Saturday, 18 July 2015
23 September 2021

«ای نقی‌ عالی‌ اعلای من‌، ای برون از فهم و وهم عظمای من»

2012 May 13

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

احمد باطبی

منبع: وبلاگ شخصی

وبسایت «نسیم آنلاین» وابسته به «مجتمع رسانه‌ای اطلس» تصویری از یک استفتا‌ بدون و مشخصات نام را منتشر کرده که در آن صافی گلپایگانی توهین کننده‌گان را به امام دهم شیعیان را مرتد دانست‌.

منابع خبری وابسته به «مجتمع رسانه‌ای اطلس» که جریان موسوم به افسران جنگ نرم را مدیریت می‌کند‌، تصویر این استفتا‌ مجهول را با عنوان «صدور حکم ارتداد هنرمند موسیقی آلترناتیو‌، شاهین نجفی» به دلیل خلق ترانه «نقی» منتشر کره است‌.

در پی این اقدام ، برخی افراطیون شیعه مدعی شدند که حکم ارتداد‌، یعنی اعدام را در خصوص شاهین نجفی اعمال خواهند کرد‌.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=4rDXhjIN030[/youtube]

اما در مورد این یقه‌گشایی افراطیون و فتوای مورد استنادشان‌، چند نکته جالب توجه است‌.

فرد یا افراد استفتا‌‌کننده پرسیده‌اند‌:

متاسفانه چند وقتی است که عده‌ای اجیر شده‌اند که عمدتن از ضد انقلاب خارج کشور می‌باشند، بر روی فضای اینترنت در سایت‌ها و وبلاگ خود‌، به راحتی به امام مظلوم ما امام هادی علیه السلام اهانت و جسارت می‌کنند (طراحی‌، جک ،کشیدن کاریکاتور، فحاشی ،دروغ بستن و…) حکم این افراد چیست‌؟

صافی در پاسخی کوتاه فتوای کلیشه‌ای روحانیون پیشین خود را تکرار کرده و گفته‌:

چنان‌چه اهانت و جسارت به حضرت نموده باشند‌، مرتدند‌. والله العالم‌.

در هیچ کجای این استفتا‌ نامی از شاهین نجفی ذکر نشده و پاسخ این روحانی شیعه نیز اشاره‌ای به شاهین نجفی ندارد‌.

جالب‌تر این‌که تاریخ پاسخ این استفتا‌ «اول جمادی الثانی 1433 قمری» ذکر شده‌، یعنی دوشنبه چهارم اردی‌بهشت 1391‌. در صورتی که ترانه «نقی» برای اولین بار 19 اردی‌بهشت‌، یعنی در حدود 14 روز بعد از اظهار نظر صافی منتشر شده است‌.

البته نباید انتظار داشت که کسی وب‌سایت‌، نسیم نیوز‌، فارس نیوز‌، باش‌گاه خبر‌نگاران‌، ندای انقلاب و  … و دیگر وب‌سایت‌ها منعکس‌کننده این خبر را به اتهام تشویش اذهان عمومی و انتشار خبر کذب و یا دست‌کم جعل خبر و خبر‌سازی مورد پی‌گیری قرار دهد‌. ‌بلکه این احتمال وجود دارد که چند روز بعد صافی و یا دیگر روحانیون شیعه حکومتی حکم هفده روز پیش را به روز‌رسانی کرده و اسم شاهین را به آن بیافزایند‌.

 در پاسخ صافی به صراحت بر «اهانت و جسارت» تاکید شده است‌. اهانت در لغت‌نامه دهخدا یعنی «خوار شمردن» و جسارت یعنی «گستاخی و تجاوز». در اسلام نیز اهانت و جسارت به معنی «سست گرفتن» و «بی احترامی».

در سراسر ترانه شاهین نجفی هیچ عنوان کذب‌، ناشایست‌، بی‌ربط‌، تحقیر آمیز، خلاف واقع‌، توهین‌آمیز و … به نقی‌، امام دهم شیعیان منتسب نشده است‌.

اساسن در این ترانه هیچ‌چیز به «نقی» نسبت داده نمی‌شود مگر شوخ طبعی که این هم خلاف واقع نیست‌. در بسیاری از روایات اسلامی به شوخ طبعی امام دهم شیعیان اشاره شده است‌.

