Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای سیزدهم مه ۲۰۱۲»

2012 May 13

برای دومین بار صورت گرفته است،

«احضار نسرین ستوده به دادگاه انتظامی وکلا»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز شنبه، 12 مه، نسرین ستوده، وکیل دادگستری ، که هم‌اکنون در بند نسوان زندان اوین دوران محکومیت خود را می‌گذراند، طی احضاریه‌ای به دادگاه انتظامی وکلا احضار شده است.

به گزارش کلمه، رضا خندان همسر نسرین ستوده از دریافت احضاریه‌ای در زندان توسط همسرش خبر می‌دهد که بر اساس آن یک‌شنبه 31 اردی‌بهشت ساعت 11 صبح باید در شعبه یک دادگاه انتظامی وکلا حاضر شود.

همسر این وکیل دربند در زندان اوین تصریح می‌کند که این دادگاه در ادامه محاکمه‌ای است که از حدود یک سال پیش بنا به درخواست مرجع قضایی مبنی بر تعلیق پروانه وکالت‌اش، آغاز شده است.

نسرین ستوده، وکیل، حقوق‌دان و فعال حقوق بشر و نیز برنده جایزه حقوق بشر «سازمان حقوق بشر بین‌الملل» است که به شش سال حبس تعزیری و ده سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم شد.

……………………………………….

به مدت دو روز در وین برگزار می‌شود،

«ازسرگیری مذاکرات ایران و آژانس انرژی اتمی»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 14 مه، مسوولان جمهوری اسلامی، جهت تدارک ازسرگیرى مذاکرات ناتمام خود با کشورهاى گروه 1+5، در نشست آینده بغداد با آژانس بین‌المللى انرژى اتمى به گفت‌وگو مى‌نشینند.

جلساتى که در وین بین مذاکره‌کنندگان پرونده انرژى اتمى ایران از یک سو و مقامات ذیربط سازمان جهانى انرژى هسته‌اى از سوى دیگر برگزار مى‌شود، دو روز به طول خواهد کشید. هدف از این مذاکرات، مقدمه‌چینى و رفع موانع موجود بر سر راه مذاکرات مستقیم ایران با کشورهاى 1+5 است.

یادآور مى‌شود کشورهاى غربى مى‌گویند که نگران اهداف نظامى پروژه اتمى ایران هستند، اما ایران اعلام مى‌کند که از این پروژه هدف‌هاى مسالمت‌جویانه دارد.

مذاکرات روزهاى دوشنبه و سه‌شنبه در وین مقدمه‌اى براى اجلاس بغداد در روز 23 ماه جارى میلادى خواهد بود.

آژانس بین‌المللى انرژى اتمى مى‌گوید که احتمال مى‌دهد ایران تاسیسات هسته‌ای پارچین اقدام به انفجارهایى آزمایشى کرده باشد به گونه‌اى که بتوان آن‌ها را منطبق با فعالیت اتمى دانست. اما ایران این اتهامات را رد مى‌کند.

……………………………………….

با ارسال یک پیام کوتاه،

«ایرانسل جزیره ابوموسی را متعلق به امارات دانست»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 9 مه، اپراتور شبکه خصوصی تلفن‌های هم‌راه ایرانسل، با ارسال پیام کوتاهی برای تعدادی از مشترکان خود در جزیره ابوموسی، در خلیج فارس جنجال‌برانگیز شد و گروهی از چهره‌های سیاسی در ایران نیز به آن انتقاد کردند.

پیام ایرانسل که با مضمون «ایرانسل امیدوار است سفر خوشی داشته باشید و آرزوی اقامتی امن در امارات متحده عربی برای شما دارد» ارسال شده، مورد توجه و هم‌چنین انتقاد رسانه‌های داخلی ایران و چهره‌های سیاسی قرار گرفته است.

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این پیام‌ کوتاه به مسافران ابوموسی و خوش‌آمدگویی این اپراتور به مسافران برای ورود به امارات متحده عربی، خواستار «قطع کامل دست خارجی‌ها از شبکه‌های حساس مخابراتی شد.»

