Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
کتاب‌خانه‌ی کوچک من

«بازی با بی‌نهایت»

2012 May 13

نهال نوریان / رادیوکوچه

از سنت‌های کهن‌سال و دیرپای ما ایرانیان، یکی این است که نام‌ها را تنها بر روی سنگ‌های قبر می‌خوانیم. همین چند روز پیش، بر روی خروجی خبرگزاری‌ها چنین خواندیم که دکتر «پرویز شهریاری» از میان ما رفت و در پی، چنین آمده بود که او دکترای ریاضی داشته و استاد ریاضی و هم‌چنین نویسنده، مترجم و روزنامه‌نگار بوده‌است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اگر به جزییات بیش‌تری در مورد او احتیاج داشته باشیم، می‌توان با نگاهی به صفحه‌ی مربوط به «پرویز شهریاری» در دانش‌نامه‌ی آزاد ویکی‌پدیا1 و همین‌طور با مطالعه‌ی صفحه‌ی دیگری در همین دانش‌نامه‌ی آزاد، با نام «بنیاد فرهنگی پرویز شهریاری»2 به اطلاعات جامع‌تری دست یافت. آن‌جا چنین آمده‌است که پرویز شهریاری در آذرماه 1305 در شهر کرمان به‌دنیا آمد و در اردی‌بهشت‌ماه سال 1391 در تهران چشم از جهان فرو بست. پرویز درحالی‌که پس از مرگ پدر، مادرش گلستان، بار زندگی را بر دوش می‌کشید، بعد از تمام کردن تحصیلات خود در مقطع دبیرستان، وارد دانش‌سرای مقدماتی کرمان شد و سپس در تهران و در رشته‌ی ریاضیات و هم‌زمان با آن، در دانش‌سرای عالی به تحصیل پرداخت. پرویز شهریاری در دهه‌ی بیست به‌سوی سیاست رفت و در سن نوزده‌سالگی به عضویت حزب توده‌ی ایران پذیرفته شد و پس از چندی، برای نخستین‌بار به زندان رفت و پس از آن بارها تجربه‌ی حبس را از سر گذراند.

نشریه‌هایی چون «اندیشه‌ی ما»، «وهومن»، «چیستا» و «سخن علمی» به‌کوشش او منتشر می‌شدند. هم‌چنین مدرسه‌های «خوارزمی»، «مرجان» و «مدرسه‌ی عالی اراک» توسط این اندیش‌مند و در جهت ایجاد محیط مناسب آموزشی تاسیس شدند.

او در تالیف کتاب‌های درسی ریاضی نیز مشارکت داشت و از سویی کتاب‌هایی چون «تاریخ فلسفه، «کاربرد و آموزش ریاضیات»، «ریاضیات در شرق»، «آفرینندگان ریاضی عالی»، «سرگذشت ریاضیات» و «بازی با بی‌نهایت» از تالیف‌های او به‌شمار می‌روند. او به‌رغم زندگی سختی که در دوران کودکی و نوجوانی داشت، به آن‌چه در پی آن بود عشق می‌ورزید و برای آن‌چه عاشقانه می‌خواست، کوشش می‌کرد، ولی این، همه‌ی آن‌ چیزی نیست که باید در مورد این دانش‌مند بزرگ دانست.

پرویز شهریاری برای بسیاری تنها یک نام نیست که پس از این بر روی سنگ قبری حک می‌شود و یا در مورد او هر کجا خواهیم خواند. دکتر شهریاری تنها یک ریاضی‌دان تاثیرگذار و یا یک مبارز و یا حتا یک روزنامه‌نگار اهل فرهنگ نیست، او در قامت یک انسان و در جای‌گاه یک آموزگار، بر روی زندگی‌ها و سرنوشت‌های زیادی تاثیر گذاشته است و حتا اگر چنین هم نباشد، زندگی و منش او بر روی زیست هر فرد می‌تواند موثر باشد. او از همان نسلی است که با تمام سختی‌ها و هرمان‌های زندگی، آن‌قدر شیفته‌ی آموختن و کنجکاو کشف دنیاهای جدید بودند که هیچ‌چیز نمی‌توانست سد راه‌شان شود. آن‌ها درحالی‌که این موهبت را پاس می‌داشتند، در یکی از بدترین دوره‌های تاریخی تلاش می‌کردند تا پس از دگرگونی ساخت قدرت، به پای‌داری ارزش‌های علمی و فرهنگی کمک کنند.

نمود این روی‌کرد را می‌توان در فعالیت‌های دکتر شهریاری به‌ویژه در تاسیس «بنیاد فرهنگی پرویز شهریاری» سراغ گرفت. این نسل دیری است که روی به خاک مرده کرده‌است و هر روز رفتن عزیزی از ایشان را به نظاره نشسته‌ایم درحالی‌که نام‌ها روی سنگ قبرها جا خوش می‌کنند، همان نام‌هایی که صاحب‌شان اعتبار خردورزی و فضیلت بودند. در جهت شناخت بیش‌تر اندیشه‌ی زنده‌یاد دکتر پرویز شهریاری، هدیه‌ی ما به شما در این برنامه، کتاب «یان هوس و جنبش‌های انقلابی دهقانان چک» از آثار ایشان است که نخستین‌بار در سال 1357 به‌دست خواننده‌ی خود رسید.

(1) منبع

(2)منبع

فایل پی‌دی‌اف را از این‌جا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. bahman
    1

    i cant access to the file PDF
    thanks