شاهین با استفاده از ماهیت و قوائد کنایه و ایهامی شعر‌، در بیت اول این ترانه «نقی» را به شوخ طبعی‌اش قسم می‌دهد و از او می‌خواهد حالا که امام دوازه هم خواب است او ظهور کند.

شاعر در سراسر ترانه «نقی» را به حوادثی قسم می‌دهم‌، که همگی واقعیت داشته و جز‌ وقایع جاری جامعه است‌. مثلن‌:

 • نقی تو رو به تو به طول و عرض تحریم ( لینک )
 • دلار رو به رشد و حس تحقیر ( لینک )
 • نقی تو رو به امام مقوایی ( لینک )
 • به طفل علی گوی توی رحم گیر ( لینک )
 • به درس فقه تو اتاق عمل بینی ( لینک )
 • به آقا و تسبیح و جا نماز چینی ( لینک )
 • نقی تو رو به انگشت شیث رضایی ( لینک )
 • نقی تو رو قسم به عشق و ویاگرا ( لینک )
 • تو رو به سنگک و مرغ و گوشت و ماهی ( لینک )
 • نقی جون من تو رو به شوشول فرنود ( لینک )
 • سه هزار میلیارد زیر گنبد کبود ( لینک )
 • به رحلت جان گوز امام امت ( لینک )

     ….

    آی نقی حالا که مهدی خوابه ما تو رو صدا میزنیم آی نقی

    تو ظهور کن که ما آماده تو کفنیم آی نقی ….

مواردی که شاهین «نقی» به آن قسم می‌دهد حوادثی است که مردم پیش‌تر آن را در زندگی خود حس کرده و در وب‌سایت‌ها‌، وبلاگ‌ها‌، صفحات فیس‌بوک‌، تویتر‌، خیابان‌، تاکسی و … در‌باره آن … نوشته و حرف زده‌اند‌.

استفتا‌کننده از صافی پرسش خود را‌، در مورد کمپینی پرسیده است که از ماه‌ها پیش‌تر از انتشار ترانه شاین نجفی با عنوان «یاد آوری امام نقی» در فیس‌بوک راه‌اندازه شده بود‌.

گرداننده‌گان این کمپین با استناد به شوخ طبعی امام دهم شیعیان‌، در این کمپین مطالب طنز‌آمیزی را مطرح می‌کردند‌.

انتساب حکم ارتداد صافی به شاهین نجفی ریشه در فعالیت‌های پیشین شاهین نجفی‌، ترانه‌های سیاسی و ساختار‌شکنانه او و خصوصن انتساب عنوان «ولی فقیه وقیح شنیع ……. یه معاویه گم تو لباس علی» به علی خامنه‌ای در یکی از ترانه‌هایش دارد‌.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=eCIbxT3Le8M[/youtube]

به‌کار‌گیری ادبیات و فرهنگ مخصوص حامیان حکومت ایران‌، برای به چالکش کشیدن عمل‌کرد جمهوری اسلامی پیش از این بارها خشم و کینه جریان‌های موسوم به «ارزشی» را برانگیخته بود‌.

ناظران معتقدند انتشار ترانه «نقی» بهانه خوبی بود تا جمهوری اسلامی با تحریک احساسات افراطیون شیعه‌، آنان را برای تصویه حساب با شاعر و ترانه خوان معترض کیش دهد‌.

وب‌سایت شیعه‌آنلاین برای کشتن شاهین نجفی 100 هزار دلارجایزه تعیین کرده و نوشته این مبلغ این مبلغ توسط یک «بانی خیر» از یکی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تامین شده است.

برخی معتقدند‌، درصورت آسیب‌رسیدن به شاهین نجفی‌، هزینه‌ای که عوامل حکومت ایران و وابستگان آنان در داخل و خارج از کشور پرداخت خواهند کرد‌، بسیار فراتر از چیزی است که افراطیون مذهبی تحمیل کرده‌اند‌.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۲ Comments

 1. 1

  دستم به این شاهین برسه ، نشونش میدم 🙂

 2. 2

  یه جوری میکنمش که خون از چشاش بزنه بیرون 😀