Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
وزیر اطلاعات اسراییل:

«گزینه نظامی در مورد ایران وجود دارد اما جزییات گفته نشود»

2012 May 14

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 13 مه، دن مریدور، وزیر اطلاعات و انرژی اتمی اسراییل، تحریم‌های اقتصادی علیه برنامه اتمی ایران را موثر دانسته و نسبت به هرگونه گمانه‌زنی درباره حمله به مراکز اتمی ایران هشدار داده است.

آقای مریدور، از معاونان بنیامین نتانیاو نخست وزیر اسراییل نیز به‌شمار می‌آید و به حزب لیکود تعلق دارد.

او گفته است هر حرفی که درباره حمله احتمالی به ایران زده می‌شود اشتباه است و منافع اسراییل را به خطر می‌اندازد.

دن مریدور گفت که بهتر است مانند باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، به طور مبهم تاکید شود که «تمام گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی» مد نظر است و درباره جزییات آن صحبتی نشود.

ایران بارها هشدار داده است که به هرگونه حمله نظامی خارجی به مراکز هسته‌ای خود به شدت پاسخ خواهد داد.

آقای مریدور، همانند باراک اوباما، تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را موثر دانسته اما گفته است این تحریم‌ها هنوز به اندازه‌ای قوی نبوده است که ایران را از اهداف اتمی‌اش منصرف کند.

به گفته وی، اگر ایران غنی سازی را به بیش از 20 درصد نرسانده به خاطر ترس از حمله خارجی یا تحرم‌های شدید‌تر بوده است.

وزیر اسرائیلی در مورد تحریم‌ها نقش روسیه را بسیار مهم ارزیابی کرده چرا که به گفته وی، روسیه برخلاف سه سال گذشته موضعش درباره ایران و سوریه را تغییر داده است.

از سوی دیگر، ایهود باراک، وزیر دفاع اسراییل تا چند روز دیگر به واشینگتن سفر می‌کند تا با هم‌تای آمریکایی خود، لئون پانه‌تا، دیدار کند.

بنا بر این گزارش، قرار است که طی این سفر آمریکا اعلام کند که کمک‌های نظامی خود به اسراییل را برای تقویت سیستم دفاع موشکی کوتاه برد اسراییل افزایش می‌دهد.

هم‌زمان روز دوشنبه، 14 مه، مسوولان جمهوری اسلامی، جهت تدارک ازسرگیرى مذاکرات ناتمام خود با کشورهاى گروه 1+5، در نشست آینده بغداد با آژانس بین‌المللى انرژى اتمى به گفت‌وگو مى‌نشینند.

بیشتر بخوانید:

«ازسرگیری مذاکرات ایران و آژانس انرژی اتمی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,