی «پولار» شد.

«استیوی واندر» که نابینا زاده شده‌است، از 12 سالگی، کارهایش با برچسب شرکت «موتاون رکوردز» منتشر شده و این هم‌کاری تا به امروز هم‌چنان ادامه دارد. در مجموع بیش از 150 میلیون نسخه از آثار واندر تا به‌امروز به‌فروش رسیده‌است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1334 خورشیدی- «پرویز مشکاتیان» آهنگ‌ساز، موسیقی‌دان، نوازنده سرشناس سنتور، استاد دانش‌گاه و پژوهش‌گر نامی ایران در نیشابور زاده شد.

1363 خورشیدی- «حبیب یغمایی» محقق، نویسنده و شاعر معاصر، درگذشت.

1967 میلادی- زادروز «چاک شولدینر» (Chuck Schuldiner) خواننده، آهنگ‌ساز و گیتاریست چیره‌دست آمریکایی است.

1822 میلادی- روز استقلال «اکوادور» از استعمار اسپانیا است که یکی از کشورهای آمریکای جنوبی محسوب می‌شود.

1607 میلادی- انگلیسی‌ها با ورود به «ویرجینیا»ی آمریکا، نخستین مستعمره خود در قاره‌‌ی آمریکا به‌نام «جیمزتاون» را بنیان نهادند.

1907 میلادی- زادروز «دافنه دو موریه»، رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس انگلیسی است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,