در همین حال آرش کرم‌بیگی مدیر روابط عمومی ایرانسل در این‌باره گفته است: «چون ایرانسل با اپراتور اماراتی «اتصالات» رومینگ به معنای گسترش سرویس اتصال در مکانی غیر از مکانی که آن سرویس ثبت شده است، دارد وقتی کسی وارد جزایر بشود شبکه اتصالات شما را در حوزه کشور امارات می‌بیند و پیغام مشترک خود را ارسال می‌کند. این مسئله به دلیل هم‌پوشانی فضای فرکانسی است.»

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: «این شرکت (ایرانسل) سالیانه ده‌ها میلیارد تومان برای معرفی خود به عنوان یک شرکت ایرانی هزینه می‌کند، اگر این را در کنار بحث حذف نام خلیج‌فارس از بازی‌های لیگ برتر بگذارید، این موضوع باید بررسی شود.»

این در حالی است که جزایر سه‌گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک مورد مناقشه ایران و امارات بوده و امارات متحده عربی در پی سفر محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی به جزیره ابوموسی تحت نام سفر استانی آن را تحریک‌آمیز خوانده بود.

 ……………………………………….

در نزدیکی دانش‌گاه کابل روی داد،

«ترور عضو ارشد شورای عالی صلح در افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز یک‌شنبه، 13 مه، ارسلا رحمانی، عضو مجلس سنا و از مقامات پیشین حکومت طالبان، از سوی افراد مسلح در کابل، پایتخت افغانستان کشته شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، فرماندهی پلیس کابل اظهار داشت که آقای رحمانی صبح امروز زمانی که از خانه خود به طرف مجلس سنا در حرکت بود، در نزدیکی دانش‌گاه کابل مورد حمله قرار گرفت.

حشمت‌اله استانکزی، سخن‌گوی فرماندهی پلیس کابل گفت که افراد مهاجم از درون یک خودرو به طرف آقای رحمانی تیراندازی کرده و از محل فرار کرده‌اند.

از دیگر خسارت‌های احتمالی تاکنون گزارشی منتشر نشده است.

پلیس کابل می‌گوید تحقیقات در مورد این حمله را آغاز کرده است.

ارسلا رحمانی، رییس یک گروه پارلمانی به نام «اصلاح و عدالت» بود و علاوه بر این، عضو شورای عالی صلح افغانستان بود.

آقای رحمانی با آن‌که از مواضع طالبان دفاع می‌کرد، اما خود را عضو گروه طالبان نمی‌دانست.

لازم به اشاره است برهان‌الدین ربانی، رییس پیشین شورای عالی صلح افغانستان نیز در خانه‌اش در شهر کابل، در نتیجه یک حمله انتحاری کشته شده بود.

اخیرن، صلاح‌الدین ربانی، پسر آقای ربانی به عنوان رییس این شورا انتخاب شد.

……………………………………….

با انتشار یک ویدئو،

«‌جبهه اسلامی نصرت مسوول انفجارهای دمشق»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 13 مه، گروه ناشناخته‌ای به نام «جبهه اسلامی نصرت مردم شام» با انتشار ویدیویی، مسوولیت انفجارهای هفته گذشته دمشق را که در آن دست‌کم ۵۵ تن کشته و بیش از 400 نفر زخمی شده‌اند، برعهده گرفته است.

این فیلم ویدویی، لحظاتی را نشان می‌دهد که دود سیاه بر فراز دمشق به آسمان رفته است. زیرنویسی بر روی فیلم حک شده که می‌گوید این تصاویر توسط «مجاهدان» ثبت شده‌اند.

در بیانیه‌ای که هنگام ارایه تصاویر خوانده می‌شود، گفته می‌شود این حملات پاسخی بود به حملات ارتش سوریه به مناطق شاهد اعتراض در ۱۴ ماه گذشته.

