Saturday, 18 July 2015
09 July 2020
پس‌نشینی تند

«اوباما، نگاه به آمریکا، پیامی به جهان»

2012 May 13

اکبر ترشیزاد / رادیو کوچه

شکی نیست که شمار فراوانی از کشورهای اروپایی مانند «سوئد»، «نروژ» و «دانمارک» از بسیاری از جنبه‌ها هم‌چون آزادی‌های مدنی، قانونی، رفتارهای اجتماعی و در مجموع آن چیزی که از آن به‌عنوان نمادهای یک جامعه‌ی لیبرال یاد می‌شود، از ایالات متحده‌ی آمریکا چندین گام جلوتر هستند و بسیاری از شهروندان آمریکایی به تساهل و آزادی‌های موجود در این کشورها حسرت می‌برند اما با وجود تمام این واقعیت‌ها هنوز در باور بسیاری از مردم دنیا، این جامعه‌ی آمریکا است که به‌عنوان سردمدار و الگوی دموکراسی‌خواهی و آزادی‌طلبی در جهان شناخته می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شاید به‌سبب همین نگرش باشد که برای اکثریت مردم دنیا، تغییرات و اتفاقاتی که در فضای سیاسی، اجتماعی و هنری آمریکا رخ می‌دهد، به‌نسبت هر جای دیگر دنیا مهم‌تر باشد. درست است که این حقیقت تا اندازه‌ی زیادی برآمده از قدرت ایالات متحده به‌عنوان تنها ابرقدرت فعلی جهان است، ولی نباید فراموش کرد که این فقط باور طبقه‌ی متوسط و یا عامی جوامع دیگر نیست و جهت نگاه روشن‌فکران دیگر کشورها نیز تا اندازه‌ی زیادی به تغییرات آمریکا دوخته شده‌است و این نشان از سویه‌ی تاثیرگذار فرهنگی این کشور است.

نیت نگارنده از بیان این مقدمه طولانی این بود تا بگوید از همین‌جاست که می‌توان به میزان اهمیت اظهار نظر جنجالی «باراک اوباما» در مورد حق ازدواج همجنس‌گرایان پی‌برد. بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که این سخنان «اوباما» به‌عنوان نامزد انتخابات دوره‌ی آینده ریاست‌جمهوری آمریکا، اگر به ضرر او نباشد به نفع‌اش نیز نخواهد بود، چرا که جامعه‌ی آمریکایی با وجود تغییرات عمده در سال‌های اخیر، هم‌چنان در قیاس با همتایان اروپایی‌اش به‌شدت محافظه‌کارتر است. نگارنده اما بر این باور است که اگر به نوع دیگری به این موضوع نگریسته شود خواهیم دید که طرح این دیدگاه آن هم در فاصله‌ی شش ماه مانده به انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری در آمریکا به نفع «اوباما» خواهد بود.

جامعه‌ی آمریکا دیگر اکنون فقط شامل آمریکا نمی‌شود. آخرین نظر‌سنجی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر حدود 40 درصد از شهروندان آمریکا را خارجی‌ها و یا خارجی‌تباران تشکیل می‌دهند. این بخش از مردم آمریکا از دو جنبه مدافع دیدگاه‌های آزادی‌خواهانه‌ی «اوباما» خواهند بود.

نخست آن‌که درست است که سخنان رییس‌جمهوری و موضعش فقط درباره‌ی همجنس‌گرایان و حقوق آن‌ها بیان شده‌است اما اگر با این نگاه که همجنس‌گرایان به هر روی یک اقلیت به‌حساب می‌آیند به این موضع‌گیری «اوباما» نگریسته شود خواهیم دید که او به‌نوعی هم‌دلی تمامی اقلیت‌ها را با خود هم‌راه خواهد کرد. تمامی آن‌هایی که فکر می‌کنند به‌سبب نژاد، مذهب و یا گرایش جنسی خود در این کشور مورد ظلم واقع شده‌اند. نکته‌ی دیگر، تاثیر غیرمستقیمی است که بستگان مهاجران و یا خارجی‌تباران بر وابستگان خود در آمریکا خواهند گذاشت. شکی نیست که میزان حمایت، ستایش و استقبالی که از سخنان و اظهارنظر اخیر رییس‌جمهوری آمریکا در بیرون از این کشور شده‌است به مراتب بیش‌تر از آنی است که در درون جامعه‌ی آمریکا صورت گرفته و این جو می‌تواند به‌تدریج و از طریق حمایت‌های روانی، از بیرون از این کشور به درون آن نیز منتقل شود که با توجه به زمان باقی‌مانده تا انتخابات آینده‌ی این کشور دور از دست‌رس هم نیست.

این حرکت «باراک اوباما» به‌شدت یادآور اقدام شجاعانه، انسانی و اخلاقی «ال‌گور»، در حفظ محیط‌ ‌‌زیست و تلاش‌های مستمر و خستگی‌ناپذر او در زمینه‌ی حل مسئله‌ی گرمایش کره‌ی زمین و تاثیرات ناگوار این فاجعه است. درست است که «ال‌گور» در مبارزات انتخاباتی سال 2000، نتیجه را با رقابتی نزدیک و مسئله‌دار به رقیبش «جرج بوش» واگذار کرد اما به‌نوعی زنده‌کننده‌ی روح حقیقی آن چیزی بود که از آن به مرام انسان‌دوستی و آزادی‌خواهی در حزب دموکرات آمریکا یاد می‌شود. این حرکتی است که اگر حتا به بهای شکست دموکرات‌ها در انتخابات آینده‌ی آمریکا تمام شود برای حیات آینده‌ی این حزب و جلب اعتماد طرف‌دارانش در ایالات متحده و سراسر جهان مفید خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,