Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
با انتشار یک ویدئو،

«‌جبهه اسلامی نصرت مسوول انفجارهای دمشق»

2012 May 13

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 13 مه، گروه ناشناخته‌ای به نام «جبهه اسلامی نصرت مردم شام» با انتشار ویدیویی، مسوولیت انفجارهای هفته گذشته دمشق را که در آن دست‌کم ۵۵ تن کشته و بیش از 400 نفر زخمی شده‌اند، برعهده گرفته است.

این فیلم ویدویی، لحظاتی را نشان می‌دهد که دود سیاه بر فراز دمشق به آسمان رفته است. زیرنویسی بر روی فیلم حک شده که می‌گوید این تصاویر توسط «مجاهدان» ثبت شده‌اند.

در بیانیه‌ای که هنگام ارایه تصاویر خوانده می‌شود، گفته می‌شود این حملات پاسخی بود به حملات ارتش سوریه به مناطق شاهد اعتراض در ۱۴ ماه گذشته.

این فیلم ویدویی در حالی منتشر می‌شود که دولت سوریه از زمان آغاز اعتراض‌ها در این کشور، کسانی را که «گروه‌های مسلح تروریست» نامید، متهم به حمله علیه شهروندان و نیروهای دولتی می‌کند. معترضان اما این اتهام را رد می‌کنند و می‌گویند که اعتراض‌ها ابتدا مسالمت‌آمیز بود، اما معترضان در پی سرکوب نیروهای امنیتی و برای دفاع از خود، مجبور به حمل سلاح شدند.

شورای ملی سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، با این انفجار‌ها، در پی ترساندن مردم از بیرون آمدن برای تظاهرات و گم‌راه کردن ناظران بین‌المللی است. این ناظران برای نظارت بر حسن اجرای آتش بسی به سوریه رفته‌اند که بر سر اجرای آن میان دولت و مخالفان توافق شده است.

آتش‌بس بخشی از طرح صلحی است که کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل و فصل بحران سوریه ارایه داده است.

بیشتر بخوانید:

«عدم موافقت سوریه با سفر نماینده سازمان ملل»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,