این فیلم ویدویی در حالی منتشر می‌شود که دولت سوریه از زمان آغاز اعتراض‌ها در این کشور، کسانی را که «گروه‌های مسلح تروریست» نامید، متهم به حمله علیه شهروندان و نیروهای دولتی می‌کند. معترضان اما این اتهام را رد می‌کنند و می‌گویند که اعتراض‌ها ابتدا مسالمت‌آمیز بود، اما معترضان در پی سرکوب نیروهای امنیتی و برای دفاع از خود، مجبور به حمل سلاح شدند.

شورای ملی سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، با این انفجار‌ها، در پی ترساندن مردم از بیرون آمدن برای تظاهرات و گم‌راه کردن ناظران بین‌المللی است. این ناظران برای نظارت بر حسن اجرای آتش بسی به سوریه رفته‌اند که بر سر اجرای آن میان دولت و مخالفان توافق شده است.

آتش‌بس بخشی از طرح صلحی است که کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل و فصل بحران سوریه ارایه داده است.

……………………………………….

در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب تهران،

«صدور حکم برای 13 متهم به جاسوسی در ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز یک‌شنبه، 13 مه، جلسه دادگاهی برای محاکمه 13 نفر که به اتهام «جاسوسی برای اسراییل» بازداشت شده‌اند تشکیل شده است.

به گزارش فارس، این 13 نفر پیش از این محاکمه شده‌اند و امروز در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی حاضر شده‌اند تا تنها توضیحات آن‌ها‌ اخذ شود.

بر اساس این گزارش، این متهمان «از طریق کانال‌های ماهواره‌ای و تبلیغات کاذب جذب سرویس‌ جاسوسی  موساد وابسته به اسراییل» شده بودند.

در ادامه این گزارش آمده است جلسات این متهمان با حضور وکلا و نماینده دادستان و با لحاظ تشریفات قانونی برگزار شد و متهمان از خود دفاع کردند.

پرونده این متهمان منجر به صدور حکم شد و امروز حکم دادگاه به متهمان ابلاغ شده است.

این در حالی است که تاکنون هیچ‌گونه جزییاتی از این متهمان و حکم صادر شده برای آن‌ها منتشر نشده است.

لازم به اشاره است وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی که چندی پیش در بیانیه‌ای اعلام کرده بود شماری از افراد مرتبط با اسراییل را دستگیر کرده، روز سه‌شنبه، 30 فرودین، در بیانیه‌ای تکمیلی اضافه کرد، بیش از ۱۵ تن را دستگیر کرده است و بازداشت‌شدگان به ارتباط با موساد اعتراف کرده‌اند.

……………………………………….

با حضور 7 متهم و یک مطلع،

«برگزاری دهمین جلسه دادگاه اختلاس 3هزار میلیاردی»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز یک‌شنبه، 13 مه، دهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اختلاس بزرگ بانکی در ایران در شعبه اول دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

 به گزارش فارس،‌ این دادگاه به ریاست قاضی ناصر سراج و با حضور 8 نفر که به گفته قاضی یکی از آن‌ها به عنوان مطلع حضور خواهد داشت آغاز و به اتهامات 7 متهم دیگر رسیدگی شد.

در این جلسه، نماینده دادستان کیفرخواست صادره علیه متهمان را قرائت کرد.

در دهمین جلسه دادگاه که روز یک‌شنبه،‌ 24 اردی‌بهشت‌ماه برگزار شد، مدیر عامل وقت شرکت خدمات عمومی فولاد ایران، از شرکت «ایمیدرو» به ریاست معاون وزیر صنایع به عنوان «اصلی‌ترین نبض فولاد کشور» یاد کرد و گفت: «بازار فولاد هر روز صبح در انتظار اعلام قیمت از سوی خسروی بود. او می‌توانست هر ساعت قیمت را تغییر دهد. در واقع تنظیم بازار با او بود، چون با ایمیدرو ارتباط داشت.»

این متهم تاکید کرد که تسلط مه آفرید خسروی بر بازار فولاد در حالی بود که وی «دو سال» بود وارد بازار فولاد شده بود.

وی که خود به اختلال در نظام اقتصادی، پولشویی و تنزیل متهم شده است، در بخشی دیگر از اظهاراتش با اشاره به «دریافت رشوه ۹۰۰ میلیون تومانی» معاون وزیر صنایع، گفت: «حقوق یک ماه مدیر عامل شرکت ایمیدرو «به اندازه ۱۵ سال حقوقش از دولت بوده است».

این فرد هم‌چنین از معاون وزیر صنایع به عنوان «مشاور» خسروی یاد کرد.

در جلسه روز یک‌شنبه دادگاه، مدیر عامل 19 ساله هیات مدیره «فولاد فام اسپادنا» نیز به عنوان مطلع حضور داشت.

وی که به گفته خود تا دوم دبیرستان تحصیل کرده است، در این جلسه گفت: «من هیچ سمتی در فولادفام اسپادنا نداشتم و تنها اسم رییس هیات مدیره برای من انتخاب شده بود.»

این فرد مطلع گفت که ماهانه «یک میلیون تومان» حقوق می‌گرفته و افزود: «۱۹ میلیارد تومان از سهام شرکت به نام من است. بقیه سهام نیز به نام دیگر اعضای هیات مدیره بود.»

وی در جلسه مزبور در پاسخ به سوال قاضی که از او پرسید «می دانی هیات مدیره یعنی چه؟» گفت: «نه، نمی‌دانم.»

پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی مربوط به فعالیت‌های اقتصادی «گروه امیر منصور آریا» است که متهم شده است با استفاده از نفوذ خود و همکاری برخی افراد از جمله مقام‌های دولتی و نمایندگان مجلس اقدام به باز کردن اعتبارنامه‌های بازرگانی (ال‌سی‌های) جعلی و دریافت وام‌های کلان بانکی کرده‌است.

لازم به اشاره است در 9 جلسه پیشین این دادگاه، دادستان تهران، عباس جعفری‌دولت‌آبادی و نماینده دادستان از حضور برخی افراد سرشناس و نزدیک به دولت جمهوری اسلامی در پرونده اختلاس سه‌هزار میلیادر تومانی خبر داده و گفته‌اند که به اتهام این افراد نیز رسیدگی خواهد شد.

هم‌چنین قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده اختلاس بانکی که در ایران آن را فساد مالی بزرگ می‌خوانند، گفته بود: «هر فردی که در این پرونده نقش داشته به دادگاه فراخوانده می‌شود.»

قاضی سراج در پایان ششمین جلسه دادگاه تاکید کرده بود: «پرونده برای حدود 100 تن از متهمان در دادسرا مفتوح است که با تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست برای محاکمه به دادگاه فرستاده خواهد شد.»

……………………………………….

حسن نصراله:

«حکومت ایران برای بازسازی لبنان بیش‌ترین کمک‌ها را کرد»

خبر / رادیو کوچه

حسن نصراله دبیرکل حزب‌اله لبنان شام‌گاه شنبه، 12 مه، در یک سخن‌رانی اعلام کرد عمده کمک‌های ارایه شده برای باز‌سازی لبنان، از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی ارایه شده است.

به گزارش المنار، نصر‌اله که روز شنبه در مراسم پایان پروژه بازسازی خرابی‌های آخرین جنگ اسراییل و حزب‌اله در لبنان سخن می‌گفت، کمک‌های رهبری و دولت ایران را سخاوت‌مندانه خواند.

دبیرکل حزب‌اله لبنان، در ادامه سخنان خود با دفاع از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه هدف از اعتراض‌ها در این کشور را از میان بردن مقاومت در منطقه عنوان کرد.

وی هم‌چنین اسراییل را تهدید کرد که در صورت حمله به بیروت پایتخت لبنان، حزب‌اله لبنان تل آویو پایتخت اسراییل را هدف قرار خواهد